Na tradici staví pestrý Beatový festival. Hvězdou jeho 1. ročníku v roce 2011 byli legendární britští Yardbirds, od té doby už tu hrály moravské Synkopy 61, Žlutý pes, Marsyas, Jan Spálený…

O minulosti i dnešku festivalu více řekl Pavel Hruška, její zakladatel a pořadatel akce.

Jak vznikl váš festival?
Ten nápad vznikl před sedmi lety. V Teplicích toho moc není, tak jsem se dohodl s Domem kultury, který mi za slušných podmínek poskytl prostory. Když jsem přemýšlel co tu uspořádat, napadly mě beatové festivaly z let 1968 a 1969. Proto jsem na 1. ročník pozval kapely z tohoto období plus britskou legendu Yardbirds.

Je pro vás festival starost?
Starost je to jen než začne hrát první kapela. Pak už si to užívám. Dělám to proto, že mě muzika baví, mám ji rád. Hudba lidi spojuje, na festival každý rok jde široké spektrum lidí s různými názory, které hudba baví. Když vidím, jak se baví, že jsem akci tři čtvrtě roku chystal a ona vyšla a lidi jsou spokojení, dají si pivo a povídají si, je to zábava a radost i pro mě.

Je těžké vybrat pro festival hlavní hvězdu?
To ani ne, těžší je mu dát téma, aby přitáhl určitou skupinu lidí. Měli jsme už bluesovky a jindy jižanský rock nebo kapely pro starší generaci. Ale festival pak stejně přitáhl i mladší…

PROBLÉM JSOU PENÍZE

Mohli bychom vidět v Teplicích třeba i Slade či Sweet?
Mohli, jediný problém jsou peníze. Kapely většinou jedou hrát kamkoli, byť jen některé. Když jsem jim třeba řekl, že se do DK Teplice vejde maximálně sedm set lidí, řekly: „Pro tak málo lidí nehrajeme." Chtěl jsem třeba maďarské kapely, ale Lokomotiv GT mi napsali, že hrají pro dvacet tisíc lidí. Pro méně ne…

A východoněmecké kapely? Puhdys v 80. letech zahráli v Letním kině v Ústí…
I já jsem chtěl, ale řekli, že prý hrají jen v Německu. A to je zrovna kapela, která má 150 koncertů za rok, to je až neskutečné. Na tom turné slavili velké výročí, přitom tu začínali někde ve Freibergu, za hranicemi…

Jste připraven, že návštěvníci nebudou vždy spokojeni? Letos už jsem slyšel, že sem třeba Olga Lounová nepatří.
To si nemyslím, ona je i trochu bluesmanka…

Která z letošních kapel by mohla lidi překvapit?
U. B. S. (Underground Blues Session). Lidi je moc neznají a přitom je to fantastická muzika od rockových veteránů. Hraje kytarové hrdiny svých mladých let, s nasazením, energií a pokorou interpretují pecky Johnnyho Wintera, Stevie Ray Vaughana, Erica Claptona, Wishbone Ash… A Joe Karafiát přidá i něco z českého undergroundu. Výsledkem je čirá radost z hudby a zábava pro publikum. Hrají tu tedy Jan Karafiát (PPU, Karafiát Band), Petr „Rošky" Roškaňuk (Žlutý pes, Nová růže) a Jan Martinek (Žlutý pes). Tři kytary pohromadě a basa i bicí, to se jen tak nevidí.

LOSOVÁNÍ MĚSTA ER

Hlavní hvězdou festivalu je Michal Prokop s Framus Five. Od nich nás čeká dárek…
Ano, během koncertu bude losování remasterovaného vydání legendárního CD „Město Er" (Supraphon) s podpisy Michala Prokopa a jeho muzikantů. Měl tu hrát už dávno, ale vyjde to až teď. Chtěl jsem, aby hrál Město Er s Teplickou filharmonií, ale mají ho nazkoušené s tou Karlovarskou, která v našem termínu nemůže. Škoda, viděl jsem to na Lokti a bylo to pěkné. Alespoň že Město Er zahrají s dechy.

Proč je Beat fest již v ustálený termín?
Odehrává se vždy až po letních festivalech, ale když ještě nepřišlo prosincové šílenství před Vánocemi.

Čím zaujme Balage Band?
I Terezou Kopáčkovou, pětačtyřicetikilovou holkou s hlasem stokilové černošky. Hudebník Ota Balage napsal řadu hitů pro skupinu Tango i trio BSP, dalšími členy jsou Petr Bidlo (basa), Ondřej Klímek (saxofon), David Pavlik (kytara) a Richard Scheufler Jr. (bicí). Spolu zahrají spíš blues.