VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek otevřel novou expozici

Teplicko – Nová expozice státního zámku Duchcov je instalována v šesti místnostech prvního patra hlavní zámecké budovy a obsahuje 131 obrazů a 8 dřevořezeb, přičemž jeden sál je věnován obrazům z období pozdní gotiky a renesance, zbytek pak baroku 17. a 18. století.

25.6.2011
SDÍLEJ:

Nové stálé expozice obnoveného Valdštejnského muzea na Státním zámku DuchcovFoto: Deník/ Z. Traxler


„Tato expozice bude i s hlavním sálem a galerií předků zahrnuta do speciálního prohlídkového okruhu, který přiblíží návštěvníkům mecenášské aktivity a historii původních majitelů z rodu Valdštejnů. Zámecká obrazárna bude navazovat na stávající prohlídkovou trasu věnovanou sběratelské činnosti Valdštejnů a životu Giacoma Casanovy, nejslavnějšího obyvatele duchcovského zámku,“ řekl kastelán Marian Hochel.

Restaurování obrazů probíhalo postupně už od 90. let minulého století, jejich vystavení však umožnily teprve nedávno dokončené opravy střech a rekonstrukce právě otvíraných sálů. Dřívější neuspokojivý technický stav místností totiž pro vzácná díla představoval nebezpečí poškození.
„Nová expozice není a ani nemůže být rekonstrukcí duchcovské Valdštejnské obrazárny, ale spíše jejím připomenutím. Vystaveny jsou tu převážně obrazy z původní obrazárny a z vybavení duchcovského a litvínovského zámku, doplněné jsou dalšími díly pocházejícími z valdštejnských sbírek v Doksech, či obrazy z depozitářů zámků spravovaných ústeckým pracovištěm Národního památkového ústavu,“ vysvětluje okolnosti vzniku nové expozice její autorka Dana Průchová.

Dějiny obrazárny jsou složité. Je to příběh opakovaných nákupů a následných prodejů, přemístění po první světové válce, konfiskace po druhé světové válce, nevyhnuly se jí ani krádeže.
Počátky duchcovské kolekce sahají do druhé poloviny 17. století.
Na konci 19. století obsahovala tato sbírka na 400 maleb vlámských, holandských, italských, německých, rakouských a českých malířů. Po přestěhování do Doks a konfiskaci se do Duchcova vrátila část kolekce – asi 200 děl. Zastoupeny v ní jsou malby Bartholomea Sprangera, Carla van Mandera, Jana Kryštofa Lišky, Petra Brandla, Jana Vojtěcha Angermayera, Jana Kašpara Hirschelyho a řady dalších autorů.
Kromě „Valdštejnského“ prohlídkového okruhu nabízí zámek i tradiční okruh „Casanovský“. Zámek je otevřený od úterý do neděle. Základní vstupné je 80 Kč. (kos)

25.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko-německá slavnost "Hraniční buk" na Cínovci.
18

FOTO: Na Cínovci se v sobotu setkali sousedé z obou stran hranice

Nádraží Moldava

Obec stále hledá provozovatele nádražní hospody na Moldavě

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

V Modrodomě v Dubí vystaví závěrečné práce studentů

Dubí - Od středy 23. srpna si budete moci v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí prohlédnout výstavu závěrečných prací studentů keramického oboru Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

FOTO: Smůla. Modlany pálily šance a prohrály

Modlany - Drtivý tlak a šance na tři zápasy, přesto nula bodů. Tak by se z pohledu domácích dal charakterizovat zápas Baníku Modlany se Slavojem Žatec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení