VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudy na severu Čech směřují letos do krize

Ústí nad Labem – Zaměstnanci soudů na severu Čech prožívají permanentní nejistotu. Noční můrou soudů byl v devadesátých letech minulého a začátkem nového století nedostatek soudců. Dnes je noční můrou nedostatek peněz na všechno.

5.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Jan Vraný

Soudců na severu Čech je již konečně dost a začínají se významně snižovat počty nedodělků soudních věcí od okresních až po krajský soud. Ale začala nová krize: nebyly peníze na nutný administrativní personál, soudy dlužily advokátům, překladatelům a znalcům a dluhy platily zpětně podle toho, kdy dostanou potřebné peníze od ministerstva spravedlnosti. Takový byl rok 2008 i 2009.

Leden 2010: Krize se prohlubuje. Na severu Čech musí ze soudů odejít zhruba čtyřicet osob. Jednání soudů se zpomalí a tím nedojde k úsporám, ale celospolečenským škodám. „Zatím ke konci roku odešlo několik lidí, kteří měli smlouvu jenom do konce roku. Odešlo také několik důchodců,“ uvedla Irena Jeřábková, asistentka předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Další lidé budou odcházet v dalších měsících.

Pokud budou muset soudy v severočeském soudním kraji, tedy v administrativním Libereckém a Ústeckém kraji, propustit na čtyřicet pracovníků, bude ve skutečnosti v roce 2010 chybět rovná stovka lidí. Musí se propouštět a přitom soudy na severu Čech potřebují naopak přijmout na šedesát pracovníků, aby dostatečně rychle vyřizovaly projednávané věci.

Byla jmenována na sever Čech řada soudců, ale ti potřebují mít k ruce spolupracovníky – asistenty a administrativní síly. Samotný nový soudce práci soudu nezrychlí, pokud nebude mít k ruce odpovídající administrativní aparát. Administrativu nemohou soudy posílit. Naopak se musí zbavit na každém soudu několika pracovníků. Tím dosavadní výkony soudů poklesnou.

Přitom současný početní stav pracovníků soudů je již na hraně únosnosti, potvrdila místopředsedkyně ústeckého krajského soudu Hana Kurešová. Soudy jsou v pasti. „Pokud bude propuštěn asistent soudce, zpomalí se rozhodování soudce, klesne počet rozhodnutých věcí. Pokud dojde k propouštění v administrativě, zpomalí se administrativně vyřizování již soudci rozhodnutých věcí. Ať se propustí kdokoliv, výsledek bude stejný – zpomalí se chod soudů,“ hodnotí Kurešová následky plánovaného propouštění pracovníků soudů.

Kolik bude chybět peněz?

Peníze okresní soudy i krajský soud na provoz zatím mají, protože je začátek roku. Až v dalších měsících se ukáže o kolik milionů bude (jako v minulých letech) chybět v rozpočtu pro severočeské soudy.

V září 2009 na severu Čech se soudní dluhy vyšplhaly na více než 24 milionů korun. Do července 2009 byla situace ještě horší. Nemalou část závazků po lhůtě splatnosti soudy do konce července splatily z mimořádných peněz. V září zbývalo ještě zaplatit přes 24 milionů a z toho po lhůtě splatnosti 17 milionů. „V nejbližší době budou starší závazky přednostně splaceny u krajského i okresních soudů,“ uvedl v září Jan Tobiáše, ředitel správy ústeckého krajského soudu. Do konce roku 2009 byly všechny dluhy zaplaceny, protože ministerstvo spravedlnosti peníze sehnalo ze státního rozpočtu.

Autor: František Roček

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herna. Ilustrační foto.

Zastupitelé Teplic se nedohodli na doplnění vyhlášky o hazardu

Autosalon na teplické průmyslovce.
19

FOTO: Naleštění krasavci zaplnili dvůr průmyslovky

Svědectví o drogovém podsvětí připomíná džungli

Ústí nad Labem – Tři muži se od pondělí zodpovídají před ústeckým krajským soudem z pašování drog do Saska. Mají společné známé, vyšetřované nebo odsouzené za pašování drog. Proces je proto i sondou do drogové komunity na Ústecku.

FOTO: 70 let spolu. Manželé Linhartovi měli diamantovou svatbu

Teplice - V obřadní síni Zahradního domu v Teplicích uzavřeli diamantovou svatbu Marie a Vladimír Linhartovi z Teplic.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies