Projekt se zaměřuje na vytvoření místních partnerství a česko-německé tematické sítě s cílem zajistit přenos zkušeností a účinných postupů při sociální a preventivní práci s dětmi, mládeží a mladými dospělými v ohrožení.

Zvláště se pak jedná o mladé obyvatele sociálně vyloučených komunit a panelových sídlišť (často ohrožených závislostmi) v Ústeckém a Karlovarském kraji. V souvislosti s touto činností vznikne místní partnerství, do kterého budou zapojeni pracovníci jáchymovské, chomutovské, bílinské a ústecké pobočky společně se zástupci místních samospráv, manažery firem s propracovaným systémem společenské zodpovědnosti, pracovníci úřadů práce a škol.

Projekt využívá saských zkušeností

Cílem místních partnerství bude zajistit vytvoření účinného systému práce s dětmi, mládeží a mladými dospělými s ohledem na jejich začleňování na legální trh práce s využitím saských zkušeností. Vznikne česko-německá tematická síť, jejíž organizaci budou zajišťovat Člověk v tísni a partnerské organizace Alternatives Jugendzentrum v Chemnitz a Soziokulturelles Zentrum Alte Brauerei v Annaberg-Buchholz. Němečtí projektoví partneři zajistí účast zástupců místních samospráv a příslušných institucí. Projekt aktivně jako projektoví partneři podporují obce Jáchymov, Chomutov, Jirkov a Bílina.

Spolupráce také na místní úrovni

Vytvořena bude také komparativní analýza práce s mládeží v Sasku a Ústeckém a Karlovarském kraji, na základě které budou během společných česko-německých konferencí, workshopů, exkurzí a doprovodných aktivit formulována účinná řešení pro práci ve specifickém prostředí české části Krušnohoří.

Část navržených opatření (dílčích nástrojů a postupů) bude pilotně zavedena do praxe již během trvání projektu, a to s účastí osob z primární cílové skupiny. V této první fázi bude podpořeno nejméně 300 mladých osob.

Dá se předpokládat, že část navržených opatření bude vyžadovat úřednická či politická rozhodnutí na krajské i místní úrovni, proto důležitou projektovou aktivitou bude i koordinace a ovlivňování místních politik.

Projekt je financován prostřednictvím Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost (Strukturální fondy EU) a jeho činnost je naplánována do konce února roku 2014.

Užitečné informace

Společnost Člověk v tísni vznikla v roce 1992 v okruhu válečných zpravodajů a novinářů věnujících se zahraničí, kterým už nestačilo jen přivážet do České republiky informace, a začali ven vyvážet pomoc. Postupně se společnost Člověk v tísni etablovala jako profesionální humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě.

Během dvaceti let své existence se stala jednou z největších neziskových organizací ve střední Evropě, začala se věnovat oblasti vzdělávání a pomoci lidem žijícím v sociálním vyloučení. Dnes se činnost společnosti Člověk v tísni zaměřuje na čtyři základní oblasti:

Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce

Člověk v tísni poskytuje okamžitou humanitární pomoc lidem v nouzi při přírodních katastrofách nebo ve válečných krizích.

Zároveň se zaměřuje se na dlouhodobou pomoc lidem žijícím v chudobě a špatných životních podmínkách. V zemích Afriky, Asie a Evropy realizuje rozvojové programy, které se snaží zlepšit přístup obyvatel ke vzdělání, zdravotní péči, dostupnost pitné vody, dodržování hygieny, rozvoj místních zdrojů obživy i zapojení lidí do procesů ovlivňujících dění v jejich zemi.

Humanitární tým několikrát zasahoval i při povodních v České republice.

Za dvacet let činnosti realizovala společnost Člověk v tísni humanitární a rozvojovou pomoc ve více než 40 zemích.

Podpora lidských práv

Pomoc disidentům a podpora občanské společnosti v nesvobodných zemích a státech, které procházejí demokratickou transformací, patří od počátku k základní filosofii společnosti Člověk v tísni.

Lidskoprávní tým se zaměřuje na práci v několika diktaturách, autoritativních režimech a zemích, kde je zkušenost s přechodem k demokracii podobná té české.

Programy podpory lidských práv jsou v současné době realizovány na Kubě, v Barmě, Bělorusku, Rusku, Moldávii a na Ukrajině.

Člověk v tísni každoročně pořádá Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Lidem, kteří významně přispěli k obhajobě lidských práv a prosazování demokracie, Člověk v tísni každoročně uděluje cenu Homo Homini.

Programy sociální integrace

Tým Programů sociální integrace podporuje sociální vzestup chudých či ohrožených rodin prostřednictvím poradenských a vzdělávacích služeb.

Ve více než 70 českých, moravských i slovenských obcích poskytuje podporu samosprávám, vedoucí k sociální soudržnosti a rozvoji obcí.

Podporuje děti ze sociálně slabých rodin při dosažení vzdělání, které jim zvýší pozdější šance na trhu práce.

Jejich rodiče motivuje k aktivnímu přístupu nejen ke vzdělání dětí, ale i k řešení celkové životní situace rodiny.

Řešení hledá ve spolupráci se školou, orgány místní samosprávy, policií a jinými neziskovými organizacemi.

Klienti/partneři se na všech činnostech aktivně podílejí.

Vzdělávací a informační programy

Člověk v tísni zvyšuje informovanost české společnosti o problematice chudoby, migrace, porušování lidských práv a usiluje o zmírnění rasových a národnostních předsudků a xenofobie.

Vzdělávací program Varianty se zaměřuje zejména na pedagogy a studenty vysokých škol, pro které připravuje semináře, konference či workshopy na téma interkulturního a globálního rozvojového vzdělání.

Program Jeden svět na školách pracuje s učiteli, žáky a studenty, kterým přináší dokumentární filmy a další metodické materiály k výuce aktuálních témat současného světa a novodobé historie.

Informační programy Rozvojovka a Migrace se snaží zvýšit povědomí o závažných společenských tématech prostřednictvím médií.

Člověk v tísni, o. p. s.
pobočka Ústí nad Labem
Hrbovická 335/60
400 01 Ústí nad Labem

www.facebook.com/clovekvtisni.unl