Květoslav Rezekvítek je světoznámá kapacita v botanice, také velký cestovatel a dobrodruh. Celý svůj život prakticky zasvětil botanice. Právě přiletěl ze Severní Ameriky, kde se muchničky staly opravdu vážnou hrozbou. Tato ohavná stvoření tam již mají na svědomí bezpočet lidských životů a zdá se, že je v jejich dalších útocích nic nezastaví… to se ale velmi pletou, protože Kvěťa boj s nimi jen tak nevzdá!

Tolik úvod do nově spuštěné hry, ve které se hráči zábavnou formou seznámí s venkovní expozicí Botanické zahrady Teplice. Stačí mít pouze k dispozici chytrý telefon, v něm staženou bezplatnou aplikaci GEOFUN a hru s názvem „Bzzzzzzzz“. Aplikaci s hrou je možné stáhnout také přímo v botanické zahradě, přes QR kód nebo odkaz qr.geofun.cz/565.

Ředitel botanické zahrady Petr Šíla k nové hře dodává: „Věříme, že tento počin uvítají zejména školy a rodiny s dětmi a hra jim umožní seznámit se s různými rostlinami v naší expozici zábavnou a interaktivní formou. Hra navíc využívá populární technologii rozšířené reality.

Hru je možné odehrát kdykoliv během otevírací doby botanické zahrady. Je dobré si na ni vyčlenit alespoň 1 hodinu času. V rámci hry budou návštěvníci plnit různé zábavné úkoly a kvízy, aby ve svém poslání uspěli a pomohli Kvěťovi zachránit celý svět!

Botanická zahrada v Teplicích. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Zdeněk Traxler

GEOFUN vychází z populárního geocachingu. Hry v něm přináší unikátní příběhy, jejichž součástí se stávají samotní hráči, a poznávání je tak pro ně mnohem zábavnější a přináší mnoho zážitků.

Princip hry spočívá ve využití chytrých telefonů (smartphones) se systémy iOS nebo Android, které umožňují lokalizaci. Díky GPS modulu telefon přesně ví, kde se nacházíte, a podle toho reaguje, komunikuje a uděluje úkoly. Kromě toho tak měří čas, umí nahrávat i pouštět video, zobrazovat fotografie, komunikovat s vámi hlasově, hodnotit vaše odpovědi na různé otázky, zvládá rozšířenou realitu a ještě mnoho dalšího.

 Kouzlo GEOFUNu tkví v tom, že hráč neví, jaké úkoly ho čekají, dokud nedorazí na určené místo začátku geosrandy. Předem zjistí pouze stručný popis geosrandy a faktory náročnosti, které jsou čtyři - fyzický, mentální, trapnosti a zábavy.

 Plnění úkolů sleduje a kontroluje samotná mobilní aplikace prostřednictvím technických možností (senzorů), které chytrý telefon má k dispozici. Hráči pak dostávají tzv. geonky (body) podle úspěšnosti plnění úkolů. Hráč získává geonky do celkového skóre a má možnost hrát o různé ceny v aktuálně probíhajících soutěžích.