VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplice: Mekka drogové scény

Teplice – Teplice jsou stále jakýmsi středobodem feťácké scény severu Čech.

10.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv


KC WHITE LIGHT I. Teplice ve svých programech nízkoprahového kontaktního centra pro uživatele drog a jejich blízké vymění měsíčně na 12 000 kusů injekčních stříkaček tzv. „kus za kus“. Snaží se uživatele drog tímto způsobem motivovat, aby si své použité stříkačky uchovávali u sebe a nevyhazovali je na veřejných prostranstvích.

„Každá takto pohozená použitá stříkačka je možným zdrojem nákazy závažným infekčním onemocněním, nejčastěji žloutenkou typu C. Pomineme-li zdravotní problémy, léčba se pohybuje dle typu a zasažení kolem 750 000 Kč,“ připomíná vedoucí KC Oto Kovanda.
Přesto není v Teplicích problém setkat se s pohozenou injekční stříkačkou. „V rámci terénního programu stříkačky sbíráme, v průměru měsíčně 30 ks. Do centra je nosí i městští strážníci. Náklady na odvoz a odbornou likvidaci tohoto materiálu stojí kontaktní centrum v průměru 60 000 Kč ročně. Město, které jinak proklamuje, že odvoz komunálního odpadu je pro všechny občany zdarma, však na likvidaci tohoto nebezpečného odpadu, který by se jinak povaloval na ulicích a ohrožoval naše děti, nepřispívá ani korunou. Nechci si představovat situaci, kdy se budou muset brány kontaktního centra uzavřít z finančních důvodů,“ říká Kovanda.

Benefice pro K centrum na Božáku
„Ve dnech 19. – 20.11. 2010 se v klubu Božák konají benefiční koncerty. Teplické hudební skupiny, které mají svou zkušebnu přímo v klubu, vystoupí zdarma a celý výtěžek ze vstupného bude věnován Kontaktnímu centru WHITE LIGHT I. Překvapilo nás mile, když nás kontaktoval zástupce občanského sdružení POHIP a klubu Božák a sdělil nám, že pro nás připravili takovou akci. Většinou musíme podobné akce vymýšlet a pořádat sami,“ sdělil vedoucí KC Oto Kovanda. Na akci vystoupí například The Seegers, Sandokan Rebells, NOT!, PSM, Uroboros a Dr. Greenstein. Vstupné bude dobrovolné, každý návštěvník však musí zaplatit minimálně 50,- Kč za osobu a den. Ke vstupence každý obdrží překvapení. „Veškeré finance, které případně získáme, použijeme na nákup zdravotního materiálu pro naše klienty, toxikologické testy, popř. dovybavení prostor terapeutické místnosti pro rodiče a blízké uživatelů drog. V současnosti jsou veškeré drogové služby finančně kráceny a někde hrozí i jejich úplný zánik. My si ale myslíme, že naše zařízení je v Teplicích potřebné a těší nás, že si to uvědomují i někteří další lidé ,“ dodává Kovanda.

K centrum v Teplicích podle jeho informací denně vyhledá v rámci nabídky pomoci cca 33 obyvatel města. „Za první pololetí jsme pomohli řešit svízelnou situaci spojenou většinou s experimentováním dětí s drogami 22 rodinám. Zaregistrovaných klientů - uživatelů drog, kteří využívají pravidelně našich služeb máme letos v zařízení zatím přes tři sta, nadále narůstají geometrickou řadou.“ (ko)

10.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Voříšková a Jan Svěrák při představení filmu Po strništi bos
9

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Česko-německá slavnost "Hraniční buk" na Cínovci.
18

FOTO: Na Cínovci se v sobotu setkali sousedé z obou stran hranice

Obec stále hledá provozovatele nádražní hospody na Moldavě

Moldava v Krušných horách - V nádražní restauraci na Moldavě si pití či párek nedáte. Hospoda je totiž již několik měsíců uzavřena.

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

V Modrodomě v Dubí vystaví závěrečné práce studentů

Dubí - Od středy 23. srpna si budete moci v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí prohlédnout výstavu závěrečných prací studentů keramického oboru Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení