VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Na varhany bylo hodně peněz, ale málo místa, říkají odborníci

Dubí - Otec a syn, Petr a Pavel Stehlíkovi, opravují varhany v dubském kostele. Naposledy se na hudební nástroj hrálo před 20 lety.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Generální oprava varhan v novogotickém kostele Panny Marie v Dubí.Foto: Deník/Zdeněk Traxler

Píšťaly, vzduchové membrány z ovce, pružinky, měch či vruty z toho všeho se mimo jiné skládají varhany v kostele Panny Marie v Dubí. Unikátní dubský hudební nástroj momentálně prochází opravou.

TISÍCE SOUČÁSTEK

„Začali jsme v listopadu loňského roku. K opravám jsme se vrátili na jaře, v zimě kvůli nižším teplotám nelze pracovat s klihem či s lepidlem," vysvětlil Petr Stehlík, který společně se svým synem Pavlem, rekonstruuje dubské varhany.

Rukama jim projde přes 15 tisíc součástek. Některé opraví a některé dají zcela nové. „Píšťal je 1700. Každá se skládá z pěti částí. Štelování pružinek ve vzduchových membránách je hodinářská práce. Aby píšťaly správně hrály, tak musí být zcela funkční membrány. Ty jsou z přírodního střeva z ovce," vysvětlil Petr Stehlík.

Varhany v dubském kostele byly postaveny těsně před první světovou válkou. Unikátní jsou tím, že byly vtěsnány do malého prostoru, což muselo podle Pavla Stehlíka komplikovat samotnou výstavbu a komplikuje to i současnou rekonstrukci.

„Zjevně měli tehdy hodně peněz a hodně požadavků. Chtěli postavit varhany stůj co stůj, což se jim nakonec dobře podařilo. Problém je, že se nástroj složitě ladí, protože některé jeho komponenty jsou špatně přístupné," sdělil Pavel Stehlík.

KRÁLOVSKÉ NÁSTROJE

Opravovat královské nástroje, jak se varhanám říká, začal jeho otec Petr ještě před revolucí. Je vyučený opravář hudebních nástrojů a speciálně kvůli varhanám si ještě dodělal školu. Práce to podle něj není jednoduchá.

„Člověk musí umět letovat, dělat s kovem i se stolařským nářadím. A hlavně musíte znát problematiku nástroje a poznat, proč nehraje," pronesl Petr Stehlík.

Rekonstrukce dubských varhan, které dvacet let stály, by měla skončit zhruba v polovině září. Město přijde na 1,2 milionu.

„V červenci budeme seřizovat, v srpnu dělat intonaci a v září ladit. Do oslav, které proběhnou v kostele 23. září by mělo být hotovo," nechal slyšet Petr Stehlík.

Generální opravou péče o hudební nástroj ale nekončí. „Platí dvě pravidla: na varhany nesmí pršet a musí se na ně minimálně jednou za čtrnáct dní hrát. Vlhkost nástroji neprospívá stejně jako hraní laika," sdělil Pavel Stehlík.

Dubský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie je jedinečnou kulturní památkou. Trojlodní bazilika ve stylu benátské gotiky působí díky bílému a červenému mramoru v krajině Podkrušnohoří velmi exoticky. Jde o nejseverněji položenou benátskou stavbu na světě. Kostel byl postaven na konci 19. století na objednávku rodiny Clary-Aldringenů, která spravovala Teplice a okolí více než tři sta let.

Město v něm pořádá desítky kulturních akcí za rok. „Předpokládáme, že by se po opravě varhan mohly v kostele uskutečňovat varhanní koncerty. Pomoc v tomto směru máme přislíbenou od profesora Jana Valty," dodal starosta Dubí Petr Pípal.

Autor: Martin Košťál

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po stopách lázeňských hostů aneb od Payera ke Třem dubům.
15

FOTO: Tepličané se vydali s Payerem po stopách slavných lázeňáků

Oldřichov (žluté dresy) - Mojžíř 11:0
16

FOTO: Oldřichov doma opět naděloval. Mojžíři načepoval jedenáctku

Odhalení busty Julia Payera bude bez autora. Jan Koblasa zemřel

Teplice - Busta Julia Payera je sice hotová, nikoli však předaná. Město proto zjišťuje, zda smrtí autora nenastaly právní komplikace.

Zloděj vlezl přes plot do sběrny, kde ukradl mosaz za 200 korun

Teplice - Prosetičtí policisté chytili zloděje, který ve večerních hodinách vlezl dírou v plotě na pozemek sběrného dvora, kde odcizil kabely z mosazi.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

FOTO: Vězni si mákli. Uklízeli břehy Labe

Ústecký kraj - Pobytu na čerstvém vzduchu si v sobotu do syta užili odsouzení z litoměřické vazební věznice. Ve slepém rameni řeky Labe odklízeli klestí a nepořádek z břehů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení