V pondělí se na starobylém náměstí pod Semperovou operou tlačí až 20 tisíc lidí. Obrovská masa lidí, ze které jde zvenku strach. Ale vedle mě v davu nestojí žádní extrémisté. Jen obyčejní lidí jako já.

„Nejsem tu kvůli Pegidě. Kdo ví, jaký bude mít vývoj," říká 40letý Tholsten, který přišel s celou rodinou. „Mám Drážďany rád. Je to čisté kulturní město. Mám rád vánoční trhy a naše tradice. Nechci, aby mi muslimští sousedé vyčítali, že je urážejí naše koledy. Bojím se jejich cizí kultury, jejich netolerantnosti."

Sasko zaostává

Carla přijela s manželem ze 40 kilometrů vzdáleného Königsbrücku. Její manžel je po mrtvici na vozíku. „Dělám pečovatelku v domově důchodců. Manžel má invalidní důchod. Pracuji už 43 let, ale kdyby nám nepomáhal syn, těžko vyžijeme," vzdychne si.

„Na uprchlíky jde z veřejných peněz, poskládaných z našich daní, obrovské množství prostředků. Dovedu si představit jejich smysluplnější použití."

„Dělám v exportním oddělení malého podniku. Na specifická přání zahraničních klientů jsem zvyklá. Rozhodně nejsem xenofobní a lidem z válečných oblastí ráda pomůžu," říká Krista. „Ale ne Maročanům, Egypťanům a dalším, kteří sem přijíždějí jen s vidinou snadného života z dávek," vypráví.

Nové spolkové země bývalé Německé demokratické republiky i 25 let po sjednocení země hospodářsky zaostávají za zbytkem Německa. HDP na obyvatele je tam o třetinu nižší než na západě, nezaměstnanost naopak téměř dvojnásobná. Loni, kdy míra nezaměstnanosti v bývalé NDR dosáhla historického minima, činila 9,8 procenta. Na západě ale byla výrazně nižší, jen 5,9 procenta. To také formuje odmítavý postoj zdejších obyvatel k uprchlíkům.

Orbán hrdina

Čechy, Slováky a hlavně Maďary, kteří své hranice obehnali žiletkovým plotem 
a chrání je i obrněnými vozidly, tu mají rádi. „Orbán, yes. Maďarsko ukazuje, jak to jde," vidíme na transparentech demonstrantů, zrovna tak jako maďarské vlajky.

Maďarský premiér, vybočující z hlavního evropského proudu, se v očích východních Němců tolik liší od jejich vlastní premiérky. „Ale vytrváme. Snad nás Merkelová taky někdy vyslyší," dodává Krista.

Podobných jako Tholsten, Krista a Carla tu bylo 90 procent. Zbytek tvořili leví i praví radikálové, kteří pokojnou demonstraci zneužili 
k bitkám a vlastnímu zviditelnění. Můry vždycky lítají za světlem. Na 2000 přítomných policistů s nimi udělalo krátký proces.

Protest proti islámské imigraci se v Den české státnosti 28. října uskuteční i v Ústí nad Labem. Organizátoři z uskupení Blok proti islámu chtějí shromáždění na ústeckém Mírovém náměstí propojit telemostem s demonstracemi
v Praze, Brně a Ostravě, kde se také uskuteční.