VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor se soudcem Ivanem Novákem, který pustil na svobodu Alexandra Nováka

Chomutov – Je to soudce, který Alexandra Nováka uznal v prosinci 2010 vinným. Tehdy mu dal pouze podmínku (čtyřleté vězení dostal až u odvolacího soudu). Je to také soudce, který v dubnu 2013 nechal Nováka zatknout a dovést do vězení policií. A teď to je soudce, který Alexandra Nováka propustil po dvou letech vězení na podmínku. Písemně svůj verdikt zdůvodňovat nemusí, přesto soudce Ivan Novák Chomutovskému deníku odpověděl pár hodin po svém rozhodnutí na několik otázek.  

11.5.2015
SDÍLEJ:

Bývalý senátor a starosta Chomutova Alexadr NovákFoto: Deník

První informace podával předseda soudu. Alexandr Novák byl prý propuštěn. Je to tak?

Ano. Senát vyhověl žádosti sdružení Gryphons o podmíněné propuštění. Zkušební dobu jsme stanovili na čtyři roky.

Rozhodnutí je pravomocné?

Pokud se státní zástupce i odsouzený na místě vzdají práva na opravné prostředky a uvedou, že netrvají na písemném zdůvodnění, tak je rozhodnutí pravomocné. A přesně to se stalo.

Je to otázka spíše pro něj, ale nevíte, proč se státní zástupce proti propuštění neodvolal?

On sám ve svém závěrečném proslovu navrhoval podmíněné propuštění. Bylo by pak nelogické, aby podával stížnost.

Není to tak dlouho, co okresní i krajský soud žádost Alexandra Nováka o podmíněné propuštění zamítl. Proč je váš verdikt jiný?

Okresní soud rozhodoval v únoru, od té doby se věci změnily. Výkon trestu odsouzeného byl během té doby vzorný, získal další dvě kázeňské odměny. Na což poukázal i státní zástupce. A navíc tu byla záruka sdružení Gryphons. Trestní zákon umožňuje podmíněné propuštění buď v případě, že odsouzený prokázal ve výkonu trestu polepšení a dá se předpokládat, že povede řádný život, nebo když soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného. My jsme ji přijali. Takže byly splněny obě podmínky pro podmíněné propuštění.

Co je sdružení Gryphons zač?

Jsou to fandové do motorek. Je to řádně registrované sdružení, mají stanovy, pořádají společenské akce i pro děti. Jak na líčení zaznělo, odsouzený jim v minulosti pomáhal, například sehnat veterány na výstavu. Osobně se znají. Je proto předpoklad, že s nimi bude spolupracovat.

Spolek je ale zaregistrovaný až od ledna roku 2014. Jak s nimi mohl Alexandr Novák spolupracovat, když byl tou dobou už ve vězení?

To nevím, že by bylo sdružení registrované až v lednu 2014. Mohli se jmenovat jinak nebo předtím nebyli registrovaní. Každopádně při líčení hodnověrně prokázali, že činnost vykonávali už předtím, než Alexandr Novák nastoupil do vězení a že s nimi spolupracoval.

Jak se vlastně může nějaké sdružení zaručit, že někoho napraví?

Žádost se zárukou mohou podávat zájmová sdružení občanů (více v grafickém prvku). Existují taková, která si ze znalosti tohoto ustanovení udělala živnost a nabízejí odsouzeným záruku za úplatu. Tohle je spolek, který pořádá společenské akce a dává záruku, že odsouzený Alexandr Novák bude vést řádný život. Budou na něj dohlížet.

A co když nebudou?

Jsou povinni soudu signalizovat, pokud by jejich snahu a dovršení nápravy ignoroval nebo dokonce mařil.

Má čtyřletá zkušení doba pro Alexandra Nováka nějaké podmínky?

Musí vést řádný život. Což znamená, že se nesmí dopustit žádné trestné činnosti. Samozřejmě pokud by způsobil přestupek v dopravě, nebude to vnímáno jako porušení podmínky. Ale kdyby třeba házel po sousedech přes plot jablka, bylo by to něco jiného…

Je známo, že Alexandr Novák má obchodní aktivity třeba v USA. Může vycestovat do zahraničí?

Může. Kdyby měl určený dohled, musel by cestu hlásit probační službě, ale Alexandr Novák dohled stanovený nemá.

A může se tam třeba i odstěhovat?

I to je možné. To mu soud zakázat nemůže. To by bylo porušení ústavy.

Jak se může někdo zaručit za nápravu?

Trestní zákoník neupravuje okruh osob, které jsou aktivně legitimovány k nabídce převzetí záruky za dovršení nápravy odsouzeného. V tomto směru je nutné vycházet z ustanovení trestního řádu, který uvádí jako osobu oprávněnou podat žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody zájmové sdružení občanů. Ta jsou uvedená v trestním řádu, ze kterého vyplývá, že se jedná o odborové organizace nebo organizace zaměstnavatelů a ostatní občanská sdružení s výjimkou politických stran a politických hnutí, církve, náboženské společnosti a právnické osoby sledující v předmětu své činnosti charitativní účely. Soud je povinen při převzetí záruky zkoumat možnosti zájmového sdružení, pokud jde o dovršení nápravy odsouzeného. Obdobně Nejvyšší soud konstatoval, že hlavním cílem záruky zájmového sdružení je výchovným působením kolektivu přispět k nápravě a převýchově odsouzeného. Je proto povinností soudu, aby si před přijetím nabídnuté záruky řádným způsobem objasnil otázku, zda tu jsou předpoklady, aby se odsouzený napravil výchovným působením kolektivu, zejména zda zájmové sdružení, které nabídlo převzetí záruky, je vůbec schopno úkol nápravy obviněného úspěšně splnit.
JUDr. Roman Vicherek, soudce Okresního soudu v Ostravě/ zkrácen příspěvek ze serveru epravo.cz

Autor: Josef Dušek

11.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Mostě hrálo Klicperovo divadlo divadlení hru Koule, která vyvrcholila koncertem Petra Kotvalda. Jiří Suchý zároveň dostal cenu Forever young.
7

Věčně mladý Jiří Suchý: Uvědomil jsem si, že se už blíží střední věk

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

V Duchcově se setkají obyvatelé zaniklých obcí

Duchcov - Setkání bývalých obyvatel Hrdlovky, Pokroku, Emmy a Liptic pořádá už tradičně ČČK Duchcov a Město Duchcov.

Tepličané neměli námitky. Třešňákův Kaufland má zelenou

Teplice - V druhém teplickém Kauflandu bychom mohli nakoupit už příští rok na Vánoce. Tepličané k jeho výstavbě nepodali žádnou námitku. Stavební úřad proto vydal územní rozhodnutí. Stavbě nic nebrání.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení