„Pilotování dronů se v posledních letech stalo trendem. Nejvyšší nárůst poptávky byl v roce 2020, kdy se prodeje dronů meziročně zvýšily pětinásobně. A změnila se také skladba uživatelů. Zatímco ještě před třemi lety si drony pořizovali lidé s odbornými zkušenostmi, poslední dva roky drony pronikly do nižší cenové hladiny a kupují je i lidé bez zkušeností. Tato změna se promítla do uživatelského chování a následně i do statistik nehodovosti při jejich pilotování,“ řekla Eva Kočicová, mluvčí Datartu, který se stal partnerem kampaně.

„Čísla z našich lokálních servisů ukazují, že zhruba dvacet pět až třicet procent reklamací se zamítá, neboť se jedná o chybu pilota a poškození tudíž nespadá do záruky,“ doplňuje Věnek Herynk, DJI specialista. Navíc si velká část veřejnosti a majitelů dronů stále myslí, že se na ně povinná registrace nevztahuje, protože vlastní dron s váhou do 250 gramů. Podle nové legislativy však platí povinnost registrace i pro provozovatele a piloty dronů lehčích než 250 gramů, pokud na sobě mají kameru.

Zabijačka na statku zemědělce Josefa Kuky v Žalanech na Teplicku. Psal se rok 1995.
RETRO zabijačka v Žalanech: Čuník, guláš, škvarky, štamprlička a dobrá nálada

Užitečný pomocníkem pro majitele dronů jsou aplikace Dronald a DronView. „Aplikace DronView slouží pro předletovou přípravu a plánování letů. Data a informace jsou garantované, aktualizované v reálném čase a zobrazují aktuální podmínky a případná omezení vzdušného prostoru, jako tomu bylo například na Hodonínsku a Břeclavsku po zasažení tornádem. Tyto letové oblasti se staly zakázanou zónou pro veřejnost a lety byly umožněny pouze dronům záchranných a bezpečnostních složek,“ vysvětluje Radek Hodač, vedoucí kanceláře integrace bezpilotních systémů ŘLP ČR a dodává, že aplikace Dronald, která vznikla ve spolupráci se společností Dronetag, poskytuje informace o základních pravidlech pro konkrétní typ dronu a plánovaný let.

„Drony se sice staly trendem a novodobým koníčkem, přesto je potřeba mít na paměti, že nerespektování pravidel a omezení vzdušného prostoru má nepříjemné následky a značně ohrožuje bezpečnost. Proto apelujeme na piloty, aby využívali aplikaci DronView a sdíleli s ostatními účastníky letového provozu svůj plánovaný let,“ dodal Hodač. (mm)