6. 3. 2024 je to už 5 let od slavnostního otevření nového zimního stadiónu ve sportovním areálu SPORTARÉNY Teplice, příspěvkové organizace města.

Trocha historie

Teplice již jeden krásný zimní stadión měly. Byl postaven v roce 1976 s kapacitou 6 tisíc sedících diváků a opravdu byl v té době nadčasový. Kromě jiného ho využíval Hockey Club Stadion Teplice, který byl založen v roce 1945.

V prvních letech existence byl často využíván reprezentačními družstvy. Často zde byly pořádány koncerty, lední revue atd.

Mužstvo zde hrálo 2. ligu, kterou v roce 2007 prodaly Teplice do Litoměřic, přesněji její licenci. V tomto roce i klub zaniká. Poslední zbytky teplických hokejových družstev se přestěhovaly do Bíliny. V roce 2011 se poprvé propadla část střechy. Později ho poslední majitel nechává zbourat celý.

Historie tohoto zimního stánku, který nám záviděli i z extraligových měst skončila opravdu smutně na základě špatného hospodaření všech provozovatelů – majitelů. Byly to začátky 90. let, kdy si někteří mysleli, jak jednoduché je provozovat takovýto ekonomicky náročný kolos.

Škoda, že si ho tenkrát nenechalo město a samo ho neprovozovalo.

Nová éra

V říjnu 2017 začala výstavba nového zimního stadiónu, který má navazovat na víceúčelovou sportovní halu s hotelem, wellness a fitness centra, restaurací atd. na Stínadlech.

Za 1,5 roku postavila firma Syner moderní zimní stánek na základě architektonické studie Ing. Petra Sedláčka. Stadión je menší, s rozměry 56 x 26 m a s kapacitou 450 sedících a 300 stojících diváků, s 10 šatnami a moderní sportovní ubytovnou pro 30 sportovců v sedmi pokojích. Stadión získal cenu Stavba roku 2019. Stál cca 230 miliónů.

Sportovní stánek je plně využíván hokejovým klubem HC Huskies Teplice, působí zde Krasobruslení Teplice, své časy zde má vymezené teplická veřejnost (4x týdně veřejné bruslení), využíván je školami MŠ, ZŠ i SŠ a „hobíky“. Provoz začíná denně od cca 7.00 a končí kolem 23.00.

Díky nejmodernější nejen chladící technice nám spousty provozovatelů podobných zimních stadiónů závidí ekonomickou náročnost provozu, která je opravdu na nejnižší úrovni ve srovnání s ostatními.

Během 5 let proběhlo na zimním stadiónu již několik velmi zajímavých sportovních akcí, převážně hokejových. Od přátelských mezinárodních utkáních (Česko – Finsko), mezinárodních turnajů (Česko, Japonsko, Švýcarsko – ženy), kempů národních týmů až po Evropský pohár kadetů v judu, krasobruslařských závodů a mezinárodních krasobruslařských kempů atd.

Zimní stadión se stal součástí SPORTARÉNY Teplice, kde vzniklo opravdu vrcholové zázemí pro kempy a soustředění všech věkových kategorií. Celková kapacita hotelu a ubytovny je 78 lůžek. 3 měsíce v roce je tento sportovní areál, včetně zimního stadiónu, plně obsazen mladými sportovci při jejich přípravných kempech atd.

Majitelem areálu je město Teplice a díky jeho finanční podpoře a příspěvkové organizaci, která jej provozuje, je tento areál opravdu ve výborné kondici a na skvělé úrovni zázemím a i jeho nabídky ke sportování, ubytování, stravování, rehabilitaci atd.

Věříme, že tento nový zimní stadión bude mít úplně jinou historii, než „chudák“ starý zimní stadión a bude dlouho sloužit nejen všem Tepličákům.

23. - 24. 3. budou oslavy převážně v režii HC Huskies Teplice a Krasobruslení Teplice, kdy budou probíhat hokejové turnaje, ukázky krasobruslařských dovedností členů klubu, setkáváním a přátelských utkáních staré gardy, odchovanců HC Stadión TEPLICE, významných osobností atd.

Obě veřejná bruslení (sobota a neděle) budou zdarma.

Bližší program bude na stránkách SPORTARÉNY Teplice a HC Huskies Teplice, včetně facebookových stránek.

Napsal: Pavel Tetřev