Několik týdnů trvající inverze podnítila řadu obyvatel k účasti na tomto setkání, o němž informovaly ilegálně vyvěšené plakáty šestnáctiletého učně Zbyška Jindry a jeho přítele Jindřicha Uhlíře. Na náměstí se toho dne odpoledne u kašny sešlo několik stovek lidí. Přesný údaj není znám, ale uvádějí se čísla mezi 400 – 800 účastníky. Setkání přerostlo v první ze tří nepovolených demonstrací upozorňující na stále se zhoršující ekologickou situaci v regionu. Bezpečnostní složky byly zaskočeny a tak se také povedlo po rozpačitém začátku demonstrace rozhýbat dav k prvnímu pochodu městem. Demonstrující se vydali do Masarykovy ulice, následně zahnuli do Husitské ulice a prošli kolem budovy Okresního národního výboru a dále ulicí 28. října k budově Okresního výboru Komunistické strany Československa (chátrající objekt za dnešním OC Galerie) a dále na Zámecké náměstí, kde se zbytek demonstrujících rozešel. Demonstraci provázelo skandování hesel jako „Chceme čistý vzduch! Nechte nás dýchat! Chceme zdravé děti!“.

Rovněž zde padly návrhy na opakování akce hned druhý den, tedy 12. listopadu od 16 hodin opět na dnešním Benešově náměstí.Pokud byste měli osobní vzpomínky či doklady a fotografie k dané době a demonstracím, oceníme, pokud byste se s nimi chtěli s námi podělit, ať již poskytnutím výpovědi, kopie či originálů k zařazení do sbírek muzea. V takovém případě nás neváhejte kontaktovat na tel.: 412 359 021, popř. na emailové adrese: zajic@muzeum-teplice.cz.

Jindřich Zajíc, kurátor sbírky novodobých dějin Regionálního mueza Teplice

Ekologické demonstrace byly tehdy předvojem sametové revoluce, která začala o pár dnů později v Praze a znamenala pád komunistů a převrat v tehdejším Československu.

Děkujeme za příspěvek. Fotografie a texty můžete posílat na e-mail teplicky@denik.cz. Rádi je uveřejníme v rubrice Čtenář reportér na webu i v novinách.