VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obří stavba budovy univerzity hasičům nevadí. Chemička dělá problémy

Ústí nad Labem – Ústecká univerzita se připravuje na největší investici ve své historii, výstavbu budovy Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO). Vyrůst má na místě zbourané porodnice v kampusu a vyjde na více než půl miliardy korun.

21.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Roman Nešetřil

Momentálně je před dokončením projektová dokumentace. Stavební povolení univerzita má, čeká se pouze na nabytí jeho právní moci. Aktuálním problémem jsou podle rektora UJEP Martina Baleje zejména jednání s místní chemičkou, která stojí kousek od kampusu.

PODMÍNKY, KTERÉ SE NEDAJÍ PŘIJMOUT

„Spolchemie nám v současné době dělá těžkou hlavu. Klade nám podmínky, které nemůžeme v žádném případě přijmout. Prozatímní opakovaná jednání nedospěla k závěrům, které by a priori neohrožovaly výstavbu centra i mnohamilionovou investici," říká rektor Martin Balej.

Podle mluvčího Spolchemie Jana Charváta jsou jednání intenzivní a korektní. A stále pokračují. „I když jde o poměrně složitou problematiku, jsme přesvědčeni, že ve věci dosáhneme pozitivního řešení, které bude přínosné pro všechny," uvedl Charvát.

Charvát prý netuší, kdy budou známé výsledky jednání. „Nikde ve světě zatím nikoho nenapadlo ve vzdálenosti 100 až 200 metrů od výrobny a skladu chlóru postavit soustavu objektů s tak vysokou koncentrací osob. Před případným vyslovením našeho souhlasu chceme mít vše řádně zajištěno a dle platné legislativy," doplnil Charvát.

VÝBUCH CHEMIČKY?

CPTO vyroste v zóně havarijního plánování Spolchemie. Technicky a stavebně náročný projekt za 565 miliónů korun si tak logicky vyžádá finanční náklady, které bude muset Spolchemie investovat do bezpečnostních opatření ve svém areálu. Odborné odhady hovoří dle vyjádření Spolchemie až o 120 až 200 miliónech korun.

Výbuch chemičky nebo jiný katastrofický scénář by totiž mohl ohrozit stovky studentů na zdraví a životech. Vzhledem k historickému umístění areálu firmy zahrnuje tato zóna dle hasičů poměrně rozsáhlou část města, ne jenom bezprostřední okolí kampusu.

„V blízkosti plánované stavby došlo v nedávné minulosti k výstavbě i jiných objektů, kde je předpokládána zvýšená koncentrace osob," uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan a zmiňuje například Kaufland v ulici Okružní.

Z hlediska požárně bezpečnostního řešení je tak podle jeho vyjádření všechno v pořádku a hasiči vydali na stavbu CPTO souhlasné stanovisko k projektové dokumentaci ke stavebnímu řízení.

„Co se týče stavebně technického provedení předmětné stavby, uvedená dokumentace rizika spojená s jejím umístěním v blízkosti areálu Spolchemie neřeší, neboť žádné související specifické legislativní ani normativní požadavky stanovené nejsou," doplnil Marvan.

VÝSTAVBA V ROCE 2017

Autorem vítězného návrhu CPTO se stal tým architektů pod vedením Petra Pelčáka, profesora Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Kromě učeben, laboratoří, přednáškových sálů a kabinetů bude součástí stavby rovněž děkanát či velká menza.

„Dostavba kampusu je naším jednoznačně prioritním cílem. Věříme, že vše bude pokračovat tak, abychom stavbu CPTO započali v červnu příštího roku a v roce 2019 ji měli dokončenou," dodal rektor Martin Balej.

Autor: Kristián Šujan

21.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Foto ze sobotního kola AutopointCup na závodišti v Chabařovicích
30

FOTO: Závodníci v Chabařovicích svoje auta nešetřili. Poprvé vyhrála žena

Tereza Voříšková a Jan Svěrák při představení filmu Po strništi bos
9

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

FOTO: Na Cínovci se v sobotu setkali sousedé z obou stran hranice

Cínovec - Česko-německou slavnost Hraniční buk uspořádalo v sobotu na Cínovci město Dubí.

Obec stále hledá provozovatele nádražní hospody na Moldavě

Moldava v Krušných horách - V nádražní restauraci na Moldavě si pití či párek nedáte. Hospoda je totiž již několik měsíců uzavřena.

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení