VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mukovské sdružení využívá všech možností na dotace

Mukov - Mukovské občanské sdružení má jako jednu z priorit uskutečnit opravu střechy na kostele sv. Prokopa.

24.3.2009
SDÍLEJ:

MukovFoto: Růžena Kronforstová

Stav střechy je havarijní a po rekonstrukci volá již dlouho. Vyžádá si ovšem investici ve výši přes jeden milion korun.
Snahou sdružení je také nechat zrestaurovat sochu sv. Prokopa a do mukovského kostela vrátit starý zvon. „Pokouším se využít každou možnost, jak získat prostředky pro naše akce. Tři žádosti máme na Ústeckém kraji - Program na záchranu a obnovu kulturních památek 2009,“ vysvětluje Jana Syslová, předsedkyně Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Prokopa v Mukově a ostatních kulturních hodnot obce. První žádost o dotace z kraje je zaměřena právě na opravu střechy kostela. „Její schválení nebo neschválení pro nás bude velmi zásadní. Bez těchto prostředků se nehneme z místa,“ říká předsedkyně.

Druhá žádost je na restaurování sochy sv. Prokopa. „Ta nám byla vrácena, protože socha zatím není prohlášena za kulturní památku,“ vysvětluje Syslová.
Třetí žádost je do programu podpory regionální kulturní činnosti 2009 a sdružení by ji chtělo použít na kulturní činnost v obci Mukov.
„Rádi bychom pokračovali v zavedené tradici adventního koncertu a obnovili alespoň část ze zapomenutých tradic obce jako třeba pouť sv. Prokopa, tradiční venkovské Velikonoce nebo mukovské posvícení,“ vyjádřila přání aktivní patriotka.
Mukovské sdružení zkusilo opětovně štěstí u Ministerstva kultury a podalo návrh na zařazení akce obnovy nemovité kulturní památky do Havarijního programu 2009. Myšlena je tím rekonstrukce kostelní střechy.
„To byla také jediná žádost, která nám byla v minulém roce schválena. Jenže uvolněná částka byla 200 tisíc a s akcí se tedy nedalo ani začít. Letos snad opět u Ministerstva kultury uspějeme a pokud bychom k tomu získali i prostředky z programu Ústeckého kraje, už by se dalo opravit více jak polovina střechy kostela,“ vyjádřila přání Jana Syslová.
Dodává, že nedávno společně se starostkou Hrobčic Boženou Zemanovou prostřednictvím obce podali žádosti do Programu obnovy venkova ministerstva pro místní rozvoj na restaurování sochy sv. Prokopa a také na jednoduché dětské hřiště v Mukově.
To si zdejší děti velmi přejí a sami si vybraly herní prvek i místo, kde by mělo hřiště vyrůst.

Autor: Jana Šimková

24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko-německá slavnost "Hraniční buk" na Cínovci.
18

FOTO: Na Cínovci se v sobotu setkali sousedé z obou stran hranice

Nádraží Moldava

Obec stále hledá provozovatele nádražní hospody na Moldavě

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

V Modrodomě v Dubí vystaví závěrečné práce studentů

Dubí - Od středy 23. srpna si budete moci v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí prohlédnout výstavu závěrečných prací studentů keramického oboru Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

FOTO: Smůla. Modlany pálily šance a prohrály

Modlany - Drtivý tlak a šance na tři zápasy, přesto nula bodů. Tak by se z pohledu domácích dal charakterizovat zápas Baníku Modlany se Slavojem Žatec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení