VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mostecko dává zkušenosti tam, kde se vyostřuje napětí

Most - Některé romské rodiny se prý v Duchcově cítí dotčeně a monitoring bytů, který zde vedení města nastolilo, považují za podpory občanského sdružení Květina za diskriminační. Přitom kontroly v lokalitě nepřizpůsobivých probíhají podobně, jako tomu bylo v Litvínově nebo Mostě již před lety, kde takzvané „mapování" realizovala pracovní skupina tvořená zástupci bytového družstva, městské policie, odboru sociální péče o dítě.

27.8.2013
SDÍLEJ:

Martin Klika (uprostřed) v Duchcově.Foto: Lucie Bartoš

„Zkušenosti jsme opravdu přebírali od jiných obcí. Nemyslíme si, že bychom mohli objevit něco zcela převratného. Podle mne jde pouze o využívání pravomocí úřadu stavebního úřadu, sociálního odboru, odboru životního prostředí, městské policie u městských vyhlášek či státní policie třeba u černých odběrů elektrické energie," podotýká starostka Duchcova Jitka Bártová.

„Rozhodně se nejedná o diskriminaci Romů. Nechodí se totiž jen do bytů, kde žijí Romové, ale mapuje se celá lokalita, kde dochází k sociálním problémům. Kontroly se týkají všech obyvatel této lokality bez ohledu na národnost. Logicky tak rozsáhlé a náročné kontroly nebude město dělat v lokalitách, kde je klid a obyvatelé nemají žádný problém, který by si vyžádal okamžité řešení," doplňuje ji Martin Klika, který je mimo jiné krajským radním s gescí bezpečnosti. Potvrdil, že vedení Duchcova má při aplikaci Nulové tolerance do praxe plnou podporu Ústeckého kraje, a tedy i jeho. „Nevím, co označuje občanské sdružení Květina za zákonné či nezákonné, ale podle mě černé odběry elektřiny nebo neoprávněně obsazený byt asi nebude v souladu se zákony," doplňuje ještě starostka Bártová.

Odhaleny skryté případy. Jde o děti i finance

Navíc kontroly, které někteří označují za diskriminační, mají podle Martina Kliky zejména na sociálně slabé rodiny především pozitivní dopad. „Často se při kontrolách zjistí, že rodina potřebuje dohled sociálních pracovníků, a to zejména kvůli dětem, případně pomoc poradny finanční gramotnosti. Tyto případy bývaly často skryty a unikaly pozornosti," uvádí příklad a dodává, že lidé si sami neuměli vyhledat pomoc a ani často nevěděli, že jim město pomoci může.

Přestože se v některých médiích objevují názory, že represe nikam nevede, Martin Klika je v souvislosti s kontrolami v Litvínově přesvědčen, že měly zásadní pozitivní dopad na uklidnění situace a sociálních problémů. Jinak by v nich město v rámci Nulové tolerance i nadále nepokračovalo.

Mapování domů má za sebou i Most, kde se s ním začalo v domech ve Stovkách, pracovní skupiny poté pokračovaly v kontrolách Sedmistovek i Pětistovek. Vystěhovat se, nebo se přihlásit k užívání bytu a platit za služby musely stovky lidí, kteří byty ve zmíněných blocích obývali neoprávněně.

Lucie Bartoš

Autor: Redakce

27.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herna. Ilustrační foto.

Zastupitelé Teplic se nedohodli na doplnění vyhlášky o hazardu

Autosalon na teplické průmyslovce.
19

FOTO: Naleštění krasavci zaplnili dvůr průmyslovky

Svědectví o drogovém podsvětí připomíná džungli

Ústí nad Labem – Tři muži se od pondělí zodpovídají před ústeckým krajským soudem z pašování drog do Saska. Mají společné známé, vyšetřované nebo odsouzené za pašování drog. Proces je proto i sondou do drogové komunity na Ústecku.

FOTO: 70 let spolu. Manželé Linhartovi měli diamantovou svatbu

Teplice - V obřadní síni Zahradního domu v Teplicích uzavřeli diamantovou svatbu Marie a Vladimír Linhartovi z Teplic.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies