VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: V Dubí vznikají díla na mezinárodní putovní výstavu

Dubí - Kostní porcelán, který má extrémně jemnou strukturu, používá při své práci nizozemská výtvarnice Paula Bastiaansen, jejíž dílo vychází z hledání křehkosti, lehkosti, průhlednosti, rytmu a pohybu.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Kostní porcelán Pauly Bastiaansen,Foto: Deník/Zdeněk Traxler

To jsou hlavní témata autorčiných prací, které mohou vidět návštěvníci právě probíhající výstavy Porcelánové reflexe v prostorách Domu porcelánu s modrou krví v Dubí.

FASCINACE PŘÍRODOU A KOSMEM

„Jsem fascinovaná nepřetržitým pohybem v přírodních a kosmických procesech," tvrdí Paula Bastiaansen, absolventka Koninklijke Academie voor Kunst en Vorgeving v Den Bosch, která získala nedávno medaili Tchajwanského keramického bienále.

Přírodní děje, které její objekty naznačují, vyjadřuje pomalým otáčejícím se pohybem. I když jsou její předměty jasně založené na tvaru misky, v posledních letech se vyvinuly do prostorových struktur.

Od pondělí tráví Paula Bastiaansen všechen čas v Dubí. Je jednou z dvacítky účastníků 14. Mezinárodního hrnkového sympózia. Všichni jsou zvědaví, jaké tři tvary hrnků a jaké dekory tady vytvoří, zda zůstane věrná daným tématům.

Tato jemná blondýnka je v Dubí ale ještě z jednoho důvodu. Patří do trojice účastnic sympózia, které jsou současně vystavujícími autorkami. V pondělí 19. června odpoledne se představí v rámci doprovodného programu výstavy Porcelánové reflexe, kde bude prezentovat své dílo.

PRÁCE S NÁDOBOU

Mezinárodní výstava Porcelánové reflexe bude k vidění v prostorách dubského Domu s modrou krví od 13. června do 13. července. Pořádá ji město Dubí ve spolupráci s Fakultou umění a designu UJEP a společností Český porcelán. Záštitu nad výstavou převzalo Umělecko průmyslové muzeum v Praze.

Projekt mezinárodní putovní výstavy porcelánového designu vznikl v roce 2016 na popud koordinátory Ateliéru CIRCLE v Belgii, kurátorky a výtvarnice Patty Wouters. Oslovila dvacítku světových designerů porcelánu a sochařů, z jejichž děl vytvořila prestižní výběr, který od loňského října putuje po vlámských kulturních centrech a evropských galeriích.

Jednotícím prvkem celého projektu se ale stalo zásadní východisko společné všem osloveným umělcům, a to je práce s nádobou a její volné transformace.

Putovní projekt Patty Wouters dostal brzy další rozměr, vedl k myšlence přizvat studenty z holandských a belgických výtvarných akademií, aby vytvořili práci z porcelánu inspirovanou tvorbou jednoho i více vystavených profesionálních umělců pracujících s tímto médiem a konfrontovat je v rámci tohoto výstavního projektu.

Město Dubí se rozhodlo do projektu putovní výstavy Porcelánové reflexe zapojit po strategickém připojení do nově založené Asociace českých keramických měst, jež byla ustanovena v Kunštátě v loňském roce a do níž se Dubí zapojilo jako jedno ze zakladatelských měst.

Výstava a související doprovodný program formou série prezentací vystavujících umělců se koná záměrně v daném termínu, a to v době trvání 14. ročníku Mezinárodního hrnkového sympózia pořádaného společností Český porcelán, jehož se tři z dvaceti vystavujících umělců rovněž účastní.

Libuše Maxová

Autor: Redakce

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Cizinci nabízeli předražené okapy

Teplice (v bílém), podobně jako Jablonec, v přípravě opět vyhrály. V Písku porazily Táborsko 3:1.

Prověrky nabírají tempo, Teplice opět střídaly celou jedenáctku

Litvínov má Kanaďana Joshe Nichollse. Přišel posílit útok

Litvínov - Litvínovský hokejový klub v nové sezoně posílí v ofenzivě pětadvacetiletý Kanaďan Josh Nicholls. Naposledy působil v Colorado Eagles v zámořské ECHL a v německém Straubingu v DEL. V klubu podepsal roční smlouvu. K týmu by se měl připojit 24. července při zahájení trvalé přípravy na ledě.

V Bílině museli navýšit peníze na opravu pošty v sídlišti

Bílina - Náklady na rekonstrukci pošty v Bílině, která je na sídlišti Za Chlumem, budou téměř osm milionů korun.

FOTO: Nová naučná stezka skřítka Hrobčíka je plná fantazie

Hrobčice - Stezka vznikala pět let. Děti z ní budou nadšené.

Duchcov: Rychlost ve městě chtějí snížit pomocí radarů

Duchcov - Radnice v Duchově dopravní bezpečnost řeší už delší dobu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies