VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marta Kubišová: Písničku Proudy jsem si půjčila od Arethy Franklin

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Zpěvačka, které režim na konci 60. let zakázal zpívat, přiveze do Ústí nad Labem své velké hity Proudy, Setkání s bohem Panem, Modlitba pro Martu, Lapa, Hej Jude, Cesta, ale i ukázky z nového supraphonského alba Soul.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Marta Kubišová. Foto: Tomáš Srnský

Některé pecky si Marta Kubišová půjčila od hvězd, jako jsou Diana Ross, Cher či Aretha Franklin, a prožívá je v novém tisíciletí po svém. Krásně, procítěně, s velkou zkušeností i bolestí. Žádný text ale nepsala sama.

„Jedinkrát jsem si napsala text a řekla jsem si, že už to nikdy neudělám. Asi k tomu nemám vlohy," směje se Marta Kubišová.

Táhlo vás to při práci ve studiu spíš obecně k soulovému žánru, nebo jste písničky vybírala podle slavných interpretek? Na novém albu jich není málo.
Podle interpretek ne, vždy jsem věděla, že je nepřezpívám. Taky jsem si v první kariéře vybírala skladby spíš od mužských interpretů, protože tam to srovnání celkem nešlo. Teď jsem si ale řekla: je mi čtyřiasedmdesát, co bych brala ohled!? Přece jenom mám natolik jiný projev, že nebude nikdo bažit po tom, aby mě přistihl při nějakém jinotaji nebo při nepřesnosti.

Říká se, že mužské a ženské prožívání stejných situací je jiné. Co myslíte, zpívají ženy soul s větším prožitkem?
To ne. Myslím si, že třeba Aretha Franklin zpívá Chain of Fools stejně jako mužští interpreti. To je v člověku, ne v pohlaví.

Kde se zrodila myšlenka pro novou desku Soul?
Myšlenka na podobnou desku přišla už dávno. Jsou tu písničky s texty Pavla Vrby, které už jsem dávno zpívala ve svých recitálech, ale nikdy jsem je nenahrála. Podobné to bylo s texty Honzy Schneidera a Zdeňka Rytíře. Na tuhle desku jsem tak byla už dávno připravená. Jen se jí zmínění textaři, její autoři, nedožili.

Které ze zpěvaček, jejichž písně album Soul obsahuje, jste zažila naživo?
Třeba skupinu Supremes v čele s Mary Wilson a s Dianou Ross. Také Ellu Fitzgerald – tu kdysi v koncertním sále v Západním Berlíně. Také Arethu Franklin v Paříži, když jsme tam hostovali v Olympii. Aretha tam tehdy nahrávala svou desku, ze které jsem si do svého repertoáru půjčila písničku Proudy. Tedy Prove It.

Sbíráte desky těchto báječných zpěvaček?
Sbírala jsem je kdysi a pár jich doma ještě mám.

Neuvažovala jste o tom, že si nějaký text napíšete i sama?
To ani náhodou! Jednou jedinkrát jsem si napsala text, Sedím na měsíci a sním, to jsem měla nějaké zvláštní hnutí mysli. A řekla jsem si, že už to nikdy neudělám.

Proč?
Asi k tomu nemám potřebné vlohy. Napadne mě idea, o čem by to mělo být, ale s tím dalším už se trápím. Myslet na frázování, na přízvuky, to je opravdu velmi těžké. Došlo mi to ve chvíli, kdy jsme ten můj text napasovávali na notičky. Ale nevadí. Soustředím se na interpretační část, která je ohromně důležitá.

Kvůli čemu?
Špatná interpretace může zabít i senzační text. Nebo můžete i jasné blbosti pomoct. Podívejte se třeba na písničky Nechte zvony znít nebo Depeše. To ve své době byly – a jsou dodnes – velice milované písničky; já ale, když je mám zpívat na jevišti, nevím, co u nich dělat. Tupě jsem se usmívala do publika a v duchu jsem si říkala: tak v padesáti je tohle opravdu dobrý!

S Matějem Ruppertem, zpěvákem skupiny Monkey Business, máte na albu Soul pěkný duet. Prý jste se ale při jeho nahrávání ani ve studiu nesešli…
Bohužel, nebyl na to čas. Komunikovali jsme spolu po telefonu. Ale byla jsem ráda, když nabídka na duet s ním přišla. Monkey Business mi v létě připravili takový hold, zpívali Hey, Jude, a bylo to opravdu báječné. Také spolupráce na písni Protihráč z desky Soul byla skvělá, i když jsme se ve studiu nesešli. Já jsem svůj part nazpívala 30. června, on až 18. července. Když jsem pak ale slyšela jeho výkon, byla jsem nadšená. Volala jsem mu s tím, že bez něj by to ani nebylo k poslouchání… (směje se)

Vy už jste ale s Matějem a Monkey Business spolupracovala i dřív, že ano?
Jasně, rapovala jsem jim do písně Sex and Sport? Never! Skvělá věc.

U Soulu jste se tedy s Matějem Ruppertem ve studiu nesešli. Nesešly jste se ale ani s Dashou, Naďou Wepperovou a Alenou Průchovou, které vám zpívají sbory.
Nesešly, bohužel. Ale jsou úžasné. Myslím si, že Aretha Franklin by je hned brala, že ani ona tak dobré sboristky neměla!

Táhlo vás to k soulu vždy? Jedna z vašich desek má dokonce slovo soul v podtitulu…
Tu desku vydal člověk, který si opatřil licence na písně a vytvořil z nich album. Bylo to pro cizinu, já o tom nevěděla. Přinesl mi hotové album s tím, že vychází ve Španělsku. Znala jsem lidi, kteří si ji přivezli třeba i z Itálie nebo Anglie. Ale výběr písní na album dělal onen vydavatel, ne já.

Stává se často, že někdo vydá desku bez vašeho vědomí a přičinění?
Už se to stalo, třeba když se moje demosnímky objevily na hotových singlech. To jsem tedy koukala. Stane se třeba, že se na desce objeví záznam z živého vystoupení a to i s kiksem, který jsem během koncertu udělala. Samozřejmě jsem o něm věděla, prostě jsem trochu zvorala text ve druhé sloce. No a na desce se píseň objevila i s tím kiksem. A nikdo se mě neptal, jestli jo nebo ne.

Chystáte konec pěvecké kariéry, měl by přijít už letos. Jaké jsou vaše další plány mimo hudbu?
To zatím moc nevím. Řekli jsme si, že bude pokračovat s Milanem Heinem v divadle Ungelt, i v Českém rozhlasu Dvojce bychom mohli dělat dál. A nevím, jak dlouho ještě bude trvat můj televizní pořad Chcete mě?

V jednom z rozhovorů jste se vyjádřila, že by bez vás tento pořad možná skončil. Jak to vidíte?
Určitě by to šlo i beze mě, ale byl by to asi jiný formát. To, že pořad beze mě skončí, říkají různí lidé z televize. Možná proto, abych neodcházela. Televize pořád připomíná, že je natáčení drahé a že beze mě půjde do kytek. Chápu, že je to drahý pořad, ale za zvířaty prostě musíte dojet. Ta sama na Kavčí hory nepřijdou!

A chcete v pořadu zůstat?
To se všechno uvidí. Na druhou stranu – jaká jiná než veřejnoprávní televize by takový pořad měla vysílat? Kdo jiný by měl šířit povědomí, co je třeba dělat, a co zase ne? Navíc za sebou má dobré výsledky. Třeba díky němu vznikla řada útulků, což je skvělé.

Prý se chystáte napsat knihu.
To je pravda, ale napřed si odpočinu. A musím si začít trochu rozdělovat a třídit poznámky a zamyslet se nad nimi. Vymyslet, jak je použiju, jak ta kniha vůbec bude koncipovaná.

Když se člověk dívá do vašeho životopisu, vidí i celou řadu významných cen a řádů z celého světa. Co s vámi dělají?
Mám z nich radost o to větší, že je nikdy nečekám. Asi nejvíc se těším z francouzského rytířského řádu. Čekal na mě dlouho a já jsem nějakou dobu nevěděla, jestli mi ho udělil pan Hollande nebo pan Sarkozi. Nakonec jsem se dozvěděla, že Sarkozi, ale než mi ho francouzský velvyslanec předal, chvíli to trvalo. O to ale byla radost větší. A pak mám radost z Řádu Lucemburského velkovévodství. Ten jsem dostala za zmínku o tom, co pro mě znamenalo Radio Luxembourg. To jsem pozorně poslouchala až do jeho konce. Na tyhle řády se ráda koukám – jsou totiž výtvarně nádherné!

Soutěž o vstupenkyMartu Kubišovou doprovodí ve středu 19. dubna od 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Ústí nad Labem na koncertě nazvaném Poslední recitál orchestr ústeckého hudebníka Karla Štolby. Deník vám přináší soutěž o dvě vstupenky. Stačí odpovědět na otázku:
Marta Kubišová zpívá na zatím posledním albu populární české kapely. Je to skupina:
a) Kryštof
b) Chinaski
C) Monkey Business
Odpovídejte do středy 5. dubna do 12 hodin na e-mail radek.strnad@denik.cz

Autor: Radek Strnad

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči z Varnsdorfu se připravují na světové hry.
7

FOTO: Jedeme si pro medaile, říkají hasiči mířící na světové hry do Los Angeles

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Katedra výtvarné kultury pořádá Letní školu

Ústí nad Labem - Vzdělávací, poznávací i zážitkovou letní školu chystá na 24.  28. července na ústecké univerzitě její Katedra výtvarné kultury pro učitelky i učitele výtvarné výchovy všech stupňů škol a ZUŠ.

FOTO: Nesáhlo se na ni 60 let. Teď se hvězdárna dočkala opravy

Teplice - Pracoviště astronomů bude na rok uzavřené. Během rekonstrukce bude v provozu jen planetárium.

Během dne hrozí silné bouřky, výstraha platí do půlnoci

Meteorologové vydali varování před bouřkami. Čechy by měly zasáhnout dnes mezi 11:00 a 23:00, na Moravě platí výstraha od 14:00 do půlnoci.

Policie hledá svědky dopravní nehody v Ruské ulici v Dubí

Dubí - Policie žádá občany o svědectví v souvislosti s dopravní nehodou, ke které došlo 9. července kolem 8:40 hodin v Dubí, ul. Ruská asi 50 metrů za začátkem obce Dubí (ve směru od Cínovce). 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení