Burza minerálů a fosilií je pořádána Bílinskou přírodovědnou společností ve spolupráci s Gymnáziem Teplice. Hlavním organizátorem je autor řady odborných publikací, geolog Dolů Bílina a nadšený sběratel neživé krásy pan Zdeněk Dvořák. Na akci se scházejí sběratelé z celé republiky, aby předvedli své nálezy. Ty si návštěvníci budou moci nejen prohlížet, ale také koupit. A to často za zlomek ceny, než jakou nabízejí obchody. Také zde bude fungovat mineralogická poradna, takže pokud máte doma nějaký „drahokam“ a nejste si jisti, co to je, přineste ho.

Prohlídky areálu školy zajistí studenti gymnázia. Ti budou návštěvníky provázet po celém areálu. Ukážou jim chodby plné vystavených sbírkových předmětů, aulu, nahlédnout mohou do laboratoří, do učeben. V budově B si sami návštěvníci mohou vyzkoušet fyzikální experimenty – třeba pohled do nekonečna či galvanický článek, řešit mohou hlavolamy a podivovat se optickým klamům. Vše jim mohou žáci školy okomentovat a vysvětlit – včetně základních dat o historii i současnosti školy a jejích tří budov.

Biopark GT, který je vlastně zoologickou zahradou, je nachystán k předvedení více než sta druhů zvířat. Největším chovaným zvířetem je lama alpaka následovaná australským pštrosem emu a klokanem rudokrkým. Obzvláště bohatě jsou zastoupeni plazi. Zaujme krokodýl čelnatý či velká želva kajmanka dravá, Z hadů jsou největší hroznýš královský a anakonda žlutá. Symbolem bioparku je sovice sněžní, ale zajímavými ptáky jsou také krkavci, zoborožci, turaka či papoušci. Nejdéle se návštěvníci obvykle zdrží u surikat. Mezi šelmy patří rovněž skunk pruhovaný. A nejnovějším přírůstkem Bioparku GT je velký hlodavec hutie kubánská. Přijďte se na ni podívat.

Akva-tera trhy jsou na gymnáziu pořádány tradičně poslední sobotu v měsíci a ta na svatého Václava nebude výjimkou. Přijdou chovatelé domácích mazlíčků – rybek, obojživelníků, ptáků, měkkýšů, hmyzu… Koupit si od nich můžete nejen živočichy, ale i vodní rostliny či pomůcky pro chov a hlavně spoustu různého krmení. Toto setkání proběhne v budově C v dopoledních hodinách.

V Beuronské kapli se již chýlí k závěru výstava obrazů Kristiána Jurky. Jde o celou sérii krajinomaleb z okresu Teplice a rozhodně stojí za zhlédnutí. A když už budete v kapli, jistě nenecháte bez povšimnutí její stěny a strop. Jde o unikátní a čerstvě zrestaurovanou výmalbu v beuronském stylu. Více se dozvíte od průvodce. Sobotní program na Gymnáziu Teplice začíná v 9:00 ráno a končí ve 14:00. Vstupné činí 20 korun za dítě a 40 za dospělého. Vchází se hlavním vchodem do budovy A z ulice Čs. dobrovolců. Gymnázium se těší na vaši návštěvu.

Zdeněk Bergman