I při jinak špatných sněhových podmínkách byl Boží Dar věrný svému jménu a přeci jen malým, vlastně už trochu větším, lyžařům umožnil alespoň tři dny si v bílé stopě běžek užít. V průběhu výcviku došlo sice v reakci na šíření koronaviru k uzavření škol, parta 8 žáků a 4 pedagogů si ale mohla, oddělena od civilizace, svůj lyžařský výcvik dokončit.

            Stejně jako v několika posledních letech se výcvik uskutečnil na již zmíněném Božím Daru, v penzionu Zita. „Je to ideální výchozí místo pro výuku základů běžeckého lyžování a navíc tu výborně vaří a starají se o nás,“ říká Ivan Růžička, ředitel školy a zároveň jeden z doprovázejících pedagogů. „Využili jsme možná posledních sněhových podmínek, umožňujících běžky použít.“ Po oblevě už jen při procházkách hledali zbytky sněhu a jeden den zaměnili pevné skupenství vody za skupenství kapalné a užívali si ji v jáchymovském plaveckém bazénu.

            Dosavadní zkušenosti účastníků s tímto sportem byly různé, jeden z nich tu ale měl lyžařskou premiéru a nyní už se na běžkách pohybuje bezmála suverénně. Běžecké lyžování má v Arkadii dlouhou tradici a v minulosti při Zimních hrách Hnutí speciálních olympiád docílili účastníci z Arkadie mnoha úspěchů. Škoda, že sněhové podmínky v blízkosti Teplic jsou zimu od zimy horší a klimatické změny tak tomuto zdraví prospěšnému sportu nesvědčí.

Josef Hon