Poslední červencový víkend dorazí do Bíliny jedenáct řezbářů, které tam pozval spolek Pohádkový les Bílina. Ten se stará o jednu z nejzajímavějších atrakcí města, kterou je les plný pohádkových postaviček.  Podle organizátora Tomáše Nepomuckého by letos mohlo přibýt kolem dvacet nových. „Některé už řezbáři přivezou hotové, některé vzniknou na místě. Nedávno jsme instalovali Maxipsa Fíka v životní velikosti a teď mu přibude Ája. Tesat se bude také vodník z ladovských pohádek, Včelí medvídci i s Pučmelounem, včelka Mája a Vilík, krokodýl a pár trpaslíků,“ říká Tomáš Nepomucký. „Některé sochy umístíme i jinde v Bílině, nejen do Pohádkového lesa. Například vodník se usadí u rybníka. Chceme, aby se lidé se sochami potkávali i na dalších místech v okolí,“ dodává Nepomucký. 

Na práci řezbářů se mohou lidé přijít kdykoliv podívat. Hlavní zábavný program se odehraje v sobotu 30. července od 9 do 18 hodin a Pohádkový les ho připravuje ve spolupráci s KC Bílina. Pro děti budou nachystané soutěže s tématem indiánského léta, nafukovací skákací atrakce či malování na obličej. O zábavu se postará Panoptikum Maxe Fische s pouličním divadlem. Novinkou letošního plenéru bude speedcarving nebo-li soutěž řezbářů v rychlořezbě, která začíná ve 13 hodin. Od půl třetí pak bude probíhat dražba soch. Návštěvníky čekají také zajímavé gastronomické zážitky s netradičním občerstvením včetně domácí kopečkové zmrzliny Porta Bohemica, kavárny na ulici a molekulární mixologie.

S financováním řezbářského plenéru pomohly jako tradičně Severočeské doly a skupina ČEZ, stejně jako město Bílina. Vstup na akci je zdarma, ale návštěvníci mohou přispět dobrovolným příspěvkem za rozvoj Pohádkového lesa. Ten má v současnosti přes sedm desítek nejrůznějších večerníčkových a pohádkových postav. Patří mezi velice oblíbená výletní místa pro rodiny s dětmi. (luk)