VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Novosedlicích nechtějí přijít o poštu. Sepsali petici

Novosedlice - Obec s více než dvěma tisíci obyvateli tvrdí, že je pobočka vytížená. Převzetí pošty odmítla. 

7.7.2017
SDÍLEJ:

Poště v Novosedlicích nedaleko Teplic hrozí uzavření. Místní lidé s tím nesouhlasí a podepisují petici proti tomuto rozhodnutí.Foto: Deník / Nešetřil Roman

Pobočka novosedlické pošty je v ohrožení. Vedení České pošty ji chce převést do režimu Partner. V praxi by to znamenalo zavření pobočky jako takové a provozování poštovních služeb někým jiným. Například obcí či živnostníkem. Obec to odmítá. Občané sepsali petici, která už čítá 500 jmen.

„Je to nesmysl. Nechceme jezdit na poštu do Teplic,“ láteří Kamila O. na sociální síti. Pošta převádí na Partnery některé pobočky po celé republice, a to z ekonomických důvodů. Novosedlice nejsou výjimkou.

BYLI BY VE ZTRÁTĚ

„Velmi zjednodušeně celý proces spočívá v principu, kdy Česká pošta uzavře smlouvu o poskytování poštovních služeb s třetí osobou, která bude poštu v naší obci nadále provozovat, a to na vhodném místě a za dodržení podmínek stanovených poštou. Jedná se ve své podstatě o tzv. franchisový systém, kdy za určité pevné a pohyblivé provize bude provozovnu spravovat soukromý podnikatelský subjekt,“ vysvětlil starosta Novosedlic Radoslav Bartůněk.

Novosedličtí zastupitelé přechod pošty pod obec odmítli. „Po vyčíslení nákladů, personálního a technického zajištění se po odečtení zisku dostaneme do velmi vysokých ztrátových čísel,“ dodal starosta.

K dosažení zisku by podle něj byl nutný prodej zboží nebo nabídka jiných služeb.

Vedení obce odmítá i samotný převod pobočky na Partnera. Je toho názoru, že je v určitých hodinách velmi vytížena, a proto není důvod ji zavírat. Navíc obec má 2 160 obyvatel a podle zastupitelů je zachování poštovních služeb více než nutností.

POŠTA HLEDÁ DÁL

Podobného názoru je asi 500 obyvatel Novosedlic, kteří podepsali petici proti převedení pobočky do režimu Partner. „Petici pošleme v nejbližších dnech na Českou poštu,“ sdělil starosta Bartůněk.

Pošta hledá jiného zájemce, když nepochodila u obce. „Pošta vyvěsila výzvu, že hledá smluvního zástupce pro poskytování poštovních služeb formou provozovny pošta Partner. Z přihlášených zájemců pak vybere smluvního zástupce a následně budou probíhat kroky předcházející realizaci záměru, o kterých bude obec průběžně informována,“ řekl Ivo Vysoudil z České pošty.

Státní podnik podle něj předpokládá, že samotný převod na poštu Partner proběhne v prvním pololetí příštího roku.

PARTNER V JINÝCH OBCÍCH FUNGUJE

Vlastní poštu museli zřídit i v Hrobčicích na Teplicku. Pracovnice, která se stará o poštovní agendu, pomáhá i s administrativou úřadu. O náklady na provoz se obec dělí s poštou.

„Má to zhruba 50 na 50. Polovinu pracovní doby věnuje úřadu, druhou poště,“ řekla starostka Hrobčic Jana Syslová.

Situaci s ukončením pošty musela řešit i Rtyně nad Bílinou na Teplicku. Pošta Partner tam funguje už od července 2012.

„Byli jsme jedni z prvních v republice. Do projektu jsme museli vstoupit, protože podle pošty byla zdejší pobočka ztrátová. Poštovní služby pro zhruba 800 obyvatel obce a spádových místních částí jsme chtěli zachovat, proto jsme provoz vzali pod obec. Pobočka už funguje velmi dobře díky komunikaci mezi naší poštovní pracovnicí, obcí a pracovnicemi řídicí pošty v Teplicích,“ uvedl místostarosta obce Marek Bula.

Autor: Martin Košťál

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noví hasiči z Ústeckého kraje složili na Národním hřbitově v Terezíně služební přísahu.
28

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

Jakub Ševčík z Dubí na Teplicku stanul před Krajským soudem v Ústí nad Labem
5

Za vraždu babičky jde Ševčík na 17 let do vězení

Naši prvňáci ze Základní školy Dubí 1

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Teplicka

AKTUALIZOVÁNO

Při srážce auta s autobusem zemřel devatenáctiletý řidič

Teplice /FOTO/ – Oběť ranní nehody museli z vraku vyprostit hasiči. Muži už nebylo pomoci.

FOTO: Císařské lázně střeží trojice carů

Teplice – Teplice navštívili v historii tři ruští carové. Dva z nich už tu svoji sochu měli, busta toho třetího, cara Mikuláše I., byla odhalena u vstupu do Císařských lázní v úterý 19. září. Trojice nejslavnějších hostů z Ruska je tak kompletní.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení