Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, která včera navštívila Duchcov a Ústí nad Labem, věří, že Babiš prosby krajů vyslyší. „Už jsme o tom spolu neformálně jednali, máme ale přijít oficiálně," uvedla Marksová Tominová.

Azylovým domům, domovům pro seniory či stacionářům v Ústeckém kraji aktuálně chybí 158,4 milionu korun. Kraj totiž na sociální služby od ministerstva dostal nižší dotaci, než žádal. Peníze od státu i z vlastního rozpočtu už ale rozdělil. Žádné další nemá.

„V tuto chvíli peníze na dofinancování nejsou, 11 milionů korun z našeho dotačního titulu jsme rozdělili už loni, aby služby mohly od ledna fungovat," přiznal krajský radní pro sociální věci Martin Klika.

Omezují provoz

Řadě charit a jiným neziskovým organizacím proto hrozí zánik. Některé už propouštějí zaměstnance, snižují platy nebo omezují provoz.

Injekce od státu by mohla přijít ve druhé půlce roku. Osobním dopisem o ni ministra financí požádal i hejtman Oldřich Bubeníček. Do té doby prý poskytovatelé musí vydržet.

Opozici, charitám ani mnoha neziskovým organizacím se ale nelíbí, jak kraj s dotací od ministerstva naložil. Peníze podle nich rozdělil nespravedlivě a upřednostnil přitom vlastní příspěvkové organizace.

„Je zarážející, že o rozdělování rozhodoval kraj a samospráva, která je současně se svými sociálními organizacemi příjemcem těchto dotací. Jedná se bezprecedentní střet zájmů, který nikdo neřeší," upozornila Šárka Zímová Dostalová z hnutí PRO! Kraj.

Služeb přibývá

Radní Martin Klika ale podobná nařknutí odmítá. „Rádi bychom podpořili neziskovky, ale peníze nejsou. V krajských zařízeních máme klienty a zaměstnance, přece ta zařízení nezavřeme," reagoval Klika.

V Ústeckém kraji přibývá více sociálních služeb než v jiných regionech. I proto by si podle radního Kliky zasloužil nadstandardní podporu.