Za deaktivaci časované bomby a odminování letiště na konci 2. světové války (v té době mu bylo 13 let) obdržel společně s otcem od prezidenta Beneše vyznamenání Československý válečný kříž a v roce 2021 převzal od prezidenta Zemana medaili Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Po válce vystudoval Emil Šneberg reálné gymnázium a přihlásil se do armády. Po absolvování Vojenské letecké akademie v Hradci Králové byl přidělen jako pilot k 15. stíhacímu sboru v Praze. Poté působil v Bratislavě a po ukončení aktivní kariéry se stal náčelníkem štábu letecké armády v Praze.

I dnes v pokročilém věku je pan Šneberg stále aktivní. Velký podíl má na tom to, že od 5 let se aktivně věnoval cvičení v Sokole a hodně sportoval. Velice se zajímá o společenské dění. V současné době žije v teplické části Prosetice.

Kladrubská jízda s Divadlem V Pytli.
FOTO: Kladrubská jízda s Divadlem V Pytli, kapličku rozsvítili andělé

Pan Šneberg se s žáky podělil o své vzpomínky na dobu, kdy mu bylo tolik, jako jeho posluchačům. Se svým otcem, bývalým válečným pilotem, vyrůstal poblíž ruzyňského letiště a tam také prožil válečná léta i konec války. Působivě vyprávěl o tom, co vše v té době jako chlapec prožíval a jak vnímal válečné události, o kterých se žáci učí z učebnic. Doplňoval je o velmi zajímavé detaily a postřehy očitého svědka, které se v učebnicích ani v historických knihách nedočteme. Pan Šneberg s sebou také přinesl mnoho zajímavých historických materiálů, fotografií a novinových článků a téměř dvě hodiny trpělivě odpovídal na dlouhý proud otázek, které mu žáci pokládali. Setkání bylo hodnotným doplněním výuky dějepisu a pro největší zájemce o historické události novodobých dějin z řad žáků nebylo setkáním posledním.

Radka Marešová, Marcela Prokůpková
ZŠ s RVIVT, Teplice, Plynárenská 2953