Institut veřejné služby byl zaveden novelizací zákona o pomoci v hmotné nouzi. Veřejnou službu vykonávají lidé, kterým jsou déle než půl roku poskytovány dávky v hmotné nouzi. Od 1. června může lidem, kteří pobírají příspěvek na živobytí klesnout tato dávka až na existenční minimum – 2020 Kč. Jak uvedla tajemnice duchcovské radnice Renata Kounovská, záleží na městu či obci, zda službu zavede. V Duchcově věří, že i přes určité počáteční náklady bude veřejná služba v důsledku prospěšná jak městu, tak i samotným pracovníkům. Ti by si měli díky pravidelné práci pro obec, která zahrnuje třeba úklid, uchovávat pracovní návyky. Než se lidé rozešli do ulic města, bylo potřeba je zaškolit o bezpečnosti práce, pojistit je a zařídit jim pracovní oděv a nářadí.

Kdo bude sloužit obci třicet hodin měsíčně, dostane příspěvek ve výši 3769 korun. V Duchcově má o tuto aktivitu zájem více než stovka lidí. Kounovská vysvětlila, že bylo potřeba vymyslet systém, aby se tito lidé zaměstnali a splnili si svou povinnost. „Bude tedy pracovat vždy jedna parta po dvaceti lidech, jeden týden a 6 hodin denně,“ vysvětlila tajemnice. Takto se budou jednotliví pracovníci střídat tak, aby si mohli splnit svou povinnost. S pracemi začnou v blízkosti školek a škol, kde budou upravovat okolí po domluvě s ředitelkami. Ty pak pracovníkům potvrdí pracovní dobu. Na základě potvrzení pak sociální odbor přizná dávku. Naopak v případě nějakého prohřešku, například nesplnění potřebných hodin, přichází pracovník o možnost získat vyšší příspěvek. Dá se předpokládat, že o službu projeví zájem i další lidé, až zjistí, že se jim dávky snižují. Pokud se vejdou do kapacity, bude moct úřad jejich zájem uspokojit.

Institut veřejné služby zavádí i město Osek. Zde by mohlo tuto službu vykonávat zhruba 23 lidí. Podmínkou je, že zájemci budou mít bydliště vždy v té obci, pro kterou budou službu vykonávat. Veřejnou službu plánují zavést i Teplice.