VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ubytovna v Chotějovicích je trnem v oku - nové informace

TEPLICE - Oprýskané omítky, okna a dveře zabedněné, neudržované prostranství okolo. V šedesátých letech minulého století to bývala „pohledná“ novostavba z cihel. Dnes je chátrající ubytovna Chotějovickým trnem v oku.

15.11.2007 1
SDÍLEJ:

Ubytovna ve SvětciFoto: Deník / Zdeněk Traxler

Původně, v letech 1966 až 1969 sloužila jako zařízení staveniště při budování Elektrárny Ledvice. V současnosti je v soukromém vlastnictví firmy Debant zastoupené Ing. Zvonimirem Debeljakem, který ji chce prodat.

Nový majitel by údajně na jejím místě nechal postavit tři okály. Což je v souladu s územním plánem obce Světec, který s demolicí ubytovny v osadě Chotějovice i pozemkem pro výstavbu nového bydlení počítá.
Místní, zastoupeni o.s. Chotějovice, by ale rádi, kdyby ubytovnu odkoupila a nechala zbourat obec. Obávají se, že nový majitel plánuje na místě ubytovny byty pro tak zvané „nepřizpůsobivé“ občany.
Světečtí zastupitelé se však takovému kroku brání. S podobným návrhem by se prý na obec mohl obrátit každý, kdo si se svým soukromým majetkem neví rady. Například i majitelé opuštěné chátrající prodejny, která byla ve Světci postavena v akci Z.
„Nabízeli nám ji za 800 tisíc,“ potvrzuje starostka Soňa Prachfeldová.
„Se zastupiteli jsme se o ubytovně v Chotějovicích radili. Jsou zásadně proti tomu, abychom kupovali objekt od soukromníka za předraženou cenu,“ konstatuje starostka. Podle ní by to přinejmenším nesvědčilo o dobrém hospodaření s obecními financemi. Dodává však, že veškerá jednání proběhla zatím pouze v neoficiální, pracovní rovině, neboť, jak zdůrazňuje, jedná se o majetek v soukromém vlastnictví.
„Pan Debeljak ubytovnu samozřejmě prodá tomu, kdo dá víc a víme, že nepůjde pod 1 milion korun. I kdybybychom ji od něj koupili, kde sehnat další peníze na demolici,“ upozorňuje Prachfeldová. Z rozpočtu, který si obec nechala zpracovat u Dolů Bílina, vyplývá, že zbourání ubytovny by Světec přišlo na 5, 8 milionů korun.
Problém je v tom, že osada Chotějovice leží v těsném sousedství Elektrárny Ledvice. Předsedkyně o.s. Chotějovice Jana Drexlerová vedení obce vytýká, že na místní nepamatovalo při rozdělování finančních kompenzací od firmy ČEZ, které Světec získal v souvislosti s výstavbou nového bloku ElE. Domnívá se, že demolice bývalé ubytovny mohla být financována právě z těchto peněz. Konkrétně ze 2 milionů korun, které „spokla“ nákladná rekonstrukce světecké fary.
„Doplácíme na to, že jsme malá osada. Nejvíc peněz jde vždycky do Světce, který je největší. Pak teprve jsou na řadě Štrbice s Úpoří a Chotějovicemi. Ve výhledovém plánu pro Chotějovice se neobjevila ani koruna a o kompenzacích se mlčí. Přitom my jsme úplně jiný svět, poznamenaný elektrárnou. Zatímco tři zbývající osady jsou součástí Českého středohoří a mají úplně jiné starosti,“ tvrdí Drexlerová.
Starostka Prachfeldová s touto kritikou hrubě nesouhlasí: „Hledáme možnosti, jak Chotějovickým pomoci, abychom je zbavili strachu. Ale myslíte, že by obyvatelé ostatních osad souhlasili s investicí několika milionů do demolice ubytovny, když nemáme vyřešenou kanalizaci nebo čističku? Na opravu fary jsme získaly i evropské dotace a dva miliony od ČEZ byly na tuto akci účelově vázané a přísně zúčtovatelné,“ zdůrazňuje starostka.
Na středu 21. listopadu svolává pracovní schůzku obecního zastupitelstva, na kterou přizve také zástupkyni o.s. Chotějovice Janu Drexlerovou.
Předmět jednání bude jediný: jak dál postupovat ve věci chátrající ubytovny v Chotějovicích.
15.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Cizinci nabízeli předražené okapy

Teplice (v bílém), podobně jako Jablonec, v přípravě opět vyhrály. V Písku porazily Táborsko 3:1.

Prověrky nabírají tempo, Teplice opět střídaly celou jedenáctku

Litvínov má Kanaďana Joshe Nichollse. Přišel posílit útok

Litvínov - Litvínovský hokejový klub v nové sezoně posílí v ofenzivě pětadvacetiletý Kanaďan Josh Nicholls. Naposledy působil v Colorado Eagles v zámořské ECHL a v německém Straubingu v DEL. V klubu podepsal roční smlouvu. K týmu by se měl připojit 24. července při zahájení trvalé přípravy na ledě.

V Bílině museli navýšit peníze na opravu pošty v sídlišti

Bílina - Náklady na rekonstrukci pošty v Bílině, která je na sídlišti Za Chlumem, budou téměř osm milionů korun.

FOTO: Nová naučná stezka skřítka Hrobčíka je plná fantazie

Hrobčice - Stezka vznikala pět let. Děti z ní budou nadšené.

Duchcov: Rychlost ve městě chtějí snížit pomocí radarů

Duchcov - Radnice v Duchově dopravní bezpečnost řeší už delší dobu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies