VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek otevřel novou expozici

Teplicko – Nová expozice státního zámku Duchcov je instalována v šesti místnostech prvního patra hlavní zámecké budovy a obsahuje 131 obrazů a 8 dřevořezeb, přičemž jeden sál je věnován obrazům z období pozdní gotiky a renesance, zbytek pak baroku 17. a 18. století.

25.6.2011
SDÍLEJ:

Nové stálé expozice obnoveného Valdštejnského muzea na Státním zámku DuchcovFoto: Deník/ Z. Traxler


„Tato expozice bude i s hlavním sálem a galerií předků zahrnuta do speciálního prohlídkového okruhu, který přiblíží návštěvníkům mecenášské aktivity a historii původních majitelů z rodu Valdštejnů. Zámecká obrazárna bude navazovat na stávající prohlídkovou trasu věnovanou sběratelské činnosti Valdštejnů a životu Giacoma Casanovy, nejslavnějšího obyvatele duchcovského zámku,“ řekl kastelán Marian Hochel.

Restaurování obrazů probíhalo postupně už od 90. let minulého století, jejich vystavení však umožnily teprve nedávno dokončené opravy střech a rekonstrukce právě otvíraných sálů. Dřívější neuspokojivý technický stav místností totiž pro vzácná díla představoval nebezpečí poškození.
„Nová expozice není a ani nemůže být rekonstrukcí duchcovské Valdštejnské obrazárny, ale spíše jejím připomenutím. Vystaveny jsou tu převážně obrazy z původní obrazárny a z vybavení duchcovského a litvínovského zámku, doplněné jsou dalšími díly pocházejícími z valdštejnských sbírek v Doksech, či obrazy z depozitářů zámků spravovaných ústeckým pracovištěm Národního památkového ústavu,“ vysvětluje okolnosti vzniku nové expozice její autorka Dana Průchová.

Dějiny obrazárny jsou složité. Je to příběh opakovaných nákupů a následných prodejů, přemístění po první světové válce, konfiskace po druhé světové válce, nevyhnuly se jí ani krádeže.
Počátky duchcovské kolekce sahají do druhé poloviny 17. století.
Na konci 19. století obsahovala tato sbírka na 400 maleb vlámských, holandských, italských, německých, rakouských a českých malířů. Po přestěhování do Doks a konfiskaci se do Duchcova vrátila část kolekce – asi 200 děl. Zastoupeny v ní jsou malby Bartholomea Sprangera, Carla van Mandera, Jana Kryštofa Lišky, Petra Brandla, Jana Vojtěcha Angermayera, Jana Kašpara Hirschelyho a řady dalších autorů.
Kromě „Valdštejnského“ prohlídkového okruhu nabízí zámek i tradiční okruh „Casanovský“. Zámek je otevřený od úterý do neděle. Základní vstupné je 80 Kč. (kos)

25.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SBĚRATEL Petr Hradecký  se renovaci historických motorek věnuje více než 25 let.
25

FOTO: Na slavnostní otevření muzea se sjedou historická vozidla

Ilustrační foto

Turisty čekají v národním parku České Švýcarsko omezení

OBRAZEM: Rallye Praha Revival se prohnala Chabařovicemi

Ústecký kraj, Chabařovice - Druhá etapa závodu historických speciálů se odehrávala na severu Čech.

Důchodci v Ústeckém kraji musí vyžít s jedenácti tisíci

Ústecký kraj – Jedenáct tisíc tři sta. Taková je průměrná výše starobního důchodu v Ústeckém kraji, se kterou musí senioři každý měsíc vyžít. Zatímco třeba pětašedesátiletá Lenka z malé vesnice na Litoměřicku bere zhruba o dva tisíce méně, než je okresní průměr, jejímu muži, rovněž důchodci, přistane od státu na účtu každý měsíc bezmála 15 tisíc.

Jana Zajoncová: I panelová sídliště na severu jsou místa k životu

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Příběhy paneláků v Ústeckém kraji jsou příběhy lidí a míst, kde mnozí žijeme. Výstava v parku na ústeckém Střekově mapuje osudy stavitelů, tvůrců i obyvatel panelových sídlišť.

Vize Ústí: Smart city a super D8

Ústecký kraj - Krajské město už nechce být známé jako špinavé a smradlavé. Snaží se vsadit na moderní technologie.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies