Na ostrov Hašima (říká se mu také Gunkadžima) dojedete lodí asi za 45 minut z města Nagasaki, ležícího na nejjižnějším hlavním japonském ostrově Kjúšú. Když zde bylo začátkem 19. století objeveno uhlí, ostrov se dočkal mohutné stavební činnosti a osídlení.

Nástup vězňů. Dva v popředí podpírají svého druha. Kdyby se totiž neudržel na nohou, byl by nejspíše dozorci popraven.
V koncentráku Buchenwald mohli vězni do nevěstince. I tak šlo o peklo na zemi

„Byly zde postaveny velké obytné a průmyslové budovy i vysoké hradby proti mořským vlnám,“ uvedl web Japan Guide. A tak se stalo, že na ploše dlouhé 480 metrů a široké 160 metrů pobývalo najednou přes pět tisíc lidí. „Což představuje nejvyšší hustotu osídlení v historii zaznamenanou na celém světě,“ konstatuje Japan Guide.

Práce zde byla opravdu těžká. Reportérovi listu The Guardian o tom vyprávěl Tomoji Kobata. „Byl jsem jedním z místních krtků, jak jsme byli také nazýváni, a těžil jsem uhlí. Pak jsem je pomáhal rozbíjet, aby mohlo být odvezeno z ostrova. Byla to velmi náročná práce, takže jsem veškerý svůj volný čas trávil spánkem,“ sdělil listu, který jeho vzpomínky zveřejnil i na svém webu.

Podívejte se, jak to vypadá na ostrově, kde se natáčela i Bondovka Skyfall:

Zdroj: Youtube

V dubnu 1974 byl důl uzavřen, protože se těžba uhlí už nevyplácela, a obyvatelé ostrova museli místo opustit. Vše, co zde vybudovali, tak zůstalo napospas přírodě a běsnění tajfunů.

„Obytné domy i těžební zařízení byly bez průběžných oprav brzy notně poničeny, což dalo ostrovu děsivou a strašidelnou atmosféru,“ přibližuje Japan Guide.

Temná minulost

Na ostrov, který je nazýván také Gunkadžima – v překladu Ostrov bitevních lodí, byl zároveň zakázán vstup. O jeho návštěvu však měli velký zájem nejen bývalí pracovníci a jejich rodiny, ale i další lidé, a proto se před necelými 15 lety tehdejší majitel, společnost Mitshubishi, rozhodl, že ostrov zpřístupní. Návštěvníci si místo mohou prohlédnout ze tří vyhlídkových plošin.

Budování střešní zahrady na ostrově:

A je tu ještě jedna zajímavost. Na ostrově se natáčelo několik scén použitých ve filmové bondovce Skyfall z roku 2012.

Přímo k budovám se jít nesmí. Představují smrtelné nebezpečí, protože hrozí jejich zřícení. Tísnivou atmosféru ještě násobí temná minulost ostrova. Od 30. let minulého století až do konce II. světové války na něm japonská vláda a armáda věznily korejské civilisty a čínské válečné zajatce. „Kvůli nebezpečné práci, podvýživě a vyčerpání jich zde více než tisíc zahynulo,“ připomenul web Discover Nagasaki.