Letošní zájemci z řad samospráv pak mají možnost ucházet se o grant do konce měsíce března. Od roku 2013, kdy Nadace ČEZ poprvé vyhlásila grant Oranžový přechod, bylo v celé České republice podpořeno 151 projektů za 22,7 milionu korun. Počet projektů ovšem neodpovídá počtu Oranžových přechodů, neboť v některých městech či obcích se jich podařilo v rámci jednoho projektu vybudovat dva i více, jako právě například v Kadani na Chomutovsku či Postoloprtech na Lounsku. Některá města také úspěšně žádají o grant s odstupem let opakovaně. Opět se mezi ně řadí Kadaň, ale i Teplice nebo Louny.

Cesta k osvětlení přechodů pomocí Nadace ČEZ začala na jaře 2013, kdy dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím nadace finanční prostředky na realizaci osvětlení. Do hlasování se tehdy zapojilo přes 100 tisíc lidí a   osvětleno bylo 35 přechodů.

 „Tento nebývalý ohlas nás jen utvrdil v tom, že první grantové řízení Oranžový přechod mělo smysl a že ho bude mít i do budoucna. V současné době ovšem již případně s odborníky z řad dopravní policie a BESIP vše konzultují přímo jednotlivé samosprávy a samy si tak určují nejnebezpečnější místa pro přecházení komunikací ve svých městech či obcích. Jak současný počet podpořených projektů dokazuje, nebezpečných a nedostatečně osvětlených přechodů je bohužel v České republice stále hodně. Jsme proto rádi, že můžeme pomoci s jejich nasvícením,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Ota Schnepp