VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K francouzské pietě se připojily také Teplice coby Malá Paříž

Teplice - Celý svět reaguje na páteční noční sérii teroristických útoků v Paříži. Pozadu nezůstávají ani lidé v Teplicích. Právě toto město je často svojí noblesou označováno za Malou Paříž.

15.11.2015 AKTUALIZOVÁNO 15.11.2015
SDÍLEJ:

Pieta v TeplicíchFoto: Deník/ Z. Traxler

Teplice jako město v odezvě na masakr v Paříži zatím žádná obranná opatření nezavádějí. Policie je obecně více v pozoru, to je pravda. 

„Cílem útoku je vyvolat strach a chaos. Není nutné se chovat tak, abychom teroristům nahrávali," říká Jaroslav Kubera. Jak dodává, je potřeba si vzít příklad třeba z toho, jak dobře francouzská policie zvládla situaci na fotbalovém stadionu a nepřipustila, aby se zde lidé v panice ušlapali.

PIETA V TEPLICÍCH
V sobotu v 19 hodin se sešlo asi sedm desítek lidí na Benešově náměstí, aby odsoudili teroristický útok v Paříži a květinami a zapálením svíček, které vytvořily nápis Paris, uctili památku obětí. Převažovali zástupci teplické muslimské komunity.
Snímky z této akce najdete ve fotogalerii.

Tady jsou vybrané reakce z facebookové skupiny Teplice. Běžně se zde řeší diskuze o hledání povolání, debatuje se o tom, která kadeřnice je v Teplicích nejlepší, kde jsou dětská hřiště a nebo se hledají ztracení psi. V létě hrála jedno z hlavních témat samozřejmě otázka Arabů v Teplicích. Už od sobotního brzkého rána tu ale lidé vyjadřují solidaritu s Francií. Tady jsou některé komentáře:

Sylva Veranjan: Hlubokou a upřímnou soustrast rodinám a blízkým obětí…
Šárka Skoro Kalabzová: Jestli se tímhle nic nezmění, jestli ani po tomhle nebudeme my, Evropané, volit jinak a lépe chránit své hranice, tak si zasloužíme vše, co nás v budoucnu čeká…
William Fenty: 150 už mrtvých! Neskutečný!!!!
Jirina Zenkerova: Upřímnou soustrast všem pozůstalým.
Helena Smitková: Upřímnou soustrast pozůstalým , kteří tímto barbarským útokem přišli o své blízké. Je to strašné! !!! Proboha Evropo , toto si přeci nemůžeme nechat líbit , takovå zvěrstva.

Miroslav Kaluza: (doslovny prepis) - …uprimnou soustrast pro pozustale obeti utoku v Parizi..i kdyz mi v profilovem obrazku chybi trikolora Francie. Stejnou poctu si zaslouzili obeti atentatu na ruske letadlo..dat si do profilu ruskou trikoloru to ale tehdy nikoho nenapadlo.

Dominik FeriA jak reaguje na dění v Paříži Dominik Feri, kterého Teplický deník oslovil? V poslední době známý to Tepličan?
"Pařížské události jsou ohromnou tragédií. Bude následovat jeden ze dvou scénářů. Buď se jako evropská společnost semkneme a svorně budeme bojovat proti islamismu reprezentovaným IS bez toho, aniž bychom aplikovali kolektivní vinu na všechny muslimy, nebo budeme hrát hru teroristů, zradikalizujeme své postoje a zanevřeme na hodnoty, ktere tak bráníme. Ač jsem věčný optimista, obavám se, aby nenastal druhy scénář."

Reakce z teplické myslimské komunity:

"To, jak na vás v České republice dopadají události ve Francii, tak to má podobný dopad také na mě. I já žiju tady. Se zármutkem sleduji, co se tam stalo," říká Marei Abbas, předseda Muslimské obce v Teplicích.

"Teroristé nás nezlomí. Sešli jsme se na Benešově náměstí u kašny vyjádřit smutek, solidaritu s oběťmi teroristických útoků ve Francii a soustrast s jejich rodinami. Položili jsme svíčku za všechny nevinné, kteří byli zbaveni života kvůli nelidským a barbarským útokům teroristů, kteří v sobě nenesou špetku lidskosti či hodnot. Koneckonců jsme všichni oběti terorismu. Terorismus nikdy nezlomí univerzální lidské hodnoty!!!!!," nechal se slyšet Mohammed Ghaleb, který je lékařem a žije v Teplicích.

NA TÉMA IMIGRACE: Snad nám azylová novela pomůže, říká senátor Doubrava.
Čtěte článek = ZDE = (klikněte)

Tady jsme také získali reakci od severočešky přímo z Francie:

Marie Uhlířová v Paříži.Sympatická blondýnka Marie Uhlířová bydlí v Paříži jen půl kilometru od nejbližšího místa útoku Islámského státu. Je to rodačka z našeho severočeského regionu, žije ve Francii už od roku 2009, kdy se sem vydala na studia a ani po vražedných atentátech se nehodlá vracet. „Kvůli útokům se do Česka nevrátím, mám tady super práci a přítele. Nedovolím, aby mi ty útoky změnily můj život," říká Uhlířová, která Deníku exkluzivně popsala sled událostí.
Celý rozhovor najdete =ZDE= (klikněte myší)

K událostem v Paříži se vyjádřil také děkan Pedagogicke fakulty UJEP Pavel Doulík, který je z Tepličan.
"S obrovským znepokojením od sobotního rána sledujeme situace v Paříži. Tento bezprecedentní čin, tak jako všechny podobné, považujeme za naprosto nepřijatelný a vyspělé civilizace nehodný. V přípravě učitelů kladame důraz na respektování základních lidských svobod, což útok v Paříži zcela popírá. Tento čin odsuzujeme a jsme v duchu se všemi, které tato sprostá agrese zasáhla…"

Tady jsou další reakce na dané téma:

Rektor Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP), kam zajíždějí za vzděláním v nemalé míře tepličtí vyskoškoláci, odsuzuje zbabělý teroristický čin v Paříži a soucítí s rodinami a blízkými pozůstalých obětí.

„Více než kdy jindy musíme působit jako ochránci základních lidských hodnot a bránit demokracii proti nenávisti," uvedl rektor Martin Balej na stránkách univerzity.

Balej dále uvedl: „Sobotní teroristické útoky v Paříži mnou hluboce otřásly. Fanatismus a nelidskost hrůzných činů spáchaných na bezbranných obětech mě naplňují smutkem i nevýslovnou zlobou. Bezcitnost a chladnokrevnost provedení takto odporného jednání ukazují na lhostejnost a naprostou absenci respektu k lidskému životu. Své děti budu vždy vychovávat k toleranci, ale také ke statečnosti a nepodléhání zlu i násilí. Pokud budu moci v tomto směru pomáhat a konat z pozice rektora veřejné vysoké školy, budu a jsem k tomu vždy připraven."

Toto se píše na stránkách Muslimské unie ČR, která má své vazby na Teplice: "Chceme vyjádřit lítost nad brutálními teroristickými činy, které se odehrály tento týden v Paříži a zároveň se distancovat od těchto činů, které absolutně popírají podstatu Islámu a nemají s vírou nic společného. Chápeme plně obavy lidí a stavíme se na stranu nevinných. A vždy se postavíme společně s nimi proti nespravedlnosti."

Autor: Redakce

15.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Další cenný kov vybojovali hasiči z Ústeckého kraje.
15

FOTO: Hasiči z Ústeckého kraje urvali na Světových hrách stříbro

FOTO: I kdyby hrály až do večera, gól by prý Srbice stejně nedaly

Srbice, Litoměřice - Po nešťastné porážce v Krupce, kde Srbice padly po penaltovém rozstřelu, přišla další ztráta. 

FOTO: Vodaři v noci makali jako šrouby

Teplice - Patnáct tisíc lidí v Teplicích bylo v noci z pondělí na úterý bez vody. 

FOTO: Hrad v Krupce zaplnili Šmoulové

Krupka - Kulturní zařízení města Krupky pořádalo pro děti akci nazvanou Neděle plná šmoulů.

Teplická dopravka pomáhala v Německu při kontrolách kamionů

Teplice - Tepličtí dopravní policisté vypomáhali minulý týden v Německu. Společně s německými kolegy se zúčastnili kontrolní akce zaměřené na nákladní dopravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení