VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekologický aktivista se pokusil o podvod při EIA

Březno - V úterý se konalo v tamním sále restaurace U Rybníčka veřejné projednání záměru pokračování těžby Dolu Tušimice (DNT) v období let 2014 až 2029. Oznamovatelem záměru byla společnost Severočeské doly Chomutov, která povrchový důl Tušimice provozuje.

29.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Sál byl zaplněn zhruba sedmdesáti účastníky, zejména místními obyvateli, v čele se starostou Zdeňkem Valentou a místostarostkou Zdeňkou Buzkovou, kteří využili příležitosti být přítomni veřejného projednávání konaného přímo v jejich obci. Nechyběli zde ani starostové, zastupitelé a občané dalších těžbou dotčených obcí Droužkovice, Spořice a Málkov, které rovněž zajímalo, jak se bude v nejbližších letech vyvíjet životní prostředí v bezprostředním okolí povrchového dolu. Přítomni byli zástupci správních úřadů, které se k dokumentaci vyjadřují.

Jménem manželky

V úvodu se o velkou senzaci a překvapení postaral Petr Šustr, který veřejně oznámil, že se dosud někdo neznámý, vydávající se za ekologického aktivistu, pokusil o podvod, když poslal na ministerstvo životního prostředí své odmítavé připomínky k záměru, a to jménem jeho manželky, a přitom zfalšoval její podpis. Oznámil, že jeho manželka nic na ministerstvo neposílala a že bylo podáno trestní oznámení. Po skandálu týkajícího se dostavby dálnice D8 je to pravděpodobně další případ, kdy se „ekologové" dopouštějí nezákonného jednání.

Zbytek projednávání, které řídili pracovníci ministerstva životního prostředí, už probíhal vcelku poklidně. „Před plénem jsme podrobně vysvětlili záměr, který zdůrazňuje, že povrchový důl Tušimice skončí v hranicích, které jsou dány vládním usnesením o ekologických limitech z roku 1991 a žádné „prolamování" limitů na této lokalitě není v plánu. Těžba v lokalitě Tušimice je prakticky v závěrečné etapě, i když toto období bude trvat ještě desítky let. Po skončení posuzovaného záměru bude ještě jedna, poslední fáze těžby uhlí, po jejímž skončení bude důl rekultivován na jezero, které bude srovnatelně velké jako blízká Nechranická přehrada," uvedl Ing. Vladimír Budinský, zástupce oznamovatele, Severočeské doly Chomutov.

Pokracování težby

Po vystoupení zpracovatele dokumentace EIA se vyjádřil posudkář, Ing. Václav Obluk, který podrobně vysvětlil, jaké hlavní vlivy bude mít pokračování těžby na životní prostředí, a zdůvodnil svůj návrh kladného stanoviska k pokračování těžby. Následovaly připomínky účastníků veřejného projednávání. Prakticky jedinou osobou byla Ing. Věra Ježková. Žádný zástupce Ekologického právního servisu (EPS) z Brna na jednání nepřijel, a tak jeho připomínky tlumočila Věra Ježková. Řada jejích námitek však neměla souvislost s projednávanou problematikou vlivu těžby na životní prostředí a týkala se rozdílného názoru EPS ve vazbě na záměr zvýšit účinnost a ekologické parametry při modernizaci elektrárny Prunéřov.

Autor: Redakce

29.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko-německá slavnost "Hraniční buk" na Cínovci.
18

FOTO: Na Cínovci se v sobotu setkali sousedé z obou stran hranice

Nádraží Moldava

Obec stále hledá provozovatele nádražní hospody na Moldavě

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

V Modrodomě v Dubí vystaví závěrečné práce studentů

Dubí - Od středy 23. srpna si budete moci v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí prohlédnout výstavu závěrečných prací studentů keramického oboru Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

FOTO: Smůla. Modlany pálily šance a prohrály

Modlany - Drtivý tlak a šance na tři zápasy, přesto nula bodů. Tak by se z pohledu domácích dal charakterizovat zápas Baníku Modlany se Slavojem Žatec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení