VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ubytovna v Chotějovicích je trnem v oku - nové informace

TEPLICE - Oprýskané omítky, okna a dveře zabedněné, neudržované prostranství okolo. V šedesátých letech minulého století to bývala „pohledná“ novostavba z cihel. Dnes je chátrající ubytovna Chotějovickým trnem v oku.

15.11.2007 1
SDÍLEJ:

Ubytovna ve SvětciFoto: Deník / Zdeněk Traxler

Původně, v letech 1966 až 1969 sloužila jako zařízení staveniště při budování Elektrárny Ledvice. V současnosti je v soukromém vlastnictví firmy Debant zastoupené Ing. Zvonimirem Debeljakem, který ji chce prodat.

Nový majitel by údajně na jejím místě nechal postavit tři okály. Což je v souladu s územním plánem obce Světec, který s demolicí ubytovny v osadě Chotějovice i pozemkem pro výstavbu nového bydlení počítá.
Místní, zastoupeni o.s. Chotějovice, by ale rádi, kdyby ubytovnu odkoupila a nechala zbourat obec. Obávají se, že nový majitel plánuje na místě ubytovny byty pro tak zvané „nepřizpůsobivé“ občany.
Světečtí zastupitelé se však takovému kroku brání. S podobným návrhem by se prý na obec mohl obrátit každý, kdo si se svým soukromým majetkem neví rady. Například i majitelé opuštěné chátrající prodejny, která byla ve Světci postavena v akci Z.
„Nabízeli nám ji za 800 tisíc,“ potvrzuje starostka Soňa Prachfeldová.
„Se zastupiteli jsme se o ubytovně v Chotějovicích radili. Jsou zásadně proti tomu, abychom kupovali objekt od soukromníka za předraženou cenu,“ konstatuje starostka. Podle ní by to přinejmenším nesvědčilo o dobrém hospodaření s obecními financemi. Dodává však, že veškerá jednání proběhla zatím pouze v neoficiální, pracovní rovině, neboť, jak zdůrazňuje, jedná se o majetek v soukromém vlastnictví.
„Pan Debeljak ubytovnu samozřejmě prodá tomu, kdo dá víc a víme, že nepůjde pod 1 milion korun. I kdybybychom ji od něj koupili, kde sehnat další peníze na demolici,“ upozorňuje Prachfeldová. Z rozpočtu, který si obec nechala zpracovat u Dolů Bílina, vyplývá, že zbourání ubytovny by Světec přišlo na 5, 8 milionů korun.
Problém je v tom, že osada Chotějovice leží v těsném sousedství Elektrárny Ledvice. Předsedkyně o.s. Chotějovice Jana Drexlerová vedení obce vytýká, že na místní nepamatovalo při rozdělování finančních kompenzací od firmy ČEZ, které Světec získal v souvislosti s výstavbou nového bloku ElE. Domnívá se, že demolice bývalé ubytovny mohla být financována právě z těchto peněz. Konkrétně ze 2 milionů korun, které „spokla“ nákladná rekonstrukce světecké fary.
„Doplácíme na to, že jsme malá osada. Nejvíc peněz jde vždycky do Světce, který je největší. Pak teprve jsou na řadě Štrbice s Úpoří a Chotějovicemi. Ve výhledovém plánu pro Chotějovice se neobjevila ani koruna a o kompenzacích se mlčí. Přitom my jsme úplně jiný svět, poznamenaný elektrárnou. Zatímco tři zbývající osady jsou součástí Českého středohoří a mají úplně jiné starosti,“ tvrdí Drexlerová.
Starostka Prachfeldová s touto kritikou hrubě nesouhlasí: „Hledáme možnosti, jak Chotějovickým pomoci, abychom je zbavili strachu. Ale myslíte, že by obyvatelé ostatních osad souhlasili s investicí několika milionů do demolice ubytovny, když nemáme vyřešenou kanalizaci nebo čističku? Na opravu fary jsme získaly i evropské dotace a dva miliony od ČEZ byly na tuto akci účelově vázané a přísně zúčtovatelné,“ zdůrazňuje starostka.
Na středu 21. listopadu svolává pracovní schůzku obecního zastupitelstva, na kterou přizve také zástupkyni o.s. Chotějovice Janu Drexlerovou.
Předmět jednání bude jediný: jak dál postupovat ve věci chátrající ubytovny v Chotějovicích.
15.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oldřichov (žluté dresy) - Mojžíř 11:0
16

FOTO: Oldřichov doma opět naděloval. Mojžíři načepoval jedenáctku

Vizualizace budoucího pomníku Julia Payera.

Odhalení busty Julia Payera bude bez autora. Jan Koblasa zemřel

Zloděj vlezl přes plot do sběrny, kde ukradl mosaz za 200 korun

Teplice - Prosetičtí policisté chytili zloděje, který ve večerních hodinách vlezl dírou v plotě na pozemek sběrného dvora, kde odcizil kabely z mosazi.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

FOTO: Vězni si mákli. Uklízeli břehy Labe

Ústecký kraj - Pobytu na čerstvém vzduchu si v sobotu do syta užili odsouzení z litoměřické vazební věznice. Ve slepém rameni řeky Labe odklízeli klestí a nepořádek z břehů.

Věčně mladý Jiří Suchý: Uvědomil jsem si, že se už blíží střední věk

Most /ROZHOVOR/ – Ačkoliv Jiřímu Suchému, všeumělci, ověnčenému řadou prestižních ocenění, bylo nedávno 86 let, je stále velmi aktivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení