VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek otevřel novou expozici

Teplicko – Nová expozice státního zámku Duchcov je instalována v šesti místnostech prvního patra hlavní zámecké budovy a obsahuje 131 obrazů a 8 dřevořezeb, přičemž jeden sál je věnován obrazům z období pozdní gotiky a renesance, zbytek pak baroku 17. a 18. století.

25.6.2011
SDÍLEJ:

Nové stálé expozice obnoveného Valdštejnského muzea na Státním zámku DuchcovFoto: Deník/ Z. Traxler


„Tato expozice bude i s hlavním sálem a galerií předků zahrnuta do speciálního prohlídkového okruhu, který přiblíží návštěvníkům mecenášské aktivity a historii původních majitelů z rodu Valdštejnů. Zámecká obrazárna bude navazovat na stávající prohlídkovou trasu věnovanou sběratelské činnosti Valdštejnů a životu Giacoma Casanovy, nejslavnějšího obyvatele duchcovského zámku,“ řekl kastelán Marian Hochel.

Restaurování obrazů probíhalo postupně už od 90. let minulého století, jejich vystavení však umožnily teprve nedávno dokončené opravy střech a rekonstrukce právě otvíraných sálů. Dřívější neuspokojivý technický stav místností totiž pro vzácná díla představoval nebezpečí poškození.
„Nová expozice není a ani nemůže být rekonstrukcí duchcovské Valdštejnské obrazárny, ale spíše jejím připomenutím. Vystaveny jsou tu převážně obrazy z původní obrazárny a z vybavení duchcovského a litvínovského zámku, doplněné jsou dalšími díly pocházejícími z valdštejnských sbírek v Doksech, či obrazy z depozitářů zámků spravovaných ústeckým pracovištěm Národního památkového ústavu,“ vysvětluje okolnosti vzniku nové expozice její autorka Dana Průchová.

Dějiny obrazárny jsou složité. Je to příběh opakovaných nákupů a následných prodejů, přemístění po první světové válce, konfiskace po druhé světové válce, nevyhnuly se jí ani krádeže.
Počátky duchcovské kolekce sahají do druhé poloviny 17. století.
Na konci 19. století obsahovala tato sbírka na 400 maleb vlámských, holandských, italských, německých, rakouských a českých malířů. Po přestěhování do Doks a konfiskaci se do Duchcova vrátila část kolekce – asi 200 děl. Zastoupeny v ní jsou malby Bartholomea Sprangera, Carla van Mandera, Jana Kryštofa Lišky, Petra Brandla, Jana Vojtěcha Angermayera, Jana Kašpara Hirschelyho a řady dalších autorů.
Kromě „Valdštejnského“ prohlídkového okruhu nabízí zámek i tradiční okruh „Casanovský“. Zámek je otevřený od úterý do neděle. Základní vstupné je 80 Kč. (kos)

25.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Teplice (v bílém), podobně jako Jablonec, v přípravě opět vyhrály. V Písku porazily Táborsko 3:1.

Prověrky nabírají tempo, Teplice opět střídaly celou jedenáctku

Josh Nicholls.

Litvínov má Kanaďana Joshe Nichollse. Přišel posílit útok

V Bílině museli navýšit peníze na opravu pošty v sídlišti

Bílina - Náklady na rekonstrukci pošty v Bílině, která je na sídlišti Za Chlumem, budou téměř osm milionů korun.

FOTO: Nová naučná stezka skřítka Hrobčíka je plná fantazie

Hrobčice - Stezka vznikala pět let. Děti z ní budou nadšené.

Duchcov: Rychlost ve městě chtějí snížit pomocí radarů

Duchcov - Radnice v Duchově dopravní bezpečnost řeší už delší dobu.

FOTO: Koupaliště v Duchcově ožilo recyklo hrátkami

Duchcov - Město Duchcov ve spolupráci s Technickými službami města Duchcova a společností Elektrowin a Asekol pořádalo v úterý Den dětí a recyklační hrátky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies