VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Je tady další úsek Labské stezky, bezpečnější!

Labská stezka - Jeho slavnostní otevření je naplánováno na čtvrtek 31. března. K první dokončené etapě patří i část mezi Litoměřicemi a Třebouticemi.

17.3.2011
SDÍLEJ:

POSLEDNÍ ETAPA Tour de Labe Rotary HANDICAP 2010 21. září vedla po Labské stezce z Litoměřic do Děčína. Její účastníci si dostatečně vyzkoušeli její různorodý povrch. Foto: DENÍK/Ivo Chrástecký

Tak se cykloturisté dočkali. Poslední březnový den budou slavnostně otevřeny další úseky Labské stezky v Ústeckém kraji, na hranici Ústecka a Děčínska a u Litoměřic. První etapa dokončení Labské stezky přišla na 72 milionů korun. Investorem stavby byl Ústecký kraj.

Zmizí další nebezpečný úsek na trase

Otevíraný úsek vede z Valtířova přes Velké Březno do Přerova. Výstavba řeší zejména jeden z nebezpečných úseků, kde cyklisté před výstavbou cyklostezky museli využívat silnici č. 261 vedoucí v těsné blízkosti řeky a železnice. Součástí stavby byl také úsek mezi Litoměřicemi a Třebouticemi.

První etapa, která byla 27. dubna 2009 schválena Regionální radou Regionu NUTS II Severozápad k realizaci, se zaměřila především na budování úseků s nejvyšší úrovní připravenosti, tj. Přerov – Malé Březno – Velké Březno, parkoviště Svádov a úsek na k.ú. Třeboutice. Nedílnou součástí I. etapy byly i další činnosti jako budování partnerství s obcemi na trase, propagace stezky, koordinace a řízení projektu.

Malé obce části stezky investičně nezvládnou

„Samospráva Ústeckého kraje si včas uvědomila, že úseky cyklostezek mezi velkými městy nezvládnou v žádném případě malé obce a musí přijít investor v podobě kraje. Jsem rád, že jsem o tom své kolegy před čtyřmi lety přesvědčil,“ říká Radek Vonka, radní Ústeckého kraje pro oblast regionálního rozvoje a cestovního ruchu.

Financování výstavby stezky bylo z velké části zajištěno z Regionálního operačního programu Severozápad, spoluúčast a další náklady hradil Ústecký kraj.

A jak dlouhou část upravené Labské stezky tentokrát cyklisté dostanou do užívání? „Celková délka nového úseku tzn. Valtířov – Přerov společně s úsekem Litoměřice – Třeboutice je 6,23 kilometru,“ sdělila Lucie Kuželová z oddělení regionálního rozvoje a cestovního ruchu Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Start bude od přívozu ve Velkém Březně

Ústecký kraj jako investor stavby oficiálně otevře stezku po dopoledním bloku tematických příspěvků probíhajícím v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje. Ve 12 hodin se uskuteční slavnostní přestřižení pásky u přívozu ve Velkém Březně. Poté se zájemci z řad příznivců cykloturistiky mohou zúčastnit první jízdy po novém úseku a pro ty, kteří vydrží, bude přichystáno malé občerstvení v restauraci Tivoli.

Budování Labské stezky na území Ústeckého kraje

Celková délka cyklostezky na území Ústeckého kraje – z Dolního Žlebu až na hranice se Středočeským krajem činí 96,5 kilometru.
V požadovaných parametrech je dokončeno přibližně 57 kilometrů.

Zbývající část cyklotrasy nemá zatím potřebnou kvalitu, proto je budování Labské stezky rozděleno do tří základních etap.

První z nich tvoří právě otevírané úseky Přerov – Velké Březno – Valtířov a Litoměřice – Třeboutice. V druhé etapě by stezka měla získat požadované parametry v úseku Děčín – Přerov. Etapa č. 3 zahrnuje nedokončené úseky na území okresu Litoměřice.

Celkové náklady zrealizovaného projektu právě otevíraného úseku jsou 72 milionů Kč včetně DPH. Podíl fondů Evropské unie na financování je 85 %, státní rozpočet přispívá 7,5 % a spoluúčast ve výši 7,5 %, tj. 5,4 milionu Kč, zajistil Ústecký kraj.

Partnery projektu byly obce Křešice, Malé Březno, Velké Březno, Statutární město Ústí nad Labem a Nadace Partnerství.
Ústecký kraj byl jeho nositelem, a tedy žadatelem, koordinátorem a investorem stavby. Projekt připravil a realizoval Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Ústeckého kraje.

„Labská cyklostezka patří mezi významné evropské trasy. Po dokončení spojí rakouskou Vídeň s německým Hamburkem. V Ústeckém kraji ale není jedinou prioritou. Právě budeme do fondů Evropské unie podávat vedle 2. etapy Labské cyklostezky také žádost o finanční podporu cyklostezky podél řeky Ploučnice. V pokročilé fázi je i příprava cyklostezky podél řeky Ohře,“ dodal Radek Vonka.

V září propagační jízda, v prosinci seminář

Labská stezka je dlouhodobě monitorována také jejími uživateli, přesněji občanským sdružením se stejným názvem. To bylo pořadatelem i loňské Tour de Labe Rotary HANDICAP 2010. Akce, která začala 14. září na Labské boudě v Krkonoších a cíl měla 21. září v Děčíně.

Propagační jízda po cyklostezce měla napomoci zmapování bariér, se kterými se mohou lidé na vozíku na Labské stezce setkat.
Na začátku prosince se zase v Hradci Králové uskutečnil seminář s názvem Zaostřeno na Labskou stezku. Organizovala ho obecně prospěšná společnost Partnerství za finanční podpory ministerstva pro místní rozvoj a Královéhradeckého kraje.

Na něm mimo jiné zaznělo, že v roce 2010 byla v Německu Labská stezka zvolena pošesté v řadě nejpopulárnější dálkovou cyklostezkou a průzkumy ukazují, že jen za rok 2009 projelo její střední částí na 160 tisíc cyklistů.

V Česku její rozvoj nabývá na intenzitě a hovoří o tom i silná podpora ze strany ministerstva pro místní rozvoj. „I přes krácení státního rozpočtu se nám podařilo předběžně vyjednat prostředky v hodnotě 72 milionů korun do podprogramu Cestovní ruch pro všechny. Pokud rozpočet projde, budou peníze rozděleny formou dotací mezi podnikatele, ubytovací a cyklistické služby, včetně těch podél Labské stezky,“ řekl na loňském setkání v Hradci Králové Rostislav Hošek z ministerstva pro místní rozvoj.

Tyto finance mají být podle slov Rostislava Hoška směřovány do takových projektů, které podpoří rozšiřování turistických služeb pro handicapované, rodiny s dětmi a seniory.

Autor: Ivo Chrástecký

17.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Foto ze sobotního kola AutopointCup na závodišti v Chabařovicích
30

FOTO: Závodníci v Chabařovicích svoje auta nešetřili. Poprvé vyhrála žena

Tereza Voříšková a Jan Svěrák při představení filmu Po strništi bos
9

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

FOTO: Na Cínovci se v sobotu setkali sousedé z obou stran hranice

Cínovec - Česko-německou slavnost Hraniční buk uspořádalo v sobotu na Cínovci město Dubí.

Obec stále hledá provozovatele nádražní hospody na Moldavě

Moldava v Krušných horách - V nádražní restauraci na Moldavě si pití či párek nedáte. Hospoda je totiž již několik měsíců uzavřena.

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení