Získal 139 ze 180 přítomných hlasů, řeklo ČTK nezávisle na sobě několik zdrojů. Ústecká ČSSD zároveň rozhodla, že bude na předsedu strany prosazovat Michala Haška, na posty místopředsedů pak bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou a Bendova protivníka Jaroslava Foldynu.

Fišera po svém zvolení Bendovu předsednickou éru nepřímo kritizoval. „Ústecká organizace by se měla zařadit mezi ty normální organizace. Tím říkám, že to vypadalo, že jsme tu jeden větší lump než druhý. Teď bychom se měli dostat do pozice silné levicové síly,“ řekl po zvolení.

Bendovi v poslední době uškodilo několik kauz, s nimiž ho média spojují. Naposledy ho ministr dopravy Vít Bárta označil za jednoho z kmotrů, který řídí manažery Ředitelství silnic a dálnic v kraji. Benda kvůli tomu na něho podal trestní oznámení a chystá žalobu. „Tohle už je za hranicí všeho, na co jsem si v politice zvykl,“ řekl dnes. Mezi novináře přišel až několik hodin po volbě. Z jeho slov vyplynulo, že nekandidovat se rozhodl i s ohledem na to, aby neškodil někdejšímu šéfovi ČSSD a svému příteli Jiřímu Paroubkovi. „Je to fér k bývalému předsedovi, byl jsem brán jako jeho spojenec, a je tedy logické, abych se neucházel o tento post,“ řekl. Rozhodnutí nekandidovat se podle něj zrodilo už před několika týdny. „Ani dnes bych neměl protikandidáta, kdybych se své kandidatury nevzdal,“ míní Benda. Řekl, že uštvaný se necítí, je prý naopak „v pohodě“.

Paroubek Bendův konec v čele krajské organizace okomentoval na svém webu Vaše věc. Uvedl, že Benda byl vystaven „štvanici zkorumpovaných novinářů“, kterým podle něj informace dodávali „křiváci typu Jaroslava Foldyny nebo Arno Fišery“. Paroubek si myslí, že tito lidé chtěli docílit Bendova odchodu tak, „abych časem z Ústeckého kraje musel politicky odejít i já“. „Budu na to reagovat jediným možným způsobem: V příštích několika týdnech přesunu své trvalé bydliště do Teplic, abych dal najevo, že i v budoucnu počítám s tím, že se budu politicky v Ústeckém kraji angažovat,“ dodal.

Už před dnešním jednáním se hovořilo o tom, že Benda nemá svou obhajobu v čele ústecké krajské ČSSD jistou. Měl sice podporu tří okresů, ale jiní sociální demokraté si po několika letech jeho působení přáli změnu. Původním protikandidátem měla být místostarostka Jílového na Děčínsku Olga Hrebíčková, která je ve straně prakticky neznámá.

To, že se kontroverzní politik nakonec kandidatury zcela vzdal, ale mnohé překvapilo. „Zdůvodnil to košatě, v něčem měl pravdu a v něčem ne. Otázka je, co kdo potřebuje do své činnosti zabalit,“ řekl ČTK Fišera. Hned vzápětí přijal za velkého potlesku celého sálu nominaci na předsednictví a o svém předsednictví Fišera už otevřeně žertoval.

Sál byl prakticky od začátku uzavřený pro veřejnost. Vlivní jen tu a tam zavítali mezi novináře a utrousili s nimi několik slov. Bendovi odpůrci ještě před oficiálním oznámením výsledků volby nového předsedy začali slavit. „Je to vykročení novým směrem,“ řekl ČTK vlivný muž chomutovské ČSSD Roman Houska, zatímco nesl do sálu pětilitrovou láhev dvanáctileté whisky – prý dar novému předsedovi. O Bendově rozhodnutí nekandidovat se prý dozvěděl až v sále. „Dostal strach,“ míní Houska.