"Uplácení voličů nebylo prokázáno žádným věrohodným důkazním prostředkem," řekla předsedkyně soudního senátu Markéta Lehká. Volební komise se sice drobně upočítaly, pochybení ale podle soudu nemělo vliv na přerozdělení mandátů. Volební sdružení Zdravá Krupka, které stížnost ke Krajskému soudu podalo, podle své členky Miroslavy Bačové ústavní stížnost podávat nebude.

"Domníváme se, že prohra to bude především pro občany města, až se ukáže, jak to nové zastupitelstvo bude pracovat a jestli najde vůli na té své práci něco změnit," komentovala dnes rozhodnutí soudu Bačová.

Dnešní rozhodnutí soudu naopak přivítal dosavadní starosta Krupky Milan Puchar (ODS). "Jsem rád, že to martyrium téměř po roce - bez pěti dnů - skončilo," řekl dnes ČTK s tím, že do 15 dnů musí svolat zastupitelstvo. Bude prý navrhovat co nejzazší termín, 25. října, aby byl dostatečný prostor pro koaliční vyjednávání.

Zdravá Krupka neměla ve svém návrhu na neplatnost voleb podporu žádného z dalších kandidujících uskupení. Osmnáct z 21 zvolených zastupitelů v Krupce se od ní v pátečním prohlášení distancovala, podle členů Zdravé Krupky ale pod nátlakem. Na předchozí dva pokusy o ovlivnění voleb si stěžovaly i další strany.

Řádné komunální volby loni v říjnu provázelo zřejmě nejrozsáhlejší kupčení s hlasy. Podle televizních záznamů se na parkovišti na sídlišti Horní Maršov srotilo několik desítek Romů, kterým neznámí lidé rozdávali vyplněné hlasovací lístky a vozili je do volebních místností. Soud původně volby posvětil, po úspěšné ústavní stížnosti ale změnil názor a zneplatnil je. Zneplatnění výsledků následovalo i po druhých volbách, které také provázely různé signály o kupčení.

Při třetím pokusu 10. září se objevila nahrávka, kterou disponuje nevládní organizace Transparency International; údajný organizátor kupčení na ní údajně vysvětluje figurantovi, že už mu slibovaných 300 korun za hlas dát nemůže, protože už všechny peníze rozdal. Podle nahrávky byl údajně organizátorem místostarosta Zdeněk Matouš (ČSNS 2005 a NK-Šance pro město), jehož uskupení všechny volby vyhrálo. S nakupováním hlasů bylo jeho jméno spojováno už v předchozích případech. "Ta nařčení jsou nesmyslná, nemám důvod něco takového dělat," řekl v pátek novinářům.
Důvodem, proč se Matouš drží u moci, je podle opozice to, aby mohl maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. Podle České televize koupil v roce 2005 pozemky, které pak díky změně územního plánu získaly na ceně. Tehdy prý vydělal asi 43 milionů korun. Minulý týden Matouš ČTK řekl, že na obchodech s pozemky skutečně vydělal, ale ne takovou částku, a nedostal se do střetu se zákonem. Pavel Maleček z hnutí Zdravá Krupka dnes u soud řekl, že dalším důvodem by mohla být také snaha znovu obnovit stavbu domova důchodců, kterou již dříve zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. (čtk)