V očekávání příběhů prvorepublikových hvězd diváci během stejného večera neproniknutelně zaplnili i společenský sál knihovny. Nutno zdůraznit, že Ondřej Suchý se ukázal být šaramantním, vtipným a moudrým společníkem, jenž svým příjemně nostalgickým vzpomínáním posluchače okouzlil.
Přátelskou atmosféru, podtrženou produkcí gramofonových nahrávek z 20. a 30. let minulého století na originální gramofon s klikou, navodilo překvapivé setkání hlavního protagonisty večera s Janem Valtou, dirigentem, klavíristou a profesorem zdejší konzervatoře, který se s Ondřejem Suchým a Pavlínou a Františkem Filipovskými podílel na představeních o Janu Werichovi v pražské Viole. To se psal rok 1969 a oba pánové se od té doby spolu „oko v oko“ nesetkali.
Po Valtově boku v hledišti usedla jeho bývalá kolegyně ze sborovny, divadelní herečka Libuše Řídelová. Elegantní dáma byla překvapením především pro diváky, kteří netušili, že aktuálně hraje jednu z hlavních rolí v Suchého připravované knize o ženách kolem Oldřicha Nového: „Z mého pohledu byly tři a jednou z nich je ona,“ potvrdil autor. Paní Libuše po celý život uchovávala osobní korespondenci s Oldřichem Novým, s nímž jako herečka spolupracovala. Suchému nabídla svazek 180 dopisů a pohlednic, v nichž se Nový zamýšlí například nad aktuální situací v českém divadle a filmu a hodnotí konkrétní představení. „Je to unikátní soubor, má pro mě nedozírnou cenu a paní Řídelové jsem za něj nesmírně vděčný,“ potvrdil Suchý.
V průběhu večera vzpomněl také na Vlastu Buriana, na jehož soudní rehabilitaci se spolu s Vladimírem Justem a JUDr. Vlkem podílel, Jana Wericha, který je rovněž předmětem jeho badatelského úsilí, a Rudolfa Cortéze. I ten byl po roce 1989 nezodpovědným novinářem neprávem obviněn ze spolupráce s STB a KGB. Televizní dokument inspirovaný Ondřejem Suchým, který odvysílala Česká televize, měl kdysi populárního zpěváka tohoto nařčení zbavit.
Ondřej Suchý na sebe prozradil, že ačkoli v mládí hrál rockenroll s takovými hvězdami, jako byl například Miki Volek, v dospělosti poslouchá to, co se u nich doma hrálo, když byl malý kluk: „Byl to Voskovec a Werich s Ježkem, jazz, dixieland, pánové Armstrong, Ellington a podobné persony. Na stará kolena jsem se k nim vrátil a dokonce, čím jsou kolena starší, tím se člověk vrací k Vivaldimu a autorům, kteří mu zpříjemňují rozmanitý, leč ne vždy zrovna nejveselejší život.“
Literární podzim v regionální knihovně pokračuje dvěma večery v režii Regionální obce Slovákov v Teplicích. Ve středu 31. 10. od 18.00 se uskuteční setkání s psychologem Štefanem Medzihorským, ředitelem podnikatelského institutu Pyramida, a v úterý 6. 11. od 18.00 hod přednáška Jaroslava Tišera nazvaná Krásy Slovenska. Jubilejní 5. ročník festivalu „krásného slova“ vyvrcholí 12. 11. od 19.00 hodin pořadem Jiřího Černého „Kainar ve folku a rocku.“