Kam až může zajít oddanost rodině? Je dobré do světa, kde je už dnes tolik násilí, přivádět další děti? Na to se ptá hra Sirotci, která měla premiéru v srpnu 2009 v Edinburghu.

Kašpar a Činoherák

„České provedení Sirotků vzniklo v koprodukci Činoherního studia a divadelního spolku Kašpar. Pražská premiéra byla v květnu 2015 v Bytovém divadle Ferdinanda Vaňka v režii Filipa Nuckollse. Tu ústeckou hostí prostory divadelní ubytovny Činoherního studia. Kapacita je 40 míst," řekl Deníku Petr Kuneš, mluvčí Činoheráku.

Helen (Monika Zoubková) a Danny (Marek Němec) jsou spokojeni, při svíčkách právě večeří pravého lososa… Najednou se ale v jejich obýváku objeví Liam, Helenin bratr. Je pokryt krví, ne však svou…

Vypráví, že u jejich domu našel pobodaného muže a pomohl mu, ale muž zmizel. Manželé váhají, zda volat policii; Liam totiž nemá čistý trestní rejstřík… Vyjde najevo, že muž je Arab a Liam že ho v záchvatu agresivity pobodal. Pár se rozhodne, že mu pomohou zločin utajit; spokojený život dříve šťastného páru to ale rázem změní…

O hře více řekl Jan Plouhar z Činoherního studia…

V Ústí bylo vyprodáno, ale divadlo přidalo pár židlí. Je pro vás běžný takový zájem o Sirotky?
Do Bytového divadla v Praze se vejde dvacet jedna lidí, do Činoheráku čtyřicet. Je to velmi příjemné, to představení se vyprodá velmi rychle.

Vyplatí se divadlu, hrát „jen" pro pár diváků?
To nevím, ani netuším, kolik stojí vstupenka. Na Sirotky nikdy nejdu jako divák, i když bych je rád někdy viděl i z druhé strany.

O uprchlících jinak

Je autor Sirotků zajímavý?
Ano, je. O uprchlících psal v čase, kdy nemohl tušit, že přijde uprchlická vlna a do Evropy zamíří tisíce migrantů z různých koutů světa. Náhle i rodilý Angličan v některých čtvrtích v Londýně není doma. To ve hře načrtává, v tom je zajímavej. Už tenkrát byl nadčasovej, myslelo mu to dopředu… Tušil, že může nastat situace, která nedávno skutečně nastala.

To je hlavní myšlenka Sirotků?
Není. Hra je především o tom, jestli v rámci rodiny krýt někoho, kdo spáchal zločin. Jestli má rodina držet pospolu. Sestra ví, že jí bratr neublížil. Ale co dokáže dělat venku, to je zase věc druhá…

Co autor hry dobře umí?
Má skvostné dialogy mezi třemi postavami, každá věta tu má smysl, ale bylo těžké zvládnout přesný timing hry.

To proto mají Sirotci takový úspěch i v Anglii i v Německu?
Myslím si, že to je jeden ze základních kamenů celé hry. Kelly není žádný Shakespeare, ukazuje normální lidi dnes a tady. Teď máme tento problém a jdeme do toho…

A publikum se tak jde do divadla podívat samo na sebe…?
Divadlo by mělo nastavovat zrcadlo současné společnosti, a tato hra to dělá dobře.

Divák jako štokrle

Vnímáte Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka jako pokračování bytových divadel z osmdesátých let minulého století? Jako soubor Vlasty Chramostové a dalších umělců?
Vlastně ne. Sirotky vnímám jako příležitost zahrát si úplně jinak, v jiném prostoru, vlastně doma. Divák je součást bytu, kde se hra odehrává, v tom je to nádherné. To se ne pokaždé na divadle povede, bývá velký odstup mezi hledištěm a jevištěm. Ale tady je divák součástí domácnosti. Je něco jako štokrle nebo záclona, je bytostně přítomen tomu, co se v té rodině děje.

Mezi snímky ze Sirotků je i foto, na kterém vám sedí Monika Zoubková na klíně. Říká vám „Neboj, brácho, já tě nedám?"
To je fotka z okamžiků, kdy jsme ke hře hledali cestu. Spíš bych měl sedět na klíně já jí. To ona je hybatelem děje, když se snaží ututlat můj průšvih…

Vybavuji si ji z nějakých seriálů, kde hrála trochu hysterku…
V Sirotcích je jinde, tady bych ji nazval klidná síla. Naprosto přesně ví, co má dělat, myslí dost racionálně.

Už jste spolu někdy hráli?
Potkali jsme se už v divadle Rokoko v Rychlejch šípech. To je hodně velká legrace.

Když Sirotci jiskří

Jak to mezi vámi třemi jiskří?
Mezi mnou a Markem Němcem, který před lety v Činoherním studiu běžně hrál a dnes tu hostuje v Klubu rváčů, to jiskří už pár let, co jsme začali v Činoheráku s Klubem rváčů. Naprosto si na jevišti rozumíme jako lidi i jako herci. I s Monikou se mi hraje dobře. Buď to tam je, nebo není a mezi námi to tam je.