Podle policejního prezidia má v ČR docházet ke stagnaci kriminality. Nárůst případů ve statistikách lze vysvětlit evidováním nových trestných činů jako je řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a alkohol u řidiče.
Násilná kriminalita na severu Čech neroste, ale přesto jsme v ČR na druhém místě v počtu násilných činů – 3003 a na prvním v mravnostní kriminalitě se 309 případy.

Varující signály

Přes stagnaci trestné činnosti v ČR vzrostly letos počty krádeží v obou krajích severu Čech. Celoročně rekord v krádeži majetku drží Chomutovsko s 3775 případy.
Vysoký počet trestných činů na severu do jisté míry kompenzuje vysoká objasněnost, dosahující 55,2 % případů. Podle Jarmily Hrubešové ze severočeské policie jde o nejvyšší objasněnost trestné činnosti v rámci ČR.
„Objasnění případu je dobrý signál, ale lidé oceňují především, že k trestnému činu nedojde. Proto ve výzkumech a anketách nejvíce, co občané po policii chtějí, je, aby viděli policisty v ulicích,“ uvedl severočeský policejní psycholog Josef Kovářík.

Sociální napětí

Podle politologa Zdeňka Zbořila je nárůst drobných krádeží a krádeží vloupáním na severu Čech, a zvláště v Ústeckém kraji, signálem sociálního napětí. Toho se obává i ústecký hejtman Jiří Šulc. Dokonce varoval dopisem ministra vnitra Ivana Langera, že může dojít v souvislosti s lednovým omezením sociálních dávek k sociálním bouřím.

Zbořil se domnívá, že kriminalita může z tohoto důvodu vzrůst v republice především na Ostravsku a Ústecku.
„Určité srovnání je možné se Slovenskem z doby tamního snížení sociálních dávek. Tehdy došlo ke krátkodobým nepokojům v některých chudinských ghettech. Jasněji bude příští rok po prvních třech měsících, kdy se budou lidé adaptovat na nižší sociální dávky a budou se učit, jak je dále zneužívat. Nové situaci se přizpůsobí i šedá ekonomika. To vše se projeví i v počtu trestných činů,“ uvedl Zbořil.

Kriminalita je nejvyšší na Chomutovsku a Teplicku, následuje Ústí a Most. Nejvíce násilných trestných činů evidují policisté stejně jako loni v Teplicích.
„V průmyslových okresech je větší migrace obyvatelstva. Pokud poroste kriminalita v těchto okresech kvůli omezení sociálních dávek, bude to signál, že v těchto regionech ještě nedošlo ke stabilizaci osídlení a problémy budou přetrvávat,“ dodal Zbořil.