VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

21.8.2017
SDÍLEJ:

V národním parku se narodil rekordní počet mláďat čápů černých.Foto: Deník / Vepřovská Jitka

„Počtem okroužkovaných čapích mláďat jsme vyrovnali náš rekord z roku 2012,“ říká ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda a pokračuje: „Okroužkovaných mláďat mohlo být ještě víc, ale jedno hnízdo se bohužel podařilo dohledat až po vyhnízdění. V jeho okolí jsme pozorovali jedno mládě, ovšem skutečný počet mladých čápů z tohoto hnízda byl pravděpodobně vyšší.“

Celkem se v regionu národního parku podařilo prokázat hnízdění čápů černých v šesti lokalitách, v dalších čtyřech se pak zdržovali. Celkový počet mláďat ale není letos jediným čapím rekordem.

„Páru hnízdícímu nedaleko Doubice se podařilo zdárně vyvést 5 mláďat, což je nejvyšší počet zaznamenaný v Českém Švýcarsku na jednom hnízdě,“ uvedl Richard Nagel ze Správy národního parku.

Jelikož čáp černý patří k silně ohroženým druhům ptáků, rozhodla se Správa národního parku pro zapojení do evropského projektu značení čápů černých barevnými odečítacími kroužky. Plastový kroužek má narozdíl od kovového kroužku výhodu v tom, že je unikátní kód čitelný i z dálky pomocí dalekohledu.

V národním parku se narodil rekordní počet mláďat čápů černých.

„Díky tomuto projektu se podařilo lépe zmapovat tahové trasy a hnízdiště čápů pocházejících z našeho regionu, ale také zjistit, zda jsou čápi věrní svému hnízdišti či jakého věku se dožívají. Získané poznatky s úspěchem využíváme při plánování a realizaci opatření na ochranu tohoto nádherného ptačího druhu,“ dodává Pavel Benda s tím, že díky kroužkům také zjistili, že někteří čápi táhnou například do Německa, Španělska nebo až do Izraele. Čápi z jednoho hnízda někdy letí i různým směrem.

Rekordní počet těchto ohrožených ptáků se letos mohl narodit díky dočasnému omezení vstupu veřejnosti do vybraných lokalit národního parku. Důvodem omezení byl právě nerušený vývoj mláďat zvlášť chráněných druhů ptáků jako jsou právě čápi černí, výři velcí nebo sokoli stěhovaví.

I sokoli mají za sebou letos rekordní rok v počtu vyvedených mláďat. Těch se v národním parku narodily téměř tři desítky.

Autor: Alexandr Vanžura

21.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noví hasiči z Ústeckého kraje složili na Národním hřbitově v Terezíně služební přísahu.
28

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

Jakub Ševčík z Dubí na Teplicku stanul před Krajským soudem v Ústí nad Labem
5

Za vraždu babičky jde Ševčík na 17 let do vězení

Naši prvňáci ze Základní školy Dubí 1

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Teplicka

AKTUALIZOVÁNO

Při srážce auta s autobusem zemřel devatenáctiletý řidič

Teplice /FOTO/ – Oběť ranní nehody museli z vraku vyprostit hasiči. Muži už nebylo pomoci.

FOTO: Císařské lázně střeží trojice carů

Teplice – Teplice navštívili v historii tři ruští carové. Dva z nich už tu svoji sochu měli, busta toho třetího, cara Mikuláše I., byla odhalena u vstupu do Císařských lázní v úterý 19. září. Trojice nejslavnějších hostů z Ruska je tak kompletní.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení