„Okolí Ústí mám hrozně rád a líbí se mi mnohem víc než třeba obecně oblíbená místa jako jsou Krkonoše nebo Šumava a to nejen kvůli paraglidingu. Máme to tu unikátní v tom, že je zde nejvíce startovišť v celém Česku a jsou z nich pravidelně uskutečňovány rekordní lety. Často mě kontaktují piloti z různých částí světa a ptají se, kde ty krásná místa z videí na Youtube jsou. Na start jedu z města vždy jen pár minut,“ říká Karel Filip, který pracuje coby lékař na patologickém oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Původem je z Proboštova. „V roce 2018 jsem dokončil lékařskou fakultu v Praze a přestěhoval se do Ústí,“ vysvětlil.

Podzimní Teplice.
PODÍVEJTE SE: Podzimní toulání Teplicemi je plné barev a nostalgie

Létání je pro něho radost. Zažil při něm ale už i horké chvilky, a to když se ztratil na několik minut v mraku. „Při každém letu musím být člověk ostražitý, padák se nedá uprostřed letu zastavit. Stresujícím situacím se lze velmi dobře vyhnout opatrností a volbou vhodného počasí. Tento rok jsem měl velmi nepříjemné pocity, když jsem na 5 minut zmizel v mraku. Je to zvláštní pocit dezorientace, jako jet autem v husté mlze v tom rozdílu, že pod sebou máte zase jen mlhu a netušíte kde je nahoře a kde dole, kam letíte. Nakonec se mi podařilo podle GPS v telefonu letět jedním směrem a vyletět ven. Byla to moje pilotní chyba, protože jsem nedodržel dostatečný odstup a stoupavý proud pod mrakem mě nasál dovnitř. Ale ten pocit míjet v bezpečné vzdálenosti chuchvalce mraku a cítit chlad z něj je úžasný,“ dodal.

Ve stopách filmařů za příběhem Harry Pottera. Ve filmech si zahrálo i nádraží King Cross s legendárním nástupištěm 9 3/4.
FOTO: Dvacet let s filmy o Harry Potterovi. Podívejte se na známá filmová místa

Za náročné považuje přistání na malý prostor. „Tím, že nemáme žádný pohon a vzduch může být živější (klesá i stoupá), musí mít člověk dobrý odhad a druhou šanci na pohodlné přistání už nedostane. Ale i přistání lze dobře natrénovat a hlavně je důležité být v klidu,“ uvedl Karel Filip. 

Zdroj: Youtube

Na videu můžete vidět, jak přistál na střeše domu u řeky Labe

Nedávno se proletěl nad podzimní Brnou u Ústí nad Labem, snímky jsou dechberoucí. Létat lze i v zimě, jediný nepřítel je špatné počasí. „Sezóna pro paragliding nikdy nekončí, létáme celý rok. Každé roční období je svým specifickým charakterem nádherné a obzvláště naše terény v Ústí nad údolím Labe (např. startoviště nad Vaňovem nebo Brnou). Vrchol sezóny je ale léto, kdy lze uskutečnit i několika hodinové přelety i přes sto kilometrů dlouhé. V létě startujeme v péřových bundách i když je na zemi 30° C, ve výšce je pak ale příjemně. V zimě létáme i když je třeba -10°C. Člověk se musí jen poctivě obléknout, někteří piloti si dávají do rukavic vyhřívané polštářky. Ruce jsou při řízení obvykle v úrovni hlavy a tak je na ně největší zima. Létáme průměrně alespoň jednou týdně, pokaždé když to jde a okolnosti (rodina, práce) to dovolí. Je to pro mě stejné jako jezdit na kole nebo běhat. Uzemní nás jen deštivé počasí, silný vítr, bouřky anebo mlhy,“ sdělil.

Paragliding je letecký sport, při kterém se startuje z kopce rozběhem, nebo z roviny pomocí vlečného zařízení. Provozuje se za pomocí padákového kluzáku. Zkušený pilot může plachtit díky využití stoupavých vzdušných proudů. Stoupavé proudy mohou být "mechanické", když se proud vzduchu zdvihá o terénní překážku (svahování), nebo termické, když vzduch ohřátý od zemského povrchu stoupá vzhůru (termika).

Zdroj: Youtube

Za snímky děkujeme Karlu Filipovi. Fotografie a texty můžete posílat na e-mail ustecky@denik.cz. Rádi je uveřejníme v rubrice Čtenář reportér na webu i v novinách.

Martin Mudroch