Například u výjezdu na Duchcov, v Čapkově ulici a nebo ve Zrenjaninské.
Lékaři upozorňují na několik případů, kdy pád do kanálu způsobil vážné zranění chodcům. Kanály bez poklopů ale ještě víc ohrožují řidiče.
„Máme zaznamenány nějaké případy, přesné počty nevím, extra se to neeviduje, je to majetková trestná činnost,“ říká Ilona Novotná, mluvčí teplické policie.
Odcizení kanálu, většinou za účelem jeho prodání ve sběrně, se řeší buď jako přestupek- škoda do 5 tisíc korun, nad 5 tisíc je to trestný čin, nebo když zloděj byl v posledních třech letech za krádeže trestán.
A v případě vozidla? „Pokud auto najede do díry, řeší se to jako dopravní nehoda, záleží na posouzení, zda tomu mohl řidič zabránit (den, noc, dlouhý rovný úsek, zatáčka). Pak je buď viník on, nebo neznámý pachatel, který poklop odcizil,“ upozorňuje Ilona Novotná.
V případě chybějícího poklopu je potřeba se obrátit na majitele kanálu. Například v Čapkově ulici v Teplicích to podle sdělení Ivety Kardianové, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací, je na technické služby.
Kanálové poklopy se znakem města si nechala před časem odlít radnice v Teplicích, aby lépe čelila zlodějům kovů. První podepsané kanály se objevily před sedmi lety na náměstí Svobody. Příliš se tento projekt ale neujal.
Nedobré zkušenosti s chybějícími kryty mají hasiči. Ve statistikách se objevují případy, kdy hasiči zasahují například u psa, který spadl do kanálu.