VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: V Dubí vznikají díla na mezinárodní putovní výstavu

Dubí - Kostní porcelán, který má extrémně jemnou strukturu, používá při své práci nizozemská výtvarnice Paula Bastiaansen, jejíž dílo vychází z hledání křehkosti, lehkosti, průhlednosti, rytmu a pohybu.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Kostní porcelán Pauly Bastiaansen,Foto: Deník/Zdeněk Traxler

To jsou hlavní témata autorčiných prací, které mohou vidět návštěvníci právě probíhající výstavy Porcelánové reflexe v prostorách Domu porcelánu s modrou krví v Dubí.

FASCINACE PŘÍRODOU A KOSMEM

„Jsem fascinovaná nepřetržitým pohybem v přírodních a kosmických procesech," tvrdí Paula Bastiaansen, absolventka Koninklijke Academie voor Kunst en Vorgeving v Den Bosch, která získala nedávno medaili Tchajwanského keramického bienále.

Přírodní děje, které její objekty naznačují, vyjadřuje pomalým otáčejícím se pohybem. I když jsou její předměty jasně založené na tvaru misky, v posledních letech se vyvinuly do prostorových struktur.

Od pondělí tráví Paula Bastiaansen všechen čas v Dubí. Je jednou z dvacítky účastníků 14. Mezinárodního hrnkového sympózia. Všichni jsou zvědaví, jaké tři tvary hrnků a jaké dekory tady vytvoří, zda zůstane věrná daným tématům.

Tato jemná blondýnka je v Dubí ale ještě z jednoho důvodu. Patří do trojice účastnic sympózia, které jsou současně vystavujícími autorkami. V pondělí 19. června odpoledne se představí v rámci doprovodného programu výstavy Porcelánové reflexe, kde bude prezentovat své dílo.

PRÁCE S NÁDOBOU

Mezinárodní výstava Porcelánové reflexe bude k vidění v prostorách dubského Domu s modrou krví od 13. června do 13. července. Pořádá ji město Dubí ve spolupráci s Fakultou umění a designu UJEP a společností Český porcelán. Záštitu nad výstavou převzalo Umělecko průmyslové muzeum v Praze.

Projekt mezinárodní putovní výstavy porcelánového designu vznikl v roce 2016 na popud koordinátory Ateliéru CIRCLE v Belgii, kurátorky a výtvarnice Patty Wouters. Oslovila dvacítku světových designerů porcelánu a sochařů, z jejichž děl vytvořila prestižní výběr, který od loňského října putuje po vlámských kulturních centrech a evropských galeriích.

Jednotícím prvkem celého projektu se ale stalo zásadní východisko společné všem osloveným umělcům, a to je práce s nádobou a její volné transformace.

Putovní projekt Patty Wouters dostal brzy další rozměr, vedl k myšlence přizvat studenty z holandských a belgických výtvarných akademií, aby vytvořili práci z porcelánu inspirovanou tvorbou jednoho i více vystavených profesionálních umělců pracujících s tímto médiem a konfrontovat je v rámci tohoto výstavního projektu.

Město Dubí se rozhodlo do projektu putovní výstavy Porcelánové reflexe zapojit po strategickém připojení do nově založené Asociace českých keramických měst, jež byla ustanovena v Kunštátě v loňském roce a do níž se Dubí zapojilo jako jedno ze zakladatelských měst.

Výstava a související doprovodný program formou série prezentací vystavujících umělců se koná záměrně v daném termínu, a to v době trvání 14. ročníku Mezinárodního hrnkového sympózia pořádaného společností Český porcelán, jehož se tři z dvaceti vystavujících umělců rovněž účastní.

Libuše Maxová

Autor: Redakce

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po stopách lázeňských hostů aneb od Payera ke Třem dubům.
15

FOTO: Tepličané se vydali s Payerem po stopách slavných lázeňáků

Oldřichov (žluté dresy) - Mojžíř 11:0
16

FOTO: Oldřichov doma opět naděloval. Mojžíři načepoval jedenáctku

Odhalení busty Julia Payera bude bez autora. Jan Koblasa zemřel

Teplice - Busta Julia Payera je sice hotová, nikoli však předaná. Město proto zjišťuje, zda smrtí autora nenastaly právní komplikace.

Zloděj vlezl přes plot do sběrny, kde ukradl mosaz za 200 korun

Teplice - Prosetičtí policisté chytili zloděje, který ve večerních hodinách vlezl dírou v plotě na pozemek sběrného dvora, kde odcizil kabely z mosazi.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

FOTO: Vězni si mákli. Uklízeli břehy Labe

Ústecký kraj - Pobytu na čerstvém vzduchu si v sobotu do syta užili odsouzení z litoměřické vazební věznice. Ve slepém rameni řeky Labe odklízeli klestí a nepořádek z břehů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení