O děti se úderem dvanácté postarají tepličtí skauti ze střediska Doubravka, kteří chystají závod ve stylu populární televizní soutěže Pevnost Boyard. Během něj děti projdou v týmech osmičkou soutěžních stanovišť. Ty prověří jejich obratnost, zručnost, přesnou mušku, ale i postřeh nebo odvahu v oblíbené podzemní chodbě. Na každém stanovišti získají indicii pro uhodnutí hesla, které sdělí skautům v cíli klání.

Odměnou je tradiční buřtík, který si úspěšní závodníci sami opečou na připraveném ohni. V našich oddílech se snažíme děti vést k týmové práci, kterou si během závodu mohou vyzkoušet. A třeba se k nám časem přidat. Pro účast, která je bezplatná, stačí dorazit na hrad a vyzvednout si průvodku u stánku za hradní branou, v případně deštivého počasí se však akce ruší.

Děti budou soutěžit až do patnácté hodiny a dospěláci mezitím mohou navštívit nově otevřenou zbrojnici s ukázkou historických zbraní, vyzkoušet si lukostřelbu nebo hod sekerkou či změřit své síly s ostatními v hodu kládou o lahev whisky a v soutěži v přetahování lanem o soudek piva s medovníkem. Pro všechny příchozí bude zpřístupněna hradní vyhlídka s nádherným výhledem do okolí a obě provozovny s občerstvením, pro pohodu zahraje country kapela Orel. Novinkou je carvingové řezání motorovou pilou, které startuje v 11:00 a v 15:00 hod. Návštěvníci mohou přihlížet řemeslné zručnosti řezbářů nebo se zúčastnit aukce vyřezaných výtvorů, která proběhne vždy o hodinu později. 

Nedílnou a důležitou součástí akce je tradiční závod „Běh na Doubravku“ pořádaný sportovním oddílem Spona působícím pod hlavičkou AVZO Doubravka. Ten startuje v 13:00 hodin od „Prasátka“ u lázeňského domu Beethoven. Vytrvalostní běh na dominantu Teplic je dlouhý 4 150 metrů s převýšením 245 metrů a sportovce po doběhnutí na nádvoří čeká vyhodnocení a malé občerstvení pro dobití vydané energie. Závodníci budou rozděleni do 9 kategorií jednotlivců a do jedné kategorie družstev. Akce je výsledkem dobrovolnické práce mnoha dospělých hned z několika místních organizací. Jsem rád, že letošním ročníkem můžeme navázat na již dlouholetou tradici akce a nabídnout dětem i dospělým zajímavý program i příjemné strávení svátečního dne.

Napsal Jiří Richter