Běžecké přebory českých celníků jsou od roku 2001 pravidelně zařazovány dokalendáře Evropské celní sportovní asociace (ECSA), která oslavila loni 30 let od svého vzniku. Mohou se tak opět pyšnit bohatou mezinárodní účastí.

Do teplického hotelu Panorama dorazí téměř stovka běžců. Kromě zástupců krajských celních úřadů a generálního ředitelství cel reprezentujících českou celní správu se běžeckých závodů zúčastní 46 zahraničních kolegů-celníků z 11 evropských zemí (Anglie, Irska, Belgie, Dánska, Norska, Finska, Švédska, Německa, Polska Slovenska a Itálie.

Páteční podvečer absolvují běžci na rozehřátí trať dlouhou 1 600 metrů, tedy Celnickou míli. Hlavní běžecký závod na 10 kilometrů nazvaný „Krušnohorská desítka“ odstartuje v sobotu v 10:30 hodin. Běžecké klání uzavře tzv. Vyřazovací závod, naplánovaný na sobotní odpoledne. Loni se českým celníkům dařilo. Ve všech třech běžeckých disciplínách si doběhli pro stříbro. Jak se v silné konkurenci zahraničních kolegů povede českým celníkůmletos, bude jasné už o víkendu.

Jiří Nejedlý