„V rámci celé České republiky evidujeme na železnici celkem 242 střetů vlaků s osobami a zahynulo při nich 166 osob,“ uvedl mluvčí inspekce Zdeněk Neusar s tím, že se do této statistiky nepočítají střety přímo na železničních přejezdech. Na nich došlo – zatím odhadem – k 258 nehodám, při nichž zahynulo asi 30 osob.

Dobrou zprávou je, že se situace loni trochu zlepšila. „Ovšem stále není důvod k optimismu. Zdaleka nešlo jen o sebevraždy, kterým železnice nemůže zabránit,“ upozorňuje Neusar s tím, že k řadě tragédií došlo vinou nepozornosti nebo dokonce porušením předpisů. A tento trend pokračuje dál, i přes velkou letní bilboardovou kampaň Drážní inspekce.

Podle Neusara nejde přesně určit, kdo na kolejích více riskuje.

„Zatímco ale dospělý člověk by měl znát zákony, nebo si alespoň uvědomovat rizika hrozící na kolejích, děti častokrát smrtelnou hrozbu netuší. Proto právě na děti se snažíme apelovat co nejvíce.“

Podle Neusara je velmi důležité, aby si lidé uvědomili hrozící nebezpečí a respektovali všechna bezpečnostní pravidla. Lidé by se prý měli sami obracet na Správu železniční cesty s tím, že chtějí vybudovat nový přechod přes koleje. Týká se to zejména míst, kde lidé koleje přebíhají samovolně. Velký trest jim za to ale nehrozí – maximálně pokuta ve výši deset tisíc korun.