Za rasistický pokus vraždy byl původně ústeckým krajským soudem odsouzen mladistvý Rom k deseti letům vězení, ale Vrchní soud snížil jeho trest na pět let.

„Děkujeme všem, kteří se zapojují do kampaně aktivně a posílají nám vyplněné petiční archy na adresu petičního výboru. Dokonce se nám podařilo iniciovat veřejné slyšení v Senátu, které se týkalo samotného případu a především problematiky trestné činnosti ze strany nepřizpůsobivých a dvojakosti přístupu státních orgánů. Petici je možné podepisovat do konce října.

Opět v Ústí

Na sobotu 29. října se sejdeme symbolicky v Ústí nad Labem před krajským státním zastupitelstvím a v pondělí 31. října dojde k předání petičních archů Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně,“ uvedli na svých internetových stránkách www. protisnizenitrestu.wbs.cz, www. protest.bloguje.cz a www. herpno.wz.cz.

Akce se uskuteční v Ústí od 10 hodin na třídě Národního odboje, tedy nedaleko krajského státního zastupitelství.

Organizátoři petice zdůrazňují, že od březnového rozhodnutí vrchního soudu lidé nechtěli akceptovat, že podle Vrchního soudu nedošlo k pokusu o vraždu. Emotivně protestovali, že rok před rozsudkem, v dubnu, se svým mladších kumpánem odsouzený mladistvý bezbranného Patrika vysvlékli do slipů, nutili ho plazit, provádět nechutné sexuální praktiky, vlézt do potoka, mlátili ho páskem, kopali ho, šlapali po něm, bili pěstmi. Dvanáctiletý Patrik naštěstí dvouhodinové mučení přežil.

Jakub Holas, jeden ze spoluorganizátorů, uvedl, že akci zahájili protestním shromážděním 9. dubna 2011 v Praze a pokračuje od té doby petiční kampaní, jejímž vyústěním by mělo být předání petičních archů Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Na petici spolupracuje sdružení Herpno, které na své internetové stránce uvedlo, že „koncem května jsme předali členům Parlamentu ČR elektronickou petici Chceme stejný metr, s více než dva a půl tisíci podpisy za potrestání viníků a věnování patřičné pozornosti případu… Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb ji následně odmítl převzít osobně.“

Petice u nádraží

„Obětí podobného činu se může stát zítra kdokoliv z nás, varovali signatáři a organizátoři petice,“ uvedl Jakub Holas organizující petiční akci v červnu letošního roku v Ústí nad Labem před hlavním nádražím.

S tím souhlasil i romský muž, který tehdy v Ústí též podepsal petici: „Chybou bylo, že zmizela přísnost, dali by si i větší pozor, kdyby byl trest smrti. Dělají nám jenom strašnou ostudu. Většinou to jsou ti, co přijeli v poslední době ze Slovenska,“ řekl sedmapadesátiletý romský muž, který se představil jako Josef Karala ze Šluknova, když podepisoval petici. Dodal, že nejen „bílí“ byli tím, co se stalo, rozladěni.

Jednali správně

Ke snížení trestu útočníkovi již v květnu tohoto roku pro Deník náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová uvedla, že odsuzující útoky a kampaň, včetně petiční, hodnotí jako jeden ze způsobů svobodného projev názorů politiků a veřejnosti, avšak takovým tlakům státní zastupitelství podléhat nemůže.

„Jinak jsme postupovat ani nemohli, krajským soudem uložený trest byl nezákonný a odvolání státního zástupce ve prospěch obviněného bylo projevem profesionality,“ uvedla tehdy Bradáčová. A zdůraznila, že v mnoha vyjádřeních laiků, novinářů ale i kolegů právníků mnoho podstatného chybělo. „Například to, že státní zástupkyně požadovala v zákonem dovolené výši trest maximální a následné uložení velmi přísného ochranného opatření v podobě zabezpečovací detence tak, aby byla společnost dostatečně od pachatele ochráněna po jeho propuštění z výkonu trestu,“ uvedla Bradáčová.

Snížení trest veřejnost pobouřilo, protože panuje obava, že agresivní mladík se vrátí zpět do svého prostředí, ke své partě a dosavadnímu způsobu života. Ten se projevil dvouhodinovým týráním dvanáctiletého chlapce.

Detence má tomuto nebezpečí zabránit. Detence totiž může znamenat, pokud odborníci zjistí, že je mladík z Krupky stále nebezpečný pro společnost, nemůže detenční zařízení opustit nejen léta, ale třeba i desítky let. (ro)