Nejvíce nakažených touto nebezpečnou chorobou hlásí statistiky z Ústí nad Labem (12 lidí), Děčín (8), Chomutov (8). Teplice mají nulu. „29 % nakažených je ve věku 5564. Lehce je více nakažených mužů (19) než žen (18),“ sdělil hygienik Trmal.

Jednou obranou proti této nebezpečné nákaze je očkování, které se může aplikovat i malým dětem, a to už od jednoho roku věku. „Očkování má smysl po celý rok. Jsou to tři injekce. Lidem, kteří hojně navštěvují lesy, provozují cykloturistiku či jezdí na vodu, to doporučuji. Úvaha, že už jsem klíště určitě měl a že ho tedy nemůžu chytit znova, je lichá,“ pronesl ředitel Krajské hygienické stanice.

To, že taková procházka lesem může někdy skončit hodně tragicky, je bohužel smutnou pravdou. Minulý rok například infikovalo klíště virem encefalitidy myslivce a ochrnuly mu všechny končetiny. Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje. Rizikové jsou i porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. „V přírodě se naše rodina pohybuje často. Se psem chodíme do lesa denně. Pes měl klíšťat letos nespočet, my naštěstí ještě ani jedno,“ říká s úlevou v hlase Dana Kopecká z Teplic. (kos)

Postihnout může i lidský mozek
Inkubační doba nemoci se pohybuje od 2 do 18 dnů. Zpravidla se první fáze nemoci projevuje jako chřipka, může se přidat střevní infekce. Pokud pacient není v tomto stádiu lékařsky vyšetřen, klíšťová encefalitida po několika dnech ustoupí a vejde do druhé, velmi závažné fáze, která může postihnout mozek. Vzhledem k tomu, že je toto onemocnění i smrtelné, prevence ve formě očkování je nasnadě. Při pobytu v přírodě by mělo být samozřejmostí používání různých repelentů, které klíšťata odpuzují.