VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravěké nálezy v Bílině neohrozí stavbu parkoviště a chodníku

Bílina – Regenerace panelového sídliště na Teplickém předměstí v Bílině pokračuje druhou a třetí etapou. Do konce roku musí být dokončeny chodníky, parkovací místa a veřejné osvětlení.

30.10.2010
SDÍLEJ:

Osmáci z Prahy si v Bílině mohli vyzkoušet práci archeologů v terénu.Foto: Deník/ Z. Traxler


Lžíci bagru teď ale vystřídali ruce archeologů a jejich pomocníků. Objevili tu pozůstatky osídlení z doby laténské a římské.
Spolupracují
„Budeme na místě určitě do konce listopadu. Snažíme se stavbu zdržet co nejméně. Město Bílina, které je investorem, se nám snaží vycházet maximálně vstříc,“ chválil vzájemnou spolupráci archeolog Kamil Novák ze společnosti ArcheoBohemia. Jeho slova potvrdil i Tomáš Pavel z odboru nemovitostí a investic města Bíliny. „Archeologové chápou, že čerpání dotací na stavbu je limitováno dokončením do konce kalendářního roku. Nabrali brigádníky, takže by se mělo vše stihnout včas.“

Plocha je rozdělená na čtvercovou síť a jak říká archeolog Aleš Káčerik ze společnosti ArcheoBohemia, pod jehož vedením archeologové výzkum provádějí, snaží se pečlivě prozkoumat alespoň 50% plochy, zbytek pak namátkově. Z dosavadních nálezů je zřejmé, že pod kulturní vrstvou z doby římské bylo osídlení z doby laténské. Osídlení bylo mnohem blíž k řece. Nalezly se části nádoby, okraje zajímavě zdobené grafitové keramiky, zvířecí kosti a zlomky mazanice ze zbytků pece. Na části nádoby byly zbytky struskoviny dokládající, že docházelo k hutnění železa. Kovové artefakty ani žádné hroby s lidskými kosterními pozůstatky zatím žádné nalezeny nebyly. Archeologové dokumentují zahloubené objekty, zbytky pece, kůlové jamky a doufají, že jim bude ještě chvíli přát počasí.
Stavbu musí zastřešit, aby do ní nepršelo a nezapadala případně sněhem.

Exkurze z Prahy

Dva dny teď měli archeologové v Bílině mladé pomocníky. Na exkurzi tu byli v rámci výuky dějepisu školáci ze Základní školy Olešská z Prahy . Se svými učitelkami Lenkou Matoušovou a Klárou Hlaváčkovou si tu 35 žáků osmých tříd mělo možnost na vlastní kůži vyzkoušet práci archeologů v terénu.
„Jsme z toho nadšení. Děti se o pravěku učí a tady si měly možnost doplnit teoretickou výuku praxí. Všichni tu mají úžasný vztah k dětem, archeologové se jim trpělivě věnují a ty jsou zase nadšené, když se jim podaří najít nějaký střípek,“ neskrývala spokojenost učitelka Lenka Matoušová.
„Ještě jsme se nikdy k něčemu takovému nedostaly. Je to rozhodně lepší než se učit ve škole. Ale archeologii se věnovat nebudeme, je u toho pořádná zima,“ svěřily se blondýnky Viky a Vendy a těšily už se na závěrečný výlet do kláštera v Oseku, kterým včera odpoledne svůj pobyt na severu Čech zakončily.

„Děti byly rozdělené po čtyřech a pod vedením archeologů dokopávaly sektory, zkusily si i práci s detektorem kovů. Zajímavé je, že nejvíc nadšení byli cizinci, kterých do pražské školy chodí poměrně dost. Hlavně Číňanky nadšeně jásaly nad vším, co se jim podařilo objevit,“ usmíval se Kamil Novák, který exkurzi umožnil a školákům z Prahy zorganizoval i výlet na zámek v Teplicích a Jezeří.

Autor: Olga Tušicová

30.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poutníci.
8

Poutníci se vracejí, Guláš zavoní bluegrassem

V kulturní centrum se mění bývalá fara v Zubrnicích.
8

FOTO: Na faře v Zubrnicích ožívá příběh pokrokového kněze

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Bouře zasáhnou celé Čechy, povodně zahrozí u malých toků

Severní Čechy - Meteorologové rozšířili výstrahu před silnými bouřemi. Měly by večer zasáhnout celé Čechy, na západě je dokonce vyhlášen vysoký stupeň nebezpečí. 

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Teplicko - Představujeme vám miminka vyfotografovaná v 33. týdnu roku 2017. Svým hlasem v anketě umístěné pod článkem můžete rozhodnout, které z nich se stane Miminkem týdne.

Přepadli dvě banky, poznáváte je? Policie stále hledá pachatele

Ústecký kraj /FOTO/ – Muži si přišli pro peníze ozbrojení. Policii se stále nepodařilo zjistit, kdo loupil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení