Dubská ulice v centru Teplic jako válečná zóna v Jugoslávii ve filmu Harrisonovy květy. Sousední Hornická ulice romské ghetto v Nahotě na prodej. Jižní část Duchcova přeměněná jako bulharské město v akčním seriálu Missing. Ulice v Bílině v kriminálce Sever. Po Zámeckém náměstí v Teplicích prohánějící se závodní stroje v černobílém filmu Dědeček automobil. Odstřel starých domů v Trnovanech na plátně ve scénáři pro drama Havárie. Ve filmových databázích lze najít padesátku míst, kde se v rámci teplického okresu v minulosti natáčely záběry do filmů, seriálů a pohádek.

Historicky úplně největší komparz potřebovali filmaři v roce 2004 pro natáčení scén do filmu Zrození růžového pantera. Najatí lidé z Teplicka na dva dny zcela zaplnili ochozy teplického stadionu Na Stínadlech. Režisér Shawn Levy je potřeboval fanoušky při mezinárodním zápase. Do ochozů zasedlo až deset tisíc komparsistů. Světové fotbalisty na trávníku ztvárnili hráči z místních klubů.

Ať už to bylo při natáčení filmu Černé Velikonoce, nebo slavného a herecky dobře obsazeného amerického filmu Harrisonovy květy. Dubská ulice, která byla dříve považovaná za romskou čtvrť, a domy nevypadaly příliš vábně, posloužila filmařům několikrát. Přeměna teplické ulice na válečnou zónu nevyžadovala ani příliš úprav.

Co se v Teplicích pro slavný film Harrisonovy květy celý týden natáčelo? Podle scénáře filmu se uznávaný fotoreportér Harrison Llyod chce rozloučit s nebezpečným povoláním válečného zpravodaje, aby se konečně mohl věnovat svým dětem a manželce Sarah (Andie MacDowell). Jaho ambiciózní mladý kolega ho ovšem přemluví, aby s ním naposledy vyrazil zachytit pravdivou tvář války, která právě vypukla v Jugoslávii. Když pak ale dorazí zpráva o Harrisonově tragické smrti, neváhá Sarah ani minutu a vydává se s několika Harrisonovými kolegy do pekla jugoslávské války pátrat po manželovo osudu. A právě scény z jugoslávské pohromy se točily v Dubské a k ním přilehlé Hornické ulici. Tanky výbuchy, požáry. Poničené fasády, všude na zemi rozházené dlažební kostky.


Kdo by ze starší generace a milovníků černobílého filmu neznal klasiku Dědeček automobil. Ve filmové branži tento projekt proslavil lázeňské Teplice, které se v té době objevily na filmových plátnech možná zcela poprvé. Slavná filmová scéna startu závodu je ze Zámeckého náměstí. I další okénka filmového pásku pak obsadily teplické ulice. Film pochází z roku 1956. A záběry z lázeňské části Teplic zabírají v téměř pětinu času.

Duchcov

Nápisy v azbuce na domech a desítky herců v bulharských policejních uniformách. Tak to zase vypadalo v jižní části Duchcova. Právě tzv. Jižák si v roce 2011 vybrali američtí filmaři k natáčení scén k akčnímu seriálu Missing. Duchcov si štáb televize ABC vybral kvůli tomu, že jim město připomínalo Bulharsko. Natáčení probíhalo zejména v Bílinské ulici u sklárny.

Krupka

Na režiséra Jiřího Menzela vzpomínají lidé v Krupce na Teplicku. A to v souvislosti s jeho filmem Obsluhoval jsem anglického krále, neboť právě na úpatí Krušných hor Menzlův štáb v květnu 2006 natáčel závěrečné scény. Slavného režiséra tu na filmových místech v lesích Horní Krupky dokonce připomíná keška.

Kostomlaty pod Milešovkou

Loupežníkům z pohádky Nejkrásnější hádanka vytvořil Zdeněk Troška sídlo na hradě v Kostomlatech. Proč zrovna tam? „Jednou jsem projížděl okolo a hrad zrovna osvítil měsíc. Okamžitě jsem si toto místo vryl do paměti. Když jsem pak přijel přímo mezi hradby, byl jsem přesvědčený, že to je právě pravé místo pro loupežníky,“ komentuje režisér výběr lokace. Pro natáčení na hradě Kostomlaty si filmaři prostředí museli trochu upravit k obrazu svému, ale základní vzhled ponechali, včetně věže. (tx, pem)