VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mostecko dává zkušenosti tam, kde se vyostřuje napětí

Most - Některé romské rodiny se prý v Duchcově cítí dotčeně a monitoring bytů, který zde vedení města nastolilo, považují za podpory občanského sdružení Květina za diskriminační. Přitom kontroly v lokalitě nepřizpůsobivých probíhají podobně, jako tomu bylo v Litvínově nebo Mostě již před lety, kde takzvané „mapování" realizovala pracovní skupina tvořená zástupci bytového družstva, městské policie, odboru sociální péče o dítě.

27.8.2013
SDÍLEJ:

Martin Klika (uprostřed) v Duchcově.Foto: Lucie Bartoš

„Zkušenosti jsme opravdu přebírali od jiných obcí. Nemyslíme si, že bychom mohli objevit něco zcela převratného. Podle mne jde pouze o využívání pravomocí úřadu stavebního úřadu, sociálního odboru, odboru životního prostředí, městské policie u městských vyhlášek či státní policie třeba u černých odběrů elektrické energie," podotýká starostka Duchcova Jitka Bártová.

„Rozhodně se nejedná o diskriminaci Romů. Nechodí se totiž jen do bytů, kde žijí Romové, ale mapuje se celá lokalita, kde dochází k sociálním problémům. Kontroly se týkají všech obyvatel této lokality bez ohledu na národnost. Logicky tak rozsáhlé a náročné kontroly nebude město dělat v lokalitách, kde je klid a obyvatelé nemají žádný problém, který by si vyžádal okamžité řešení," doplňuje ji Martin Klika, který je mimo jiné krajským radním s gescí bezpečnosti. Potvrdil, že vedení Duchcova má při aplikaci Nulové tolerance do praxe plnou podporu Ústeckého kraje, a tedy i jeho. „Nevím, co označuje občanské sdružení Květina za zákonné či nezákonné, ale podle mě černé odběry elektřiny nebo neoprávněně obsazený byt asi nebude v souladu se zákony," doplňuje ještě starostka Bártová.

Odhaleny skryté případy. Jde o děti i finance

Navíc kontroly, které někteří označují za diskriminační, mají podle Martina Kliky zejména na sociálně slabé rodiny především pozitivní dopad. „Často se při kontrolách zjistí, že rodina potřebuje dohled sociálních pracovníků, a to zejména kvůli dětem, případně pomoc poradny finanční gramotnosti. Tyto případy bývaly často skryty a unikaly pozornosti," uvádí příklad a dodává, že lidé si sami neuměli vyhledat pomoc a ani často nevěděli, že jim město pomoci může.

Přestože se v některých médiích objevují názory, že represe nikam nevede, Martin Klika je v souvislosti s kontrolami v Litvínově přesvědčen, že měly zásadní pozitivní dopad na uklidnění situace a sociálních problémů. Jinak by v nich město v rámci Nulové tolerance i nadále nepokračovalo.

Mapování domů má za sebou i Most, kde se s ním začalo v domech ve Stovkách, pracovní skupiny poté pokračovaly v kontrolách Sedmistovek i Pětistovek. Vystěhovat se, nebo se přihlásit k užívání bytu a platit za služby musely stovky lidí, kteří byty ve zmíněných blocích obývali neoprávněně.

Lucie Bartoš

Autor: Redakce

27.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko-německá slavnost "Hraniční buk" na Cínovci.
18

FOTO: Na Cínovci se v sobotu setkali sousedé z obou stran hranice

Nádraží Moldava

Obec stále hledá provozovatele nádražní hospody na Moldavě

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

V Modrodomě v Dubí vystaví závěrečné práce studentů

Dubí - Od středy 23. srpna si budete moci v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí prohlédnout výstavu závěrečných prací studentů keramického oboru Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

FOTO: Smůla. Modlany pálily šance a prohrály

Modlany - Drtivý tlak a šance na tři zápasy, přesto nula bodů. Tak by se z pohledu domácích dal charakterizovat zápas Baníku Modlany se Slavojem Žatec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení