VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotovoltaika na Moldavě je nezákonná, řekl soud

Teplicko - Horská Moldava neláká jenom turisty, ale i investory do „zelené energie". Ti, co stojí za fotovoltaikou v chráněné ptačí rezervaci, mají ale problém. Nejvyšší správní soud totiž s konečnou platností rozhodl, že povolení k výstavbě fotovoltaické elektrárny v chráněné ptačí rezervaci v obci Moldava byla vydána v rozporu se zákonem. Potvrdil tak verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem, který rozhodnutí o umístění a povolení stavby zrušil pro nezákonnost.

29.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

 „Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost žalovaného Městského úřadu Duchcov a potvrdil, že k povolení výstavby fotovoltaické elektrárny chyběly zákonem požadované výjimky a souhlasy z oblasti ochrany životního prostředí. Tato povolení neexistovala ke dni vydání rozhodnutí o umístění a povolení stavby v roce 2009, ani ke dni podání žaloby veřejným ochráncem práv v roce 2012 a vlastník elektrárny je nemá ani v současnosti. Stavba je už přitom od roku 2011 v trvalém provozu," řekla mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

Elektrárnu na Moladvě vybudovala firma Talwin. Podle soudu jde o černou stavbu. Co s ní bude dál je otázkou. Ve hře jsou vlastně už jen dvě varianty: bourání nebo odvolání se k Ústavnímu soudu. Předseda společnosti Talwin Ahmad Raad se v médiích vyjádřil ve smyslu, že musí vše probrat s akcionáři a do té doby nebude věc komentovat. Podobně reagoval i Městský úřad v Duchcově. „Ještě jsme neobdrželi písemné odůvodnění Nejvyššího správního soudu. Výsledek bude projednán s naším právním zástupcem. Na žádost vlastníka bylo obnoveno stavební řízení, které bylo na základě podaného odvolání zastaveno. V současné době věc řeší Krajský úřad Ústeckého kraje," zní prohlášení Městského úřadu Duchcov.

Soudy už dříve přiřkly dvěma úřednicím duchcovského stavebního úřadu, které žádost firmy Talwin na výstavbu elektrárny posuzovaly, půlroční podmíněné tresty za zneužití pravomoci.

Stavební povolení totiž vydaly, aniž by měla firma souhlas se zásahem do krajinného rázu, stanovisko o vyloučení významného vlivu na příznivý stav ptačí oblasti a výjimku z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. (kos, red)

Autor: Redakce

29.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V restauraci ukradl telefon, venku na ulici ho hned prodal

Hřbitov v Novosedlicích.

Novosedlický hřbitov dostane lepší cestu. V plánu je oprava zdi

V teplické nemocnici vám změří zrak nebo nitrooční tlak

Teplice – Den otevřených dveří na očním oddělení se uskuteční už zítra odpoledne.

Staré zastávky z Bíliny zmizí, nahradí je nové přístřešky

Bílina - Kvůli špatnému technickému stavu projdou rekonstrukcí zastávky v ulici Pražská, Teplická a Litoměřická.

Věřím, že v září začneme stavět, říká rektor UJEP Martin Balej

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Ústecká univerzita uspěla v tvrdé konkurenci žádostí o evropské peníze a získala pro následujících 5 let celkem 842 milionů korun. Rektor UJEP Martin Balej si nejvíc cení toho, že prošly i výzkumně zaměřené studijní programy.

Zemřel zastupitel Duchcova Toman

Teplicko - Dělnická strana sociální spravedlnosti Duchcov (DSSS) v úterý oznámila, že v pondělí náhle zemřel Miroslav Toman, člen krajské rady DSSS a zastupitel města Duchcov. Bylo mu 62 let. Ve funkci zastupitele ho nahradí Květoslav Ptáčník (bezpartijní). 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies