VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ubil družku svého otce, soud ho poslal na léčení

Ústí nad Labem – Jako z hororu je příběh Michala Rydla (1988). Přijel v doprovodu policie s pouty na rukou k ústeckému krajskému soudu.

19.12.2010
SDÍLEJ:

Pouta na rukou Michala Rydla byla nutná.Foto: DENÍK/František Roček

Pouta byla nutná, protože Rydlo žil v přízračném světě, kde měl před sebou důležitou práci – pozabíjet rodinu. Nikdo nevěděl, co může udělat. Zatím zabil jednu ženu.

Blízcí lidé, s nimiž se setkával, to pro něho nebyla jeho vlastní rodina, ale vyměnění lidé. Jeho rodina byla podle jeho hrůzných halucinací kdesi vězněna a vyměněna. Musel se proto zbavit nastrčených lidí. Ti předstírali, že jsou jeho blízkými. Soud včera proto rozhodoval o tom, zda zůstane Rydlo i nadále v psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích. Zůstane v léčebně. Nejpozději do dvou let se ukáže, zda byla léčba úspěšná a on bude moci opustit léčebnu.

Pokud ne, může nakonec Rydlo skončit na dlouhá léta v detenčním ústavu. Mladík byl trestně stíhán pro vraždu, ke které došlo letos 2. června v Petrovicích. Stíhání ale bylo zastaveno. Na základě znaleckých posudků obviněný nebyl v době spáchání pro nepříčetnost trestně odpovědný.

Psychicky nemocný mladík letos 2. června v prostoru prodejny ZOO Hobby v Petrovicích napadl velmi brutálně prodavačku. Nejméně 24 údery do zadní části hlavy ji zavraždil.
Všechny údery kladívkem byly vedeny zaživa. Rány byly smrtelné. V důsledku úderů došlo ke vpáčené zlomeniny lebky a rozsáhlému poškození mozku.

Bojuje s vetřelci

Rydlo zaútočil na ženu, protože si myslel, že patří k okruhu určitých nepřátel, kteří se kolem něho pohybovali. Nebyli to lidé z jeho rodiny, protože tu někdo vyměnil za jiné osoby.
Proto se rozhodl, že dva z nich zabije. V okamžiku, kdy se k tomu odhodlal, byla v Petrovicích v obchodě jenom žena.
Když jí napadl, v levé ruce měl sprej, který ji nastříkal do obličeje a v pravé ruce měl kladívko. Několikrát ženu udeřil, ta začala utíkat. Rydlo říkal kriminalistům, že na něho křičela, že je svině. V jednom okamžiku mu vzala kladívko. Porazil jí na zem, nechtěla mu kladívko dát, proto ji přišlápl levou nohou hlavu k podlaze a konečně si kladívko vzal. A bušil jím ženě do hlavy.
Rydlo při jednom z výslechů kriminalistům řekl: „Když jsem jí udělal díru do hlavy, už bylo jasné, že to nerozdejchá.“ Uvedl, že dírou v hlavě viděl mozek.

Potom ženu ukryl pod pět či šest bund, růžovým ručníkem utřel krev a čekal na muže, kterého chtěl také zabít.
K druhému vražednému útoku nedošlo jenom proto, že kromě budoucí oběti se chystal ještě předtím vstoupit do obchodu soused.
Jenže soused nebyl v okruhu lidí, kteří proti Rydlovi vytvářeli komplot. Byl nevinný. Proto odešel, protože soused by mu překážel ve vražedném útoku. Předtím ještě sebral peníze, které našel. Do pokladny v obchodě se mu nepodařilo vloupat.
Když utekl, měl představu, že zmizí v zahraničí. Rydla zadržela policie na Ústecku blízko česko – německých hranic v noci na 4. června letošního roku.

Signály nebezpečí

Znalec při dnešním jednání soudu uvedl, že mladík trpí paranoidní schizofrenií. Vlivem duševní choroby nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání pro společnost. Nebyl schopen ani své jednání ovládat.
Pobyt Rydla na svobodě je v důsledku paranoidní schizofrenie vysoce nebezpečný. Proto navrhoval další pobyt nemocného mladíka v uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny.
Uvedl, že rodina viděla signály změny v jednání mladíka již delší dobu. Kdyby rodina věnovala mladíkovi větší pozornost, mohl s pomocí psychiatrů nastupující nemoc zvládnout. Ale příbuzní se spíše mladíkovi vyhýbali, protože jeho jednání bylo nestandardní.
Určitá kritika rodiny znalcem je ale pouze hypotetickou úvahou znalce. Protože pro léčení člověka je důležitá jeho ochota se léčit, tedy uznat, že jeho chování si vyžaduje léčbu.
Nařízení léčby je možné jenom soudně, tedy vlastně až v okamžiku, kdy soud uzná, že člověk je bez léčby nebezpečný pro společnost.
Mladík byl již předtím na psychiatrickém oddělení Masarykovy nemocnice, ale tehdy ještě nebyly rozvinuty projevy paranoidní schizofrenie. Proto nemohli lékaři na toto nebezpečí reagovat.

Chci test DNA!

Předsedkyně senátu Kamila Krejcarová vydala usnesení, podle kterého bude Rydlo v ochranné léčbě psychiatrické ústavní formou.
„Nemá náhled nad svou chorobou… Na svobodě by byl pro rodinu hrozbou,“ zdůraznila Krejcarová.
Přesvědčil jí o tom i samotný Rydlo.

Z jiného světa

Po celou dobu jednání měl více méně kamenný až nepřítomný výraz. Na konci jednání, kdy dostal tzv. poslední slovo, se rozpovídal. Místo toho, aby uvedl něco k tomu, že je pro něho nutná psychiatrická léčba, zeptal se předsedkyně senátu: „Kdo provede testy DNA?“
Myslel tím, že v rámci rodiny je třeba provést test DNA, aby se potvrdilo, že jeden z členů rodiny je zcela určitě vyměněn, není jeho příbuzným. Hovořil kdysi i o tom, že příbuznému kvůli testům DNA usekne malíček.
Soudkyně upozornila Rydla, že je projednáváno, zda dále bude dále v psychiatrické léčebně. On na to uvedl: „Já vám rozumím, ale vy nerozumíte mě, já žádám o testy DNA se mnou a s ním. Pro vás je všechno v pořádku, prostě já mám haldy, nikdo pro to nic (pro vyšetření DNA – poznámka) nedělá.“

Tím Rydlo názorně ukázal, že stále zůstává v bludných představách. Ty, kdyby nebyl uzavřen v léčebně, by mohly vést k jeho dalšímu vražednému útoku vůči lidem, které potřebuje v rámci svých bludů odstranit, protože byli prý vyměněni za jeho skutečné příbuzné, kteří zmizeli a jsou někde vězněni.
Po skončení jednání chtěl i po obhájci, aby zařídil testy DNA, po kterých touží.

Autor: František Roček

19.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Linda Třesohlavá se narodila Barboře Třesohlavé z Teplic 15. srpna v 15.32 hod. v ústecké porodnici. Měřila 50 cm a vážila 3,75 kg.
10

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Banku Moneta v Klášterci nad Ohří přepali dva mladí muži v kšiltovkách a šátkem přes ústa.
6

Přepadli dvě banky, poznáváte je? Policie stále hledá pachatele

FOTO: Hasiči a policisté cvičili v Roudnici na divoké vodě

Ústecký kraj - Vesty a helmy nasadit a skok do divoké a nebezpečné vody. Pořádně náročné cvičení mají za sebou poříční policisté, hasiči a vodní záchranáři z Ústeckého kraje.

Autodrom zkrášlí tento víkend historické závodní motocykly

Most - Pěknou podívanou si návštěvníci mohou užít zadarmo. Vstupné se neplatí.

Řídila opravdu mladičká dívka? Vyšetřování nehody v Hrobu se protáhne

Teplicko - Vyšetřování úterní nehody v Hrobu na Teplicku, při které měla patnáctiletá dívka najet autem do ženy stojící na točně autobusu, jen tak neskončí.

V Mušli zahraje František Nedvěd mladší s kapelou

Teplice – Cyklus letních lázeňských koncertů v Šanovské mušli pokračuje v sobotu 19. srpna od 16.30 hodin koncertem, na kterém se posluchačům v Teplicích představí František Nedvěd mladší a kapela Hot Dog Band.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení