VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Slavný Lazebník je opět duší Teplic!

Teplice - Kdo by neznal toho, který „duší celého města je sám!“ Každý milovník operní hudby ví, že řeč je o Lazebníku sevillském, komické opeře Gioachcina Rossiniho.

19.7.2017
SDÍLEJ:

Evropská hudební akademie Teplice připravila operu Gioacchina Rossini Lazebník Sevilský v podání mladých pěveckých a dirigentských talentů u Kanady, USA, Austrálie a Číny.Foto: Deník / Traxler Zdeněk

Nejslavnější „holič“ všech dob, Figaro suverénně vládne nejen břitvou, ale i mistrovským spřádáním milostných intrik, díky kterým pomůže získat hraběti Almavivovi jeho milovanou Rosinu.

Jiskřivý půvab Rossiniho hudby, efektní virtuózní party hlavních hrdinů – půvabné Rosiny s bravurními koloraturami a temperamentního Figara, i razantní tempo, s jakým běží děj kupředu, to vše předurčilo Lazebníka sevillského k trvalému zařazení do světového repertoáru. (A přitom premiéra tohoto díla, která se odehrála 20. 2. 1816 v Římě, byla jedním z největších skandálů v operní historii vůbec!)

Také Tepličané se těší na jedno z premiérových uvedení Lazebníka sevillského: v rámci Evropské hudební akademie Teplice 2017 jej pod režijním vedením Martina Otavy nastudovali mladí operní pěvci z Univerzit Britské Kolumbie (Kanada) a Severní Floridy (USA). Komorní orchestr EHA Teplice diriguje Norbert Baxa, premiéra se odehraje v Krušnohorském divadle ve středu 19. července od 19 hodin. Druhé představení je připraveno na neděli 23. července v 17 hodin.

Autorem myšlenky přivézt do Teplic mladé talentované pěvce z různých zemí světa a pod dohledem renomovaných umělců – hudebních pedagogů s nimi nastudovat a uvést operní představení je dirigent Norbert Baxa, kterého jsme zastihli těsně před generální zkouškou Lazebníka sevillského. 

Letos již jedenáctým rokem se v Teplicích koná Evropská hudební akademie, projekt, do něhož jste vstupoval jistě s nemalými ambicemi. Naplnila se vaše očekávání?
Myslím, že již skutečnost, že se tento projekt koná nepřetržitě od roku 2007, je úspěchem. Letošní první účastníci přijeli do Teplic 2. července a poslední akce naší akademie, závěrečný Galakoncert v Obecním domě v Praze, se koná až 11. srpna. Je to značný časový prostor, ve kterém nastudujeme dvě kompletní operní inscenace a proběhne velký mezinárodní workshop pro dirigenty a pěvce. Do Teplic se v tomto období sjíždějí nejenom mladí umělci a jejich rodinní příslušníci, ale i špičkoví umělci, kteří vedou přípravu našich jednotlivých projektů. Každý ročník byl malinko odlišný, v každém případě však Evropská Hudební Akademie Teplice neustále rozšiřuje svou působnost co do rozsahu činnosti a prezentace našich operních představení i koncertů v dalších městech České republiky, včetně Prahy.

Podle jakých kritérií vybíráte operní tituly, které ten který rok odehrajete a kde všude budou účastníci EHA 2017 v průběhu letošního léta ke slyšení? 
Operní tituly musíme vybírat s ohledem na hlasové obory, které jsou vhodné pro naše studenty. Letos jsme se rozhodli pro komickou operu G. Rossiniho: Lazebník sevillský a Bohému od G. Pucciniho. Kromě Krušnohorského divadla uvedeme představení v Městském divadle v Jablonci nad Nisou, ve verzi open a air na zámku v Děčíně a v Obecním domě v Praze.

Vrací se někteří z minulých účastníků EHA do Teplic opakovaně a co je příčinou jejich návratů? Uspěli někteří z nich ve velkém operním světě?
Velice často k nám přijíždějí mladí umělci opakovaně, zejména pěvci. Jejich motivací je studium dalších rolí pod vedením našich lektorů. Je to pro ně skvělá možnost, jak získat praxi v reálných divadelních podmínkách. Nesleduji další směřování kariéry u všech našich adeptů, ale možná bych zmínil sopranistku Simone Osborne, která se zúčastnila myslím prvního ročníku, vyhrála posléze pěveckou soutěž Metropolitní Opery v New Yorku  a dnes vystupuje v operních domech v Torontu, Vancouveru v San Franciscu atd.

Evropská hudební akademie se koná o letních prázdninách. Podle vás, proč by se uprostřed tropického léta měli lidé večer vypravit do divadla na operu?
Myslím, že se v létě nedá jenom pořád grilovat. Naši umělci odvádějí své výkony v plném nasazení a tato energie se přenáší přímo do publika. Jsem přesvědčen, že návštěvníci si něco z tohoto nadšení vezmou s sebou i do všedních dnů.

Eva Stieberová

Autor: Redakce

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z archivu Olgy Roučkové.
7

První česká žena na čtyřkolce, která bude na Dakaru, je z Děčína!

V národním parku objevili vzácného netopýra Saviova.

V národním parku objevili vzácného netopýra

V Bílině město podpoří zdravotně postižené děti

Bílina - Rada města Bíliny rozhodla vypsat další termín pro podávání žádostí o poskytnutí dotace z rozpočtu města pro zdravotně postižené nezletilé děti. Žádost se musí podat do 30. září.

Taxíky připomínají auta Veřejné bezpečnosti. Bát se jich nemusíte

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Na žluto-bílé nízkonákladové taxíky si kvůli levné ceně počkáte večer i celou hodinu. 

Šmoulové se chystají obsadit hrad v Krupce

Krupka – V areálu hradu Krupka budou v neděli 20. srpna řádit šmoulové. Kulturní zařízení města Krupka zve rodiče s dětmi od 14 hodin na neděli plnou šmoulů.

Teplický domeček rozšířil nabídku o roztleskávačky

Teplice - Nový zájmový kroužek roztleskávačky připravuje na začátek školního roku Dům dětí a mládeže v Teplicích. Kroužek je určený pro dívky ve věku 7 - 10 let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení