VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud musí znovu řešit výhrady ekologů k části dálnice D8

Praha, Ústecký kraj - Městský soud v Praze se musí znovu zabývat výhradami ekologů k části stavby dálnice D8. Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasační stížnosti sdružení Děti Země a vrátil spor do Prahy.

3.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Filip Vlček


Důvodem je to, že městský soud upřel aktivistům postavení účastníků řízení, zjistilo se z rozhodnutí zpřístupněného na internetu. Výstavbu D8 komplikuje řada sporů, do kterých soudy včetně NSS opakovaně zasáhly i v minulosti.
„Stížnost je uznána, neboť občanská sdružení jsou účastníky stavebního řízení, přičemž Městský soud Praha se nevypořádal se žalobními body Dětí Země,“ řekl předseda sdružení Miroslav Patrik.

Stavební povolení?

Projednaná žaloba Dětí Země se vztahovala k části úseku Lovosice-Řehlovice, který vede přes České středohoří. Konkrétně jde mimoúrovňovou křižovatku Bílinka na Litoměřicku, úpravu silnic I/15 a I/30 a objížďky u Vchynic a Bílinky. Krajský úřad loni v březnu vydal stavební povolení.
Děti Země se odvolaly, ministerstvo dopravy jim však nevyhovělo a sdružení neuspělo ani později se žalobou k Městskému soudu v Praze.
Pražští soudci zaujali názor, že aktivisté z Dětí Země v původním řízení před úřady vůbec neměli vystupovat jako účastníci řízení. NSS s tím nesouhlasí, poukázal mimo jiné na to, že ve stavebním řízení se často řeší také otázky spjaté s ochranou životního prostředí.
„Teprve ve stavebním řízení jsou s konečnou platností vypořádány mnohé námitky týkající se ochrany životního prostředí, které byly uplatněny již v územním řízení a nebyly v něm vyřešeny definitivním způsobem. Rovněž konkrétní podmínky provádění stavby, které se posuzují ve stavebním řízení, mohou mít významný vliv na životní prostředí,“ stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Josefem Baxou.

Opožděné podání

Nejvyšší správní soud se shodou okolností souběžně zabýval také další stížností Dětí Země, jež souvisí s D8. Šlo o most Dobkovičky v úseku Lovosice-Řehlovice.
Také v tomto případě sice NSS zjistil chyby, ale nebyly natolik závažné, aby kasační stížnosti aktivistů vyhověl. Podle Patrika rozhodl NSS také o stížnosti Dětí země související s hlavní trasou D8. Stížnost ale odmítl kvůli opožděnému podání.
Kontroverzní názory vyvolává především kvůli tomu, že protíná České středohoří. Justice už v minulosti na popud ekologů zrušila územní rozhodnutí, na které byla vázána řada stavebních povolení. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) proto znovu žádá o sloučené územní rozhodnutí a stavební povolení, které by umožnilo dokončit chybějící úsek.

3.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká voda zdevastovala přes 79 obcí a měst. Spoušť  po ní pomáhali lidem uklízet všichni.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Pár ze severu Čech byl na cestách přibližně 745 dní.
4

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Záhada zmizelého plyšáka vyřešena. Odnesl ho druh

Teplice - Koncem května se na teplické policisty obrátila žena, které z bytu zmizel metr vysoký plyšový pes a herní konzole.

OBRAZEM: Pouť v Oseku si užívají tisíce lidí

Osek – Návštěvnost pouti v Oseku jde do tisíců lidí. Tradici pouti s historickým tržištěm v klášterním nádvoří zahájilo město Osek v roce 1996, takže letos se konala už po dvaadvacáté. Tradice pouti jako takové v Oseku ale trvá už téměř 500 let.

Školy dostanou peníze na ozdravné pobyty, když v nich bude ekologická výchova

Ústecký kraj - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. Září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou.

FOTO: O prvenství soutěžili Utopenci a Sirény, Zéváci a Modrá torpéda

Teplice, Horní Vysoké - Stejně jako každé léto v minulém čtvrtstoletí, proběhl i letos integrační prázdninový tábor Arkadie. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení