Architektonicky nesporně patří k nejzajímavějším novodobým stavbám města Teplice. Pokud si ovšem odmyslíme stožáry umělého osvětlení, které do elegance jeho linií zrovna nezapadají. Ty původní stvořil Ing. Hugo Görner, jeden z nadšenců, kteří se na projektu koncem šedesátých let minulého století v BPT Teplice podíleli. Tam vymýšleli něco, co u nás dosud neexistovalo. Také proto Görner v roce 1967 obětoval řádnou dovolenou a na vlastní náklady zamířil do západní Evropy, aby na tamních stadionech hledal inspiraci, předjednal u Siemense možnosti dodávky špičkových osvětlovacích těles a poté vymyslel to nejlepší, co v té době mohlo v Evropě fotbalové arény osvítit. Jeho projekt citlivě doplnil architekturu Stínadel. Na zaměstnavateli, pro kterého pracoval, žádal alespoň částečnou úhradu nákladů, s cestou po evropských stadionech spojených. Protože žádost byla zamítnuta, své dílo nevydal a když po srpnu 1968 emigroval, vzal jej sebou. Jeho parádní stožáry dodnes stojí v Německu a Švýcarsku. Teplický fotbalový stadion se stal nejznámější stavbou města i daleko za hranicemi republiky. Protože v průběhu čtyř desetiletí se na jeho trávě představily kluby z 16 zemí, 17 reprezentací z Evropy, po jedné z Kanady a Austrálie.

Spolu s chvatem se i plýtvalo

Stavbu stadionu, jaký v zemi dosud neměl obdoby, prvního pro sedící diváky, provázelo nadšení tvůrců, dělníků i fotbalové veřejnosti. Na stěhování ze stařičké Drožďárny na moderní Stínadla se těšil každý. Původní rozpočet 30 milionů korun na výstavbu pýchy města Teplice se vyšplhal na čtyřicet. Není od věci připomenout, že v roce 1973 činila průměrná mzda 1946 Kč (většina obyvatel na ni nedosáhla) automobil Škoda 110 stál 59 000, Lada VAZ 2103 75 000, Volha 103 000. Sen především mladých talentovaných architektů Ing. Macha, Ing. Suchého a Ing. Koníčka, doplnit zázemí o tartanové rozběhové dráhy uvnitř hlavní tribuny, zavedení termální vody do prostor budovy a další dosud nevídané skutečnosti, vzal za své.

Stranické orgány vytyčily stavbařům cíl. Stadion musí být dokončen tak, aby mohl být slavnostně otevřen ke dni 9. května, který v zemi vládnoucí komunisté slavili spolu se Sovětským svazem jako Den osvobození Československa od fašismu Rudou armádou.  A tak se v závěru šturmovalo. Spolu s chvatem i špatně počítalo a plýtvalo. Pamětníci tvrdili, že do dutých patek sloupů nosné konstrukce stavby byly zazděny celé palety obkladaček. Vysoce nedostatkového zboží. Odpovědní prý chybu přiznat nehodlali a takové množství zcizit se báli.


Památné fotbalové bitvy

Teplická Stínadla pamatují mnoho památných duelů. Vzpomeňme například kvalifikační zápasy o postup do nejvyšší soutěže v letech 1980 a 1981, kdy stadion praskal ve švech. Severočeši ale ligu v duelech s Hradcem Králové, respektive s Vítkovicemi nevybojovali. Pamětníci mají ještě ve vzpomínkách střetnutí o druhé místo v květnu 1999, kdy doslova přeplněné hlediště bylo svědkem slavného vítězství 3:1 nad pražskou Slavií.

Díky druhé příčce se v následující sezoně představil v lázeňském městě německý Dortmund, jednalo se o kvalifikaci Ligy mistrů. Evropské poháry přilákaly do Teplic i Feyenoord Rotterdam či Celtic Glasgow. Stínadla hostila několikrát také zápasy reprezentace, dlouhou dobu si držela v těchto utkáních neporazitelnost. Naposledy bylo v Teplicích vyprodáno v srpnu 1999, kdy „skláři" porazili před návštěvou 18 500 diváků Spartu 4:2, hattrickem se tehdy blýskl Michal Bílek.

Ve fotogalerii Zdeňka Traxlera najdete výstavbu teplického fotbalového stadionu a také zimního stadionu. Ten stál v těsném sousedství fotbalové arény, torzo hokejového stánku se začalo bourat na podzim 2015. Soukromý investor postavil na uvolněném místě nákupní centrum.

Pavel Biedermann, František Bílek

close AGC Aréna Na Stínadlech. info Zdroj: Jiří Rokos zoom_in AGC Aréna Na Stínadlech.

Ve fotogalerii Zdeňka Traxlera najdete výstavbu teplického fotbalového stadionu a také zimního stadionu. Ten stál v těsném sousedství fotbalové arény, torzo hokejového stánku se začalo bourat na podzim 2015. Soukromý investor postavil na uvolněném místě nákupní centrum.