VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: V Dubí vznikají díla na mezinárodní putovní výstavu

Dubí - Kostní porcelán, který má extrémně jemnou strukturu, používá při své práci nizozemská výtvarnice Paula Bastiaansen, jejíž dílo vychází z hledání křehkosti, lehkosti, průhlednosti, rytmu a pohybu.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Kostní porcelán Pauly Bastiaansen,Foto: Deník/Zdeněk Traxler

To jsou hlavní témata autorčiných prací, které mohou vidět návštěvníci právě probíhající výstavy Porcelánové reflexe v prostorách Domu porcelánu s modrou krví v Dubí.

FASCINACE PŘÍRODOU A KOSMEM

„Jsem fascinovaná nepřetržitým pohybem v přírodních a kosmických procesech," tvrdí Paula Bastiaansen, absolventka Koninklijke Academie voor Kunst en Vorgeving v Den Bosch, která získala nedávno medaili Tchajwanského keramického bienále.

Přírodní děje, které její objekty naznačují, vyjadřuje pomalým otáčejícím se pohybem. I když jsou její předměty jasně založené na tvaru misky, v posledních letech se vyvinuly do prostorových struktur.

Od pondělí tráví Paula Bastiaansen všechen čas v Dubí. Je jednou z dvacítky účastníků 14. Mezinárodního hrnkového sympózia. Všichni jsou zvědaví, jaké tři tvary hrnků a jaké dekory tady vytvoří, zda zůstane věrná daným tématům.

Tato jemná blondýnka je v Dubí ale ještě z jednoho důvodu. Patří do trojice účastnic sympózia, které jsou současně vystavujícími autorkami. V pondělí 19. června odpoledne se představí v rámci doprovodného programu výstavy Porcelánové reflexe, kde bude prezentovat své dílo.

PRÁCE S NÁDOBOU

Mezinárodní výstava Porcelánové reflexe bude k vidění v prostorách dubského Domu s modrou krví od 13. června do 13. července. Pořádá ji město Dubí ve spolupráci s Fakultou umění a designu UJEP a společností Český porcelán. Záštitu nad výstavou převzalo Umělecko průmyslové muzeum v Praze.

Projekt mezinárodní putovní výstavy porcelánového designu vznikl v roce 2016 na popud koordinátory Ateliéru CIRCLE v Belgii, kurátorky a výtvarnice Patty Wouters. Oslovila dvacítku světových designerů porcelánu a sochařů, z jejichž děl vytvořila prestižní výběr, který od loňského října putuje po vlámských kulturních centrech a evropských galeriích.

Jednotícím prvkem celého projektu se ale stalo zásadní východisko společné všem osloveným umělcům, a to je práce s nádobou a její volné transformace.

Putovní projekt Patty Wouters dostal brzy další rozměr, vedl k myšlence přizvat studenty z holandských a belgických výtvarných akademií, aby vytvořili práci z porcelánu inspirovanou tvorbou jednoho i více vystavených profesionálních umělců pracujících s tímto médiem a konfrontovat je v rámci tohoto výstavního projektu.

Město Dubí se rozhodlo do projektu putovní výstavy Porcelánové reflexe zapojit po strategickém připojení do nově založené Asociace českých keramických měst, jež byla ustanovena v Kunštátě v loňském roce a do níž se Dubí zapojilo jako jedno ze zakladatelských měst.

Výstava a související doprovodný program formou série prezentací vystavujících umělců se koná záměrně v daném termínu, a to v době trvání 14. ročníku Mezinárodního hrnkového sympózia pořádaného společností Český porcelán, jehož se tři z dvaceti vystavujících umělců rovněž účastní.

Libuše Maxová

Autor: Redakce

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstavu výtvarných prací si můžete prohlédnout v galerii Informačního turistického centra v cisterciáckém klášteře v Oseku 
až do 26. srpna.
5

FOTO: Trojice výtvarníků vystavuje společně v oseckém klášteře

V Trojanově novém celovečerním snímku si Jaroslav Kubera střihne roli Edvarda Beneše.
5 20

Jaroslav Kubera bude prezidentem i bez voleb. Zatím ve filmu

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Beuronská kaple bude mít točité schodiště

Teplice - V plném proudu je oprava vzácné Beuronské kaple teplického gymnázia. Upravuje se tu výzdoba a vstupní část. 

AKTUALIZOVÁNO

Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

Ústecký kraj, ČR - Důchodci a děti budou mít nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let se od ledna sníží z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun. 

Mladý muž řídil opilý starou škodovku a ještě ujížděl policejní hlídce

Teplice - Z řízení pod vlivem alkoholu se bude zodpovídat 19letý mladík, který v noci ze soboty na neděli v Teplicích nerespektoval výzvy policejní hlídky k zastavení auta, které řídil a začal s ním ujíždět.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení